Pielęgnacja starych drzew owocowych

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Dobrze wygląda to po cięciu. Właściwie muszę pochwalić. :)
Sprawa starej gruszy jest bardzo ciekawa, ale wyjątkowo trudna. Cała strzała gnije. Co najmniej 2 dni pracy, jeśli chciałoby się doprowadzić to drzewo do stanu użyteczności. My wyróżniamy 3(4) podstawowe fazy życiowe: młodocianą, dojrzałą i senilną - to drzewo jest w zaawansowanej fazie senilnej z poważną obawą przejścia do fazy terminalnej, z której nie ma już powrotu do wcześniejszych faz. Ale jest sens zająć się nią jeszcze, bo widzę żywotne gałęzie w niższych partiach. Jeśli już to zabiegi proponuję w lipcu. W suchym okresie. Z tym, że to sprawa dla chirurga. Cały ten kloc jest do zdjęcia, ale pod nim będzie bankowo próchnica. Trzeba będzie otworzyć ten pień i oczyścić aż do tego ubytku, który osobno sfotografowałaś. Pewnie przydałyby się także dreny.

Obrazek
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
kaktusowe
50p
50p
Posty: 80
Od: 26 lut 2016, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle/Goszyce

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Dziękuję ERNRUD ;:168 wygląd tych drzewek to w 80% Twoja zasługa! mój Tata podczas przycinki cały czas patrzył na tablecie Twoje wskazówki :)
Jeśli chodzi o gruszę sama się tego nie podejmę, bo pewnie bardziej zaszkodzę niż pomogę, ale może znasz kogoś kto jest z okolicy woj. opolskiego lub śląskiego i mógłby przyjechać żeby się tym profesjonalnie zająć?
Na końcu zawsze jest dobrze, jeśli nie jest to znaczy że to jeszcze nie koniec
Wiejskie życie u Anetki
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Dziękuję, miło mi. Musisz poszukać wśród arborystów;
Śląsk:
Marcin Anczakowski, tel. + 48 781 721 477,e-mail: anczakowski@o2.pl
Wojciech Gieburowski, tel. + 48 601 523 511, e-mail: wgieburowski@taxus.net.pl
Bogusław Helios, tel. + 48 601 541 075, e-mail: Helbuk@inteia.pl
Witosław Grygierczyk, + 48 602 340 488, e-mail: biuro@parklesny.eu
Wiktor Niebylski, tel. + 48 602 340 438, e-mail: drwalwiktor@tlen.pl
Maciej Słaboń, tel. + 48 500 567 512, e-mail: maciejslobon@gmail.com
Sibielak Mateusz, tel. + 48 509 736 267, e-mail: msibielak@multiplant.pl

Boję się jednak, że cena Cię zniechęci. Jakbym mieszkał bliżej to zrobiłbym, to za 500 zł.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Witaj Ernest, mam do Ciebie pytanie- jak długo zrasta się złamany pień jabłonki?W ubiegłym roku, latem, pod ciężarem owoców na jednym w większych konarów, rozłamał się pień 5-6 letniej jabłonki Gold Milenium, na wysokości 1,2 od ziemi. Mniej więcej tyle samo wisiało na pasku kory nad ziemią.Przywiązałam i unieruchomiłam do palika, obwiązałam taśmą izolacyjną maksymalnie ściskając do pierwotnego kształtu i ściągnęłam paskami elektrycznymi. Drzewo wyglądało jakby nic mu się nie stało, jesienią zebrałam owoce, przez zimę nie zabezpieczałam, wszak mieszkam nad morzem gdzie zimy są łagodne, wiosną wszystkie pąki na całym drzewie wyglądały tak samo, obecnie liście i nieliczne kwiaty są takie same na całym drzewie. Myślę że drzewko jest uratowane, tylko nie wiem jak długo mam trzymać te taśmy i paski, bo nie chciałabym niecierpliwością popsuć to co dało się naprawić. Gdybym zauważyła że w przyrastający pień wrzynają się paski, to trzeba by je poluzować, tzn założyć nowe luźniejsze paski.Prawie sobie odpowiedziałam, ale zasadnicze pytanie pozostaje jak na wstępie.
ania1590
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Witaj Aniu. Pień już zawsze będzie w tym miejscu osłabiony. Zasadnicze jest pytanie, jaki jest tam kąt rozgałęzienia...
Jeśli jest ostry to powstanie zakorek i konar ponownie wyłamie się pod ciężarem owoców. Potrzebuję zdjęcia tego rozwidlenia do prawidłowej diagnozy.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
materek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 gru 2016, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Dzień dobry,
w tym roku stałem się posiadaczem starych ponad 70 letnich drzew owocowych dwie grusze i dwie jabłonie,bardzo chciałbym je zachować ,niestety nie wiem jak wykonać ich pielęgnację dotyczącą ciecia zimowego , dlatego proszę o "zobrazowaną" pomoc. Będę niezmiernie wdzięczny za każdą sugestie i radę.
Z góry dziękuję
"materek"
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

