Maliny - uprawa, nawożenie cięcie cz.2

Drzewa owocowe
Zablokowany
solaris1919
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 18 mar 2015, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

co jaki czas pryskać maliny kristazolem zielonym ?
malina jesienna sadzona na jesieni wczesniej na wiosne sypałem tylko complexem
Awatar użytkownika
Xeper
100p
100p
Posty: 171
Od: 27 maja 2014, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Solaris, pod tym linkiem znajdziesz instrukcje Yary w szczegółach opisujące dawkowanie ich nawozów.
http://www.yara.pl/crop-nutrition/crops/other-crops/
Malina oczywiście też jest :) Powodzenia!
Ten rok jest rokiem wielkiej nauki. Wiem, że nic nie wiem ;)
TYC8338391
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 26 kwie 2015, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

No i niestety stało się dopadła mnie rdza. Na razie, bardzo niewiele pomarańczowych wykwitów, kilkanaście góra 30 na metrze z pierwszą pogodą przystępuję do pryskania. Mam w związku z tym pytanie o kilka środków.

Switch i Bumper kolega beniuk wspomniał o takiej kombinacji byłbym wdzięczny gdyby napisał coś więcej o działaniu i skutkach wszystkich fungicydów. Bez obawy moje ary nie zagrożą twoim hektarom :)
Zato 50 WG to chyba pierwszy środek dopuszczony na malinę w mało powierzchniowych uprawach, może macie jakieś doświadczenia z nim bo oprysk był pewnie używany już wcześniej skoro jest od dawna dozwolony na innych roślinach jagodowych.
Tebu 250 EW o tym wiem najmniej choć słyszałem i czytałem że jest używany i do tego bardzo skuteczny.

Obrazek

Obrazek

Pierwsze zdjęcie to maliny letnie, drugie jesienne. Czy to chloroza czy też coś innego. Dziwi mnie trochę bo to zmiany na pojedynczych pędach, krzakach oddalonych od siebie o kilka kilkanaście metrów. Wydaje mi się że ew. braki mikro czy makroelementów powinny dotyczyć większych obszarów. Jeśli to chloroza to jakiego charakteru ( pierwiastka ). Raz w tygodniu staram się przejść i dolistnie podkarmić je odżywkami. Dużo liści wygląda też tak "mozajkowato" jak na zdjęciu poniżej, szczególnie obok buta.

Obrazek

Ziemia jest chyba zbyt bardzo kwaśna więc czy można jeszcze rozsypać trochę dolomitu ( CaO do 30% i MgO do 20% )? Czy jest już może za późno a wydaje mi się że byłoby to świetne źródło magnezu na chlorozę i wapna na owoce.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Nadminię, że się nie znam zbyt dobrze na malinach. Zerknij na http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=17&t=80319 bo bliżej liściom z Twojego postu do moich malin sprzed roku niż do objawów rdzy.
Pozdrawiam Jola
TYC8338391
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 26 kwie 2015, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Wiem, zdjęcia nie przedstawiają rdzy, pisałem o pomarańczowych wykwitach na zdjęciach ich nie ma ale dzięki, przyjrzę się jeszcze raz swoim liściom

A tak przy okazji ten problem miałeś rok temu czy udało Ci się jakoś go zwalczyć?
Beniuk
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 28 lut 2015, o 00:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Co mogę powiedzieć o tych środkach? A nic, bo pierwszy raz wpakowała mi się rdza na plantacje, doradził mi je doświadczony plantator.
A co do cen i dopuszczania, sugerowałem sie innymi środkami, typu chociażby dursban, czy cała reszta środków na pędraki. Dursban "chyba" jeszcze jest dopuszczony, ale np Pyrinex Extra 480 EC/Golden Pyrifos 480 EC/Jetban 480 EC czy Basudin zostały wycofane.

Co do maliny letniej, te przebarwienia moga być powodowane występowaniem Przędziorka chmielowca albo przebarwiacza malinowego albo może to być brak Magnezu albo nadmiar lub początkowa faza nadmiaru żelaza, najlepiej gdyby liść wylądował pod mikroskopem (dostępne w dużych sklepach z ŚOR.

Co do jesiennej, widać zmiany fosforowe, ale nie jestem w stanie określić czy nadmiar czy niedobór, ze względu na złe światło, a co do reszty to mi to też wygląda na przebarwiacza malinowego, ale dziwne, że przeszedł na jesienną, skoro ma w pobliżu letnią, żółte plamy typowe dla szpeciela, ale czego zwija liście ? mszyca? Zwojówki liściowe ? Ciężko jest mi powiedzieć. Przy ostatnich bardzo obfitych opadach deszczu, może być to spowodowane również szybkim przemieszczaniem sie składników w glebie (wymywanie/nanoszenie) lub z samego deszczu, no i teraz mamy raj dla grzybów. Ciężko jest mi wyrazić zdanie na ten temat, jednak zabieg grzybowy przy takich opadach musi być wykonany.

Wapno w korzeń tylko wiosna/jesień. Brak wapna objawia sie dużą ilością skrzypu polnego w plantacji, i przypalaniem liści, a jako zabieg w takiej fazie, widze tylko wapnovit .
"Oddaję dziś hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić." Jan Paweł II
Awatar użytkownika
Xeper
100p
100p
Posty: 171
Od: 27 maja 2014, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Beniuk pisze:no i teraz mamy raj dla grzybów. Ciężko jest mi wyrazić zdanie na ten temat, jednak zabieg grzybowy przy takich opadach musi być wykonany.
No właśnie, tylko czym prewencyjnie? Topsin, Score, Miedzian? Coś innego?
Ten rok jest rokiem wielkiej nauki. Wiem, że nic nie wiem ;)
Beniuk
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 28 lut 2015, o 00:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Xeper pisze:Topsin, Score, Miedzian
Siarka, Sadoplon, Mythos + Pyrus, Rovral Aquaflo, Polyversum, Signum, Switch, Teldor
Wszystkie wymienione są dopuszczone, jednak każdy ma inny składnik, ja "prewencyