Bielenie pni drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

Ale zgódź się. Że jak ktoś chce z packą pobiegać, to dlaczego nie.
Mam dwadzieścia kilka drzewek. Wychodzę z założenia, że jeżeli dzięki temu "wapnowaniu" zrobię choć jeden oprysk mniej, to i tak mój zysk. A weź pod uwagę i to, ze malowanie odbywa się w czasie kiedy wszelki ruch fizyczny może mi przynieść sporo korzyści. Po sezonie.
Ergo. Łącze, pomoc drzewkom i 2 kg mniej mnie.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

Ależ zgadzam się :D
Na pewno lepiej niz z opryskiwaczem (az wstyd tutaj tak obrazoburczo pisać :oops: ) - niemniej chyba rozumiesz Pershinga.
Ja zaś i tak żadnego oprysku nie zrobię, a drzewka albo mam w osłonkach, albo musiałbym te baobaby malować cysterną wapna :;230
:wit
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

Czyżbyście koledzy nie słyszeli o takim opryskiwaczu jak Marolex Profession Plus 12? :P
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

Aj jajaj... cóż za pokusa nieodparta, tylko kupić :D
:wit
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

Przeczytałam cały wątek i wyszło mi na to, że jedną, jedyną czereśnię, na której mi zależy, bo ma dorodne, pyszne owoce - otulę na zimę tekturą. Od roku nie była opryskiwana ( wcześniej - nie znaju ) a czereśnie były zdrowe ( wiedzą o tym szpaki - zeżarły ile mogły ).
x-U-ie
---
Posty: 2777
Od: 23 cze 2009, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

Jak dobrze, że ten wątek teraz znalazłam.
PanOgrodnik
100p
100p
Posty: 142
Od: 24 kwie 2010, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

pershing swietny post. Skad masz taka wiedze? To co napisalem ma sens ale skad wzial sie ten mit ? Przeciez co roku sprzedaje sie tony wapno do bielenia ? Czy to kolejny chwyt marketingowy firm ogrodniczych ?
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

Bo ON jest sadownikiem. Chodził, naumiewał się i teraz wie .
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

No to pobielać czy nie pobielać :roll:
Teraz - rozumiem - jeszcze nie trzeba, mam więc nadzieję, że do stycznia ;:136 wszystkie strony osiągną consensus.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

Nie wiem w czym rzecz z tym consensusem :roll: Zasada bielenia drzew jest jasna. Celem jest ochrona pnia drzewa przed nadmiernym nasłonecznieniem, "nagrzaniem" od strony słonecznej i tym samym różnicami temperatur, które z kolei będą powodowały pękanie kory. A z taką sytuacją mamy do czynienia dopiero na przedwiośniu. Informacji o tym zresztą na forum bez liku...
Pozdrawiam serdecznie :wink:
PanOgrodnik
100p
100p
Posty: 142
Od: 24 kwie 2010, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

pomolog chodzi o wcześniejszy post pershinga
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

A gdzie niby napisano, że ogrzana słoneczkiem jabłonka "ruszy"?
pershing pisze:
W bardzo niskich temp. jednak także ten roztwór zamarza rozsadzając komórki i niszcząc tkankę. Samo słońce nie powoduje "pobudzenia" drzewa bo wychodzi ono ze stanu spoczynku kiedy temp. gleby osiągnie odpowiedni poziom a liście zaczyna puszczać kierując się długością dnia w stosunku do nocy
Toż święta prawda. :D
No właśnie. Ile razy ten roztwór może rozmarznąć w dzień, ba, nagrzać się do +15 i zamarznąć w nocy, aby nie uszkodzić onej tkanki?
Pobudzenie drzewa nie ma nic do rzeczy- procesy zachodzące na przedwiośniu to zwykłe zjawiska fizyczne. I po to się bieli, coby różnica temperatur między dniem i nocą była jak najmniejsza.
Jeśli pershing uważa, że bez sensu (a w sadzie produkcyjnym fakt, mało realne, i znam sad, gdzie mostowo poszczepiona prawie każda jabłoń- chyba łatwiej malować :lol: ) to proszę o odpowiedź na pytanie- dlaczego kora zawsze pęka od południowego zachodu. I nieważne, jabłonka to czy tuja.
Odpowiedź oczywista- bo tam też najsilniej się nagrzewa.
I tyle.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

MirekL pisze: to proszę o odpowiedź na pytanie- dlaczego kora zawsze pęka od południowego zachodu. I nieważne, jabłonka to czy tuja.
Odpowiedź oczywista- bo tam też najsilniej się nagrzewa. I tyle.
Aby ZAWSZE pęka od południowego zachodu?
Ja na południowym zboczu. Uszkodzenia kory (do odparzenia połowy obwodu pnia włącznie) mam, owszem - od północy :lol:
(mówiłem aby że nie bielę?)

Natomiast nie rozumiem czego nie rozumieją sadownicy - mleczko wapienne (Ca(OH)2 - wodorotlenek wapnia) jest środkiem dezynfekcyjnym; po dziś dzień stosowanym i uznanym (np. przez Sanepid) do dezynfekcji magazynów żywności i płodów rolnych - jako że tam lepiej nie stosować "chemii". Skuteczne na bakterie, grzyby, owady i ich jaja.
Tylko musi być robione 'na świeżo', przez gaszenie wapna. Wątpię czy "sklepowe produkty" to to samo...
:wit

Szkolny program chemii:
"Wapno po wymieszaniu z wodą tworzy mleko wapienne, które służy jako środek dezynfekcyjny do bielenia wnętrz mieszkalnych, budynków gospodarczych, zwalczania szkodników w sadownictwie."
:;230
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”