Pielęgnacja starych drzew owocowych

Drzewa owocowe
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

A ile może mieć lat? Cały czas bardzo obficie owocuje. Nawet jeśli pożyje z 5 lat to wystarczy żeby posłużyła jako przechowalnia zrazów innych odmian. A w tym roku przeszczepie ja na M26 bo jabłka ma naprawdę dobre. U ojca jest jakaś Malinowka kupiona ze 4 lata temu i jej jabłka się szybko psują na drzewach a w smaku nie są tak dobre jak moje. Ciekawe czy to jakiś mutant towarowy?
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Malinówka jest wrażliwa na glebę, na ziemi jałowej jej owoce są całkiem niesmaczne, dopiero na drzewie wyrośniętym z korzeniami wrośniętymi w żyzny gliniasty grunt owoce są smaczniejsze.
Co do cięcia odnawiającego to generalną zasadą jest podział cięcia na lata, czyli nie wszystko na raz.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Ok, to zacznę od najwyższych gałęzi na początek.
A u ojca gleba jest na pewno czarna na ok 80 cm, problemow z wilgocią na pewno nie ma jak u mnie. Ale nie wiem jakiej jest klasy. Jeśli to coś zmienia to niegdyś rósł w tym miejscu orzech włoski przez, myślę że ok 5 jak nie więcej lat
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Ile ma obwodu? Ze 120 cm? Może mieć 50-60 lat i żyć jeszcze drugie tyle jeśli byłaby odpowiednio poprowadzona.

Młode drzewka pochodzą z różnych źródeł, nie zawsze pewnych i mogą nie być wcale Malinówkami. Mutant towarowy? W przypadku tej odmiany na pewno nie. Polecam drzewka z paszportem. Moja młoda na MM106 na glebie piaszczystej 5 klasy owocuje od 6-go roku życia i od początku ma dobre owoce. Na paszporcie musi być napisane 'Malinowa Oberlandzka'.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Sprawdzę obwód i podam. Wie ktoś może do czego można użyć drewna z jabłoni? Muszę wyciąć równie starą papierówke i zastanawiam się co zrobić z drewnem. Może boczniaków naszczepić?

A przy okazji, ten czop o który pytałem, ma otwór w który chciałem położyć sekator żeby mi nie uciekł no i... wpadł ma tyle głęboko że nie wiem czy go wyciągnę. ;P
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Najlepsze do wędzenia, z tym że stare Papierówki często nie mają już za wiele drewna w środku. :roll:
Sekator magnesem. :wink:
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Papierówka miała u podstawy 109 cm, wyżej do samych gałęzi 100cm. Ale korzeń rozpadł się na pół bo był w środku spróchniały.

Obrazek

A tu jakieś dziwne przebarwienie. Co to jest?
Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

To przebarwienie to twardziel patologiczna obarierowana związkami fenolowymi.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
zepsuj_zabawa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 sty 2020, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Dzien dobry!
Jakis czas temu kupilismy dzialke na ktorej wczesniej byl sad.
Szacuje ze od dobrych 15-20 lat nikt nie pielegnowal drzewek. Bardzo zalezaloby mi na rewitalizacji tego sadu, w ktorym zdecydowoana wiekszasc to jablonie. Troszke poczytalam tutaj na forum, mimo to jeszcze nie do konca wiem jak sie za to zabrac.

Planowalam w nadchodzacych tygodniach:
- oczyscic drzewa z suchych galezi, pozaznaczalam je sobie jesienia.
- oczyscic i przerzedzic korony.
- oczyscic grunt i przestrzen miedzy drzewkami - sporo tam jakichs dzikich samosiejek, ktore juz mocno wyrosly i zabieraja jabloniom swiatlo i miejsce.
- bielenie drzewek - myslicie ze jest konieczne, mimo ze nie ma mocnych mrozow?
- oczyscic kore?
- nawiezc obornikiem granulowanym bydlecym jeszcze przed wegetacja a pozniej kwiecien/maj.

Co o tym myslicie?

