Maliny - uprawa, nawożenie cięcie cz.2

Drzewa owocowe
Zablokowany
Beefanta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 26 lis 2013, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Pelikano, malina na razie jest bardzo gęsta, zostawiłam 7 najmocniejszych pędów i chciałam je prowadzić w formie wachlarzowej. Stąd moje pytanie o przypinanie pędów do linek, aby lekko rozchodziły się na boki i nie rosły zbyt gęsto.

Gdybym je zostawiła tak jak są, aby same sobie rosły, to byłoby lepiej?
Zdun Darek B
50p
50p
Posty: 58
Od: 16 maja 2015, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żabia Wola k. Warszawy
Kontakt:

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Wbrew pozorom maliny nie lubią rosnąc zbyt gęsto, nieprzerzedzane zaczynają chorować i marnieć , u nas rosną maliny powtarzające owocowanie o nieustalonej odmianie ale owocują rewelacyjnie do samych mrozów .
Tak po prostu lubię to co robię , wielu docenia to co już zrobiłem , tym bardziej mam motywację do następnych działań.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Beefanta pisze:Pelikano, malina na razie jest bardzo gęsta, zostawiłam 7 najmocniejszych pędów i chciałam je prowadzić w formie wachlarzowej. Stąd moje pytanie o przypinanie pędów do linek, aby lekko rozchodziły się na boki i nie rosły zbyt gęsto.

Gdybym je zostawiła tak jak są, aby same sobie rosły, to byłoby lepiej?
Ja tą formę wachlarzową odradzam, z praktycznych powodów też. Pędy sobie poradzą jak rozszerzysz linki. Powinien być tam przewiew, nawet jak pedami wiatr będzie ruszał, to jest lepsze rozwiązanie niż przymocowanie na stałe do linek.
TYC8338391
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 26 kwie 2015, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

pelikano11 pisze:TYC8338391 głodne, chyba wszystkiego brakuje po trochu, widać to zwłaszcza po czerwieniejących się młodych liściach. Może kup Fructus uniwersalny w płynie i zastosuj dolistnie i doglebowo.

Dzięki, poczekam jeszcze kilka dni na nieco większa temperaturę, w większej rośliny lepiej przyswajają mikro i makro elementy, szczególnie dolistnie i zaczynam nawożenie. Mam jeszcze kilka pytań o dalsze prowadzenie tych malin. W tamtym roku przeżyły straszny najazd chwastów, szczególnie pokrzyw były bardzo zaniedbane, w tym roku jak na razie udało się chwasty powstrzymać ale czy warto teraz aby wzruszyć ziemię i dopuścić trochę tlenu do korzeni przejechać glebogryzarką między rządkami. Przy okazji pozbywając się reszty chwastów - nawet jeśli taki zabieg trzeba będzie później powtórzyć. Czy może używać tylko gracki, łopaty. Zdaję sobie sprawę że mechanicznie uszkodzę korzenie a to stara malina więc rozrosły się już niemiłosiernie ( nowe pędy wyrastają dalej niż metr od głównego korzenia ) Więc pytanie czy to jest dobra pora na takie zabiegi czy może lepsza będzie jesień ( już po owocowaniu ) a może wczesna wiosna? Co jeśli pójść po najmniejszej linii oporu i pojechać wszystko Bastą z ręcznego opryskiwacza?

Pozdrawiam
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

TYC8338391 z jesiennej zebrałbym owoce, wygolił i zrobił porządek. Co zrobić z letnią - nie wiem
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Maliny

Post »

Viollla, piszesz: podlewam zasiliłam... To może być przyczyna problemu z malinami. Dopiero posadzone i nawożone.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
solaris1919
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 18 mar 2015, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

co jaki czas pryskać maliny kristazolem zielonym ?
malina jesienna sadzona na jesieni wczesniej na wiosne sypałem tylko complexem
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Znowu mam rdzę, tym razem na nowym zagonku gdzie rosną całkiem nowe rośliny. Jest raptem na kilku liściach ale jest. http://www.jagodnik.pl/aktualnosci/pols ... maja-2015- tu jest wspomniane, że jest środek dedykowany na rdzę ale jak przejrzałam ulotkę produktu to nawet słowa o malinie nie ma.

Na chwilę obecną z grzybobójczych mam miedzian i topsin m. Na żadnym z nich nie jest wyróżniona malina :roll:
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
violla
100p
100p
Posty: 101
Od: 7 paź 2014, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Maliny

Post »

Posadziłam je jesienią to myslałam,że wiosna trzeba je wspomóc.Nie jest dobrze,bo prawie koniec maja a one nadal śpia.Dwie na 14 szt tylko wypuściły zielone maleństwa.Ktoś tez tak miał,że tak pózno ruszały zielone odrosty?Bo sama nie wiem,co o tym mysleć.
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Maliny

Post »

Ja tak mam. Nie przejmuj się. :uszy Sadziłam jesienią dorodne krzaczki, spodziewałam się, że ładnie wystartują...A tu masz, dopiero co powypuszczały listki, ale idą jak burza, widać pąki nowych liści. Dwie mocno śpiace delikatnie wykopałam, spojrzałam , a tam jasne odrosty, zakopałam, pochuchałam i czekam :tan .Na zimę ucięłam nad ziemią, mam odmianę Polesie.
TYC8338391
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 26 kwie 2015, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny

Post »

violla pisze:Posadziłam je jesienią to myslałam,że wiosna trzeba je wspomóc.Nie jest dobrze,bo prawie koniec maja a one nadal śpia.Dwie na 14 szt tylko wypuściły zielone maleństwa.Ktoś tez tak miał,że tak pózno ruszały zielone odrosty?Bo sama nie wiem,co o tym mysleć.
U mnie jest podobnie kilka wypuściło dorodny pęd na ok 50cm :shock: większość poniżej 10 cm spora część wypuściła do tej pory małe kikutki. Jedna czwarta jednak nadal śpi, w każdym razie tak wyglądają.

Pozdrawiam
Beniuk
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 28 lut 2015, o 00:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Jeśli mogę się w ogóle wtrącić. W tym roku wiele środków zostało wycofanych z "niewiadomych" przyczyn (zostawiony został 1-2 środki "dedykowane/dopuszczone" z identycznym składem co środki przypisane do zbóż i są to środki które przez lata były dopuszczone do stosowania na rośliny jagodowe, jednak te 2 środki dopuszczone kosztują 250 zł a te wycofane 50-60 od i cała przyczyna) ja nie patrze już na to czy jest dany środek dopuszczony, tylko słucham ekspertów, na rdze switch i bumper 4 zabiegi naprzemiennie temp. min 15 stopni, musi zadziałać, dawkowanie według ulotki .
"Oddaję dziś hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić." Jan Paweł II
renata13
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 8 maja 2015, o 19:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny

Post »

Witam,
mam problem z malinami, głównie odmiany Polana. Krzaki maja już 1,5 roku , ładnie odbiły wiosną , a teraz zauważyłam pomarańczowe kropki na dolnych liściach. Nie mama doświadczenia w tym temacie i liczę na podpowiedź....Zdjęcia obrazują to...coś... :(
Pozdrawiam :wit
Renata Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”