Bielenie pni drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

Pisałem już o tym, widać nie dotarło.
Osobiście malowałem drzewka w grudniu i do lutego nie było większych śladów ubytku farby zmieszanej z wapnem. W jednym z wątków wstawiłem fotografię dokumentująca ten fakt: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 0#p2036400
Przypominam, że na początku zeszłego roku były dni deszczowe, a mimo to warstwa farby ocalała. Czy trzeba lepszego dowodu?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

Tu dodam do Kozuli (dodając zarazem że ja nie maluję) - też nie sądzę by farba emulsyjna była "zbyt szczelna". Do oddychania drzewo ma przetchlinki, a na starszym pniu jest już grubsza, spękana warstwa korkowa - trzeba by się bardzo starać by malując pień te przetchlinki zatkać (no, może ktoś taki staranny?) - mleczko wapienne w zakamarki dojdzie i owszem (o to chodziło) ale gęsta farba?
Z kolei rany na drzewach od zawsze się malowało - farbą emulsyjną właśnie (funaben i takie tam). Tu akurat i mnie się zdarzyło kilkakroć pomalować cały pień hurtem - na młodych drzewach ze szkółki, jeśli były pokaleczone. Jakoś żyją.
Ja już nawet wypróbowałem na poranionych drzewkach (podrapanych, ogryzionych) zawinięcie całego pnia szczelnie w folię. Nie żebym polecał (Pomolog był takim pomysłem wręcz wstrząśnięty ;) ) ale działało, a drzewka do dziś mają się dobrze :D

Ale dla osłonięcia od przygrzewającego słońca to jednakoż - mojem skromnem zdaniem - osłonki! Jak sama nazwa wskazuje. Słońce nagrzeje tylko plastik po wierzchu, a w środku cień i chłodny przewiew...
Nie wiem jak orzechy.
:wit
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

Widziałem ostatnio w jakimś markecie wapno od razu z dodatkiem kleju, 10 zł za półtorej killo, nie testowałem bo siedzi w miarę nieźle wapno z odrobiną emulsji, są gdzie nie gdzie odpryski, ale nie jest źle.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

Rolnikt, na chropawym starszym pniu trzyma byle co. Na gładkim młodym jest dużo trudniej, albo spływa, albo pęka i odpada.
Osłonki oczywiście są od osłaniania, ale akurat orzech włoski powinien mieć pień wysoki (plus przewodnik), to przy większej ilości drzewek łatwiej jest pomalować. Pytanie jest takie, czy uszkodzenia pod osłonkami są porównywalne z malowanymi drzewkami. Doświadczenie w tym roku diabli wzięli, bo mi zmyło, a powtórki nie było kiedy zrobić.

Pozdrawiam, kozula
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5043
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

Ja swoje drzewk zawsze bielę już pod koniec listopada,do wapna dodaję klej z mąki żytniej-trzyma się jako tako,bielenie powtarzam pod koniec marca-dla efektu,bo lubię kontrast malowanych drzew z zieloną trawką...
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

kozula pisze:Rolnikt, na chropawym starszym pniu trzyma byle co. Na gładkim młodym jest dużo trudniej, albo spływa, albo pęka i odpada.
Na załączonym przeze mnie zdjęciu widać kilkuletnią wiśnię. Obok czereśnia, również bielona. Akurat te drzewka mają gładkie pnie. Zdjęcie zrobiłem pod wpływem impulsu. Dyskusja była o zaletach różnych mikstur do bielenia. Padały różne argumenty, a ja otwierałem oczy ze zdziwienia. Za oknami mam przecież najlepszy dowód na to, że malowanie moje ładnie się trzyma, pomimo tego, że za oknem nietypowy i mokry luty (widać nawet na fotografii trawę zamiast śniegu). Chwyciłem aparat i zrobiłem zdjęcie, dokładnie w trakcie wymiany zdań na forum, stąd nocna sceneria.
Sposób mam sprawdzony. Drzewka zdrowe, jedynie mszyce dawały się we znaki, ale to dlatego, że staram się minimalizować stosowanie chemii i ograniczam się do wywarów z czosnku, pokrzyw itp.
W tym roku nie mogę zrobić zdjęć. Drzewka już wykopane i podarowane siostrzenicy. Na ich miejsce posadziłem winorośl. Miejsce dla niej idealne. Teren nachylony w kierunku południowy zachód, pięknie nasłoneczniony.
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Bielenie drzew posadzonych w kwietniu

Post »

Czołem!