Proszę o poprawną pisownię i używanie wszystkich polskich liter/mod.N.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Chwali się Wam, że nie wycinacie a chcecie zadbać ;:138
Co do planowanych prac, to ja bym zrobiła tak: suche bym wycięła. Prześwietlenie/odmłodzenie koron. (W zależności jak duże konary i ile % Chcecie wyciąć prace rozłożyłabym na 2-3 lata, no chyba, że to tylko cięcie kosmetyczne)
Powycinać samosiejki jak najbardziej.
Bielenie nie wiem czy ma sens przy obecnej zimie, no chyba, że z uwagi na estetykę drzewek.
Co do czyszczenia kory. Z czego, z porostów? Jeśli tak to nie ma takiej potrzeby.
Nawożenie obornikiem przy dużych starych drzewach robi się w ten sposób, że w obrysie korony a nawet troszkę poza nim kopie się dołki i tam daje obornik.
Powodzenia, Pochwalcie się efektami :wit
Pozdrawiam Lucyna
ert79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 sty 2020, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Dzień dobry.
To mój pierwszy post na forum choć od dawna przeglądam różne interesujące mnie tematy.
Kupiłem dom do remontu ze starym sadem. Z tego co udało mi się ustalić, to dwadzieścia lat nikt nic przy sadzie nie robił. Na pewno ma dużo więcej lat, ale ile, ciężko stwierdzić.
Miałem dwóch panów, którzy się podobno znają, jeden powiedział żeby wyciąć w pień, drugi natomiast powiedział, że muszę w pierwszej kolejności wyciąć wszystkie boczne odchodzące grube konary i skrócić z wysokości. Zostawić najwyżej po trzy główne "gałęzie" a resztę usunąć.
Sad jest piękny wiosną i nie mam ambicji żeby go zlikwidować. Owocuje dość mocno ale owoce są wielkości piłek tenisowych. Nie mam pojęcia co to za odmiany, niektóre są słodkie, twarde, soczyste i winne, inne słodkie i kruche. Całość traktuję jako przedsięwzięcie na całe życie więc nie zależy mi żeby w pierwszym sezonie drzewa zaczęły owocować.
Przeczytałem cały temat i im więcej czytam tym większą kołomyję mam w głowie. Zimy praktycznie w moim regionie nie ma, przymrozki prawie się nie zdarzają więc chyba jest to dobry moment na rozpoczęcie prac odmładzających. Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje, które naprowadzą mnie na to, od czego zacząć i co zrobić żeby jednorazowo nie przesadzić. Na pewno bez ryzyka mogę usunąć wszystkie suche gałęzie, a jest ich sporo i są dużych rozmiarów.
Nie chciał bym żeby moja przygoda rozpoczęła się krzywdą dla tego starego sadu. Drzew jest ponad pięćdziesiąt, same jabłonie.
Z góry dziękuję.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 247
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Drzewa przepiękne, tylko dbać o nie i się cieszyć. Tak jak piszesz, najpierw usunąć suche gałęzie, później krzyżujące się i całkiem zacienione, by do każdej docierało światło. Pracę rozłożyć na dwa, trzy lata. Po pierwszym przecięciu, przez lato i jesień zobaczysz, co jeszcze należy przyciąć, ale warto zachować teraźniejszy charakter drzew, nie przerabiać ich na sad nowoczesny. Na "zielonepogotowie" sa przykłady, jak ciąć drzewa, tylko on przycina młodsze, i, moim zdaniem, za radykalnie.
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
Brendii
500p
500p
Posty: 710
Od: 22 wrz 2013, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Dzień dobry. W tym roku zaczęliśmy oporządzić stara jabłoń w naszym ogrodzie i zauważyłam taka czarna plamę. Szczerze mówiąc nie wiem jak długo ona jest... Nie wiem czy to normalne, czy to jakaś choroba, czy należy coś z tym zrobić? Proszę o poradę.

https://m.fotosik.pl/zdjecie/d9e4dd2d294170fe

https://m.fotosik.pl/zdjecie/fc727fe4bde6b56a
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”