A nie ma tu wiele do cięcia. Szczególnie w przypadku grusz, które cechują się prawidłowymi pokrojami. W stanie bezlistnym wszystkiego nie widać, ale podejrzewam, że są w dobrym stanie. Trzeba będzie usunąć obumarłe gałęzie, jeśli takowe występują i krzyżujące się, bo widać, że takie są w wyższych partiach drzew. Te grusze były obniżane kilkanaście lat temu, przynajmniej ta po lewej na pewno, więc trzeba będzie sprawdzić, czy nie ma ran/wypróchnień na wysokości 5-6m. Nie zaznaczam u nich nic, bo większe zabiegi nie są wcale potrzebne.

Co innego u jabłoni, u których korony są nieco asymetryczne, a na konarach widnieją czopy i fragmenty po konarach. Tutaj wprowadziłbym lekkie korekty. Termin marcowy. Rany zabezpiecz funabenem, ale jeśli wnętrza niektórych spośród powstałych ran będą miękkie to maluj tylko obrzeża takich ran.


Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
materek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 gru 2016, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Witam,
ERNRUD
serdecznie dziękuje,mam nadzieje,że po zrobieniu korekt tych drzew oraz wykonaniu stosownych zabiegów chemicznych -będą efekty,
poinformuję o wynikach.

pozdrawiam serdecznie
materek
Awatar użytkownika
Bazyla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1193
Od: 15 lut 2017, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Witam
W połowie zeszłego roku kupiliśmy ogródek działkowy, a w nim dwie wiekowe już jabłonie. W zeszłym roku ponoć było mało jabłek, a że owocują co drugi rok, to niby w tym roku ma być więcej - zobaczymy, za to liście wydawały się zdrowe.
Obie zaniedbane pod kątem prześwietlania, ale mam pytanie dotyczące czego innego. A mianowicie pod jedną z nich jest usypany kopiec ziemi, o promieniu od pnia ok. 1,5 metra i wysokości przy nim ok. 30 - 40 cm nad poziom trawnika. W ziemi posadzone jest kilka krzaczków karłowatych iglaków, 3 trzmieliny i jeden karłowaty bukszpan. Wierzch jest wysłany agrowłókniną i przysypany korą.
Czy to nie szkodzi drzewu? W dodatku te roślinki pod jabłonią są jakieś marnawe, a trzmielinę z apetytem wsuwają opuchlaki, na które chyba zastosuję nicienie.
Ale może ktoś mi podpowie, co mam z tym kopcem zrobić? Chętnie bym go usunęła, ale nie wiem, czy nie zaszkodzę tym jabłonce, czy może lepiej już go zostawić, tylko usunąć agro i korę - bo gdzieś wyczytałam, że jabłoń woli glebę obojętną, do lekko zasadowej ;:218
Biorąc pod uwagę rozpiętość korony, to system korzeniowy powinien sięgać dalej i głębiej, niż zakres tego kopca - tak myślę, ale ja się na tym nie znam, więc liczę na radę profesjonalistów :)
Życie jest zbyt krótkie, żeby się na nie obrażać
Beata
Bazylowo
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Większą szkodę przyniosłoby nasypanie takiego kopca niż jego niwelacja. Możesz spokojnie go usunąć i nie zaszkodzisz drzewu. System korzeniowy sięga dalej niż okap gałęzi - nawet jeśli jakieś korzenie wrosły w ten kopiec, to ich usunięcie nie spowoduje choroby jabłoni.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
kaktusowe
50p
50p
Posty: 80
Od: 26 lut 2016, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle/Goszyce

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Ernest, przez pomyłkę wstawiłam post do Ochrona starych drzew owocowych, mógłbyś tam zerknąć? :oops:

Może tam zostać/ER
Na końcu zawsze jest dobrze, jeśli nie jest to znaczy że to jeszcze nie koniec
Wiejskie życie u Anetki
Awatar użytkownika
Sabina1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 22 mar 2017, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Obrazek

Witam szanownych forumowiczów,
co zrobić z takim czopem na starej jabłonce? Nie przejmować się czy jakoś zabezpieczyć? Ale jak?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Arbuz11, unikaj czopów (zdj.1, 3 4). Ten skrócony konar, schodzący do środka do usunięcia (zdj.2). Nie wyciągaj tak konarów (zdj. 4, 5, 6, 7), bo będą podatne na działanie wiatrów - jeśli niżej był posusz, który trzeba było usunąć to wierzchołek też redukujemy.

Suchy czop wyrównać do poziomu kalusa, nie uszkadzając go, by mógł oblewać ranę.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”