Maliny - uprawa, nawożenie cięcie cz.2

Drzewa owocowe
Zablokowany
lijo1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 9 mar 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Odmiany malin jakie uprawiam

Post »

Laszka to malina letnia - jedna z wcześniejszych.
Owoce bardzo duże, smak oceniam na 7/10.
Choroby występują ale daje sobie radę bez oprysków.
Dla mnie dużym problemem z tą odmianą jest jej bujny wzrost - czasem łodygi gdy jest nasiąknięta wodą ziemia pokładają się pod własnym ciężarem (nie mam rusztowań).
Plenność nie do końca odpowiem na to pytanie bo rzędy które mam są jeszcze młode - w przyszłym roku dopiero spodziewam się normalnego plonu.
Ale ogólnie polecał bym tą malinkę.
EkoPociecha
Awatar użytkownika
Perek11
100p
100p
Posty: 147
Od: 10 mar 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: olkusz

Re: Maliny

Post »

Czy ktoś z was nie zechciał by sie podzielić sadzonkami chodzi mi o Polke Polane ?
Marcin?
tmf30
200p
200p
Posty: 432
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Maliny

Post »

Witam. Zazwyczaj na tym forum "wtrącam" sie do dyskusji o borówkach, ale w domu wyznaczyli mi nowe zadanie dotyczące posadzenia malin. Upatrzyłem sobie Polkę i Polanę. Wyjaśnicie mi proszę w dwóch zdaniach co to własciwie znaczy odmiana powtarzająca owocowanie, jak rozumiec owocujące pędy jednoroczne (czy to te które mają rok czyli rosną juz np 12 miesięcy czy tez takie, które np w marcu wyszły a na jesień już maja owoce)
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny

Post »

Odmiana powtarzająca to taka, która zaowocuje na pędach które wyrosły w poprzednim roku i zaowocuje też na pędach które wyrosną tego roku. Np gdybyś w tym roku miał owocującą maline powtarzającą i obciął jej pędy tylko poniżej miejsca owocowanie, to ona na przyszły rok zaowocuje na tym podciętym pędzie, jednocześnie wypuści pędy młode, które też zaowocują. Wadą takiego prowadzenia jest to, że owoce na przyciętym pędzie są z robakami, a te które wyrosną na młodych pędach są późne. Stosuje się więc metodę skracania pędów takich malin do poziomu gruntu - jesienią - wtedy na przyszły rok ona wypuszcza nowe silne pędy, które owocują trochę później, ale nie mają robaków.

Pędy jednoroczne to takie które wyrastają i owocują tego samego roku - najkrócej mówiąc.
tmf30
200p
200p
Posty: 432
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Maliny

Post »

Dzięki. Czyli sadzić, na na jesień ciąć jak najniżej.
jaremo098
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 mar 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny

Post »

Witam. Zastanawiam się nad małą plantacją malin i chciałbym je posadzić na polu klasa ziemi 4B pole leci z łagodnej górki. W niektórych miejscach może pojawić się piasek da rade uprawiać na tym maliny taka by dobrze owocowały?
Awatar użytkownika
marcin10312
500p
500p
Posty: 512
Od: 27 mar 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Iłża [Radom]
Kontakt:

Re: Maliny

Post »

Na piasku to maliny uschną, chyba ze będziesz podlewać, radził bym na jakiejś lepszej ziemi posadzić.
Pozdrawiam Marcin
jaremo098
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 mar 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny

Post »

Cały ten grunt to nie sam piasek. innego nie mam.
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Maliny

Post »

Wkrótce pora na obcinanie malin.Czy ktoś obcinał maliny na wysokości 15-20cm? Chodzi mi efekt rozkrzewiania na wiosnę.
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Maliny

Post »

Dawniej tak obcinałam , teraz jak najniżej ,bo i tak mam za gęsto a przy szyjce u samego dołu też widać pączki .

Beata :wit
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Maliny

Post »

Ale gdy tniesz przy samej ziemi to powodujesz wzrost odrostów korzeniowych.Ja chcę właśnie tego uniknąć ,bo już mam rozrośniętą "plantację". Nigdy tak wysoko nie ciąłem malin ,stąd moje pytanie odnośnie tego cięcia.
No to pisaliśmy w tej samej chwili :-)
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Maliny

Post »

A czu nowe maliny - posadzone jesienią tego roku (drugas połowa września) ciąć, czy lepiej poczekać do wiosny w myśl zasady, że zawsze jest wtedy jeszcze czas na zweryfikowanie co przetrwało zimę i w jakiej kondycji i ewentualnie dostosować cięcie do zastanych po zimie warunków?
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Maliny

Post »

Nie ma to większego znaczenia.Przycinasz przy samej ziemi celem lepszego przyjęcia się sadzonki i rozkrzewienia.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”