Bielenie pni drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Bielenie pni drzew owocowych

Post »

To porwać się do tego jeszcze w tym roku czy może odłożyć sobie to na rok następny?
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bielenie pni drzew owocowych

Post »

Na youtube "Ogród na miarę - 2016.03.05 - sezon juz tuz tuz" gościu mówi, że człowieka który pomalował te drzewka i porzeczki "zaraz będzie lał", zachęcam do obejrzenia. Ja z malowaniem mam złe doświadczenia. A czy wapno jest takie dobre jak miałem na ręku to jakoś za dobrze się z tym nie czułem.
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bielenie pni drzew owocowych

Post »

To porwać się do tego jeszcze w tym roku czy może odłożyć sobie to na rok następny?
Jeżeli chodzi o przeciwdziałaniu na uszkodzenia mrozowe - to już raczej nie ma sensu, co się miało uszkodzić to się uszkodziło przy tym słońcu i mrozie. Jeżeli zależy ci na opóźnianiu wegetacji można coś tam pomalować. Tyle że nie przy -10 st., wapno musi wyschnąć po pomalowaniu inaczej spadnie później razem z wodą.
Na youtube "Ogród na miarę - 2016.03.05 - sezon juz tuz tuz" gościu mówi, że człowieka który pomalował te drzewka i porzeczki "zaraz będzie lał", zachęcam do obejrzenia. Ja z malowaniem mam złe doświadczenia. A czy wapno jest takie dobre jak miałem na ręku to jakoś za dobrze się z tym nie czułem.
Po pierwsze zobacz, gdzie to jest - Koszalin. Tam amplitudy temperatur są bardzo małe, wiosna nie jest wczesna a ryzyko wiosennych przymrozków bardzo małe. Do tego ciągle tam wieje więc nawet na słońcu się nic nie nagrzewa.

Po za tym facet radzi żeby na kędzierzawość opryskiwać trawę - jak ten grzyb znajduje się tylko na pędach. Więc wypowiedzi tego pożal się Boże inżyniera traktowałbym z przymrożeniem oka.
A czy wapno jest takie dobre jak miałem na ręku to jakoś za dobrze się z tym nie czułem.
Wapno to nie jedyny sposób przeciwziałania uszkodzenią mrozowym. Niektórzy używają tektury.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 621
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Bielenie pni drzew owocowych

Post »

Jeśli jeszcze nie pobieliliśmy Moreli , Śliw japońskich , Brzoskwiń to teraz możemy opóźnić kwitnienie o 3 ? 10 dni a dzięki temu kwiaty , zawiązki ominą najsilniejsze przymrozki .
Najbardziej narażone są wcześnie kwitnące odmiany moreli jak Early Orange , Early Blush , Wczesna z Mordena .
Jak nie Pobielimy Kwiaty mogą nam przemarznąć w 80-100 % i wtedy nam drzewo może nie owocować wcale lub będziemy mieli dużo mniejszy plon .
Jeśli jeszcze nie kupiliśmy moreli albo dokupujemy zapylacz to nie kupujmy najwcześniej kwitnących moreli , a najlepiej późno kwitnące Bergeron , Somo , Sirena , Węgierska Wczesna , Robada , Harostar lub odmiany średnio kwitnące .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Bielenie pni drzew owocowych

Post »

Drzewa owocowe pobielone wapnem + krochmal.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Bielenie pni drzew owocowych

Post »

Erazm nawiasem co rośnie u podstawy pni odrosty, czy jakieś rośliny posadzone? Na pierwszym zdjęciu jest gruszka czy jabłoń ta bardzo gęsta?
W zeszłym roku bieliłem samym wapnem jeszcze ślady widać.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Bielenie pni drzew owocowych

Post »

Pod pniami są aksamitki. Na pierwszym zdjęciu jabłoń Fredom.
Pozdrawiam Andrzej.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Bielenie pni drzew owocowych

Post »

Rozumiem,że aksamitki występują tu w roli "broni biologicznej". :wink:
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3746
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Bielenie pni drzew owocowych

Post »

Ja bielę gdy jeszcze jest ciepło. Farba biała elewacyjna jest nie do zdarcia.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bielenie pni drzew owocowych

Post »

kanap pisze: Ja z malowaniem mam złe doświadczenia. A czy wapno jest takie dobre jak miałem na ręku to jakoś za dobrze się z tym nie czułem.
Wapno rozwiązuje problem zbyt wczesnego rozhartowania się tkanek pnia w marcowym słońcu. Jeśli chcemy poprawić zimowe trwanie pnia to należy zaizolować lub rozstawić namiocik wokół pnia. Można bielić nawet w początku lutego jeśli nie ma mrozu, bielenie to nie izolowanie.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bielenie pni drzew owocowych

Post »

Szukacz wszyscy tu piszący wiedzą, że bielenie drzew ma służyć odbijaniu promieni słonecznych. Powiedzenie "trzaskający mróz" pochodzi od pękających pni drzew wydających charakterystyczny dźwięk.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bielenie pni drzew owocowych

Post »

Gdybym miał takie przekonanie, to nie pisałbym tego. Działanie słońca w styczniu jest raczej mizerne, dlatego nic nie szkodzi spóźnione malowanie pni. Wiem to z literatury bo sam jeszcze nie malowałem. U mnie uszkadza się tylko kora na dolnej części niektórych odmian, od strony południowo-zachodniej.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Bielenie pni drzew owocowych

Post »

W ubiegłym roku pobieliłem tylko pestkowe w marcu by opóźnić ich kwitnienie o kilka dni. pozostałe (ziarnkowe) były niepryskane, ale u mnie są młode nasadzenia i podobno do 5 lat młodych drzewek nie powinno się bielić ( tak słyszałem 20 lat temu od nieżyjącego już ogrodnika z rodu słynnych przed wojną Hoffmanów). Maluję od kilkunastu lat emulsją bo wapno zbyt długo nie trzyma. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”