Wiem, że żeby ochronić drzewka przed mrozem, bieli się pnie zimą. Ale czy w przypadku jabłonek posadzonych w kwietniu (ok. 2 letnie, ze szkółki) należy całkiem zrezygnować z bielenia aż do zimy? Myślałem, że zabezpieczy je to przed zagnieżdżaniem się robactwa, ale czytam to forum i inne rzeczy i zaczynam wątpić... ;:223

I pytanie pomocnicze - czy takie drzewka w ciągu pierwszego roku można i trzeba dodatkowo nawozić? Zostały posadzone w sporych dołkach, w żyznym podłożu "z worka", ale bez dodatków.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Bielenie ma sens przy starych drzewach (tak mówią...) a młode należy chronić osłonkami raczej.
Nawożenie - jeśli gleba w porządku to lepiej na początek nie nawozić. A podłoże z worka zwykle ma nawozy dodane i w istocie nie jest najlepszym sposobem sadzenia - lepiej sadzić w miejscową glebę, a jeśli kiepska to domieszać czego trzeba (choćby i tego podłoża). Rzecz w tym by rozwinęły korzenie jak najszerzej.
Generalnie: nawozi się glebę, nie drzewa :lol: (chyba że dolistnie) Na ubogich, piaszczystych glebach (gdzie naturalnym sposobem tylko sosna z brzozą przeżyje, a nie jabłoń :wink: ) - owszem, zwykle brakuje minerałów i próchnicy. I dlatego należy wówczas poprawić jakość gleby ... czyli uzupełnić braki.
:wit
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Bielenie drzew posadzonych w kwietniu

Post »

Gleba u mnie na działce jest z typu rędzin - nieco kwaśna, pod spodem margle i wapienie. Konsystencja gliny z niewielką ilością piasku. Uchodzi za niezbyt urodzajną, ale w pobliżu jest sporo sadów. Dziko rosną jeżyny, głóg, tarnina, wierzby, brzozy, topole i dęby.

Trochę jej domieszałem do tego podłoża pod jabłonki.

Warstwy próchniczej niestety jest u mnie bardzo niewiele.

Z osłonek na razie zrobiłem siatkę na sarny i zające, ale dołożę chyba też tekturę i lep na robale...
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bielenie drzew posadzonych w kwietniu

Post »

Elegancja :D Jeśli nie było uprawiane od dawna to należałoby, próchnicy zawsze można dodać, przekopać z kompostem czy czymś. Ale dla drzew można zostawić 'naturalną' jak jest, chyba że z jakichś powodów zniszczona, np. ubita, wyjałowiona. Chyba że to całkiem karłowe drzewka - lecz czy aby dobrze pamiętam coś o antonówce? Silne drzewka na takiej glebie bez nawożenia będą rosły, tylko gleba musi być zdrowa, żywa.
Glina, margiel, wapień - zawierają wszelkie potrzebne minerały, byle organizmy glebowe je 'przerobiły' na formy dostępne dla roślin. Azotu może trzeba będzie dostarczyć - z tym że w zdrowej glebie są bakterie które azot przyswoją z powietrza :D
W każdym razie wystarczy dbać o glebę, aby żywa była. Skoro warstwa próchniczna uboga, to najlepiej przekopać z obornikiem czy kompostem - i pewnie to sprawę załatwi.
:wit
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Bielenie drzew posadzonych w kwietniu

Post »

Dobrze pamiętasz - malinówka i kosztela, obie na podkładce z antonówki :)

Ta ziemia nie była uprawiana chyba nigdy. Strasznie zbita.

Obornik mam niestety świeży - koński i na słomie, ale chyba musi poleżeć z rok.

Mam też granulowany, ale bałem się, że przypali korzenie. A teraz to już chyba nie moment na podsypywanie nim...?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bielenie drzew posadzonych w kwietniu

Post »

Drzewek w tym roku nie ma co nawozić. Natomiast obornik do gleby można dodać kiedykolwiek, gdy tylko przyjdzie Ci ochota ją uprawić. Chodzi o to by został przykopany/przyorany. To już zależy co zamierzasz z tą ziemią robić. Oczywiście nie tuż przy korzeniach drzewek. Gdy sięgną korzeniami dalej, to akurat znajdą dobrą glebę.
Ale drzewka na antonówce prawdopodobnie poradzą sobie i bez cudowania z glebą - musiałaby być naprawdę kiepska... zobaczysz jak rosną to i będzie wiadomo.
:wit
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Bielenie pni drzew owocowych

Post »

Witajcie,

Mam takie pytanie, czy ktoś z Was zna może przepis na miksturę do bielenia drzew? Chodzi mi o coś takiego, aby trzymało się to na pniach przez cala zimę bez potrzeby powtarzania. Chodzi o to, ze będę miał możliwość pobielenia tego tylko jeden raz, w połowie grudnia. A chciałbym aby drzewka były chronione przez następne dwa miesiące.

Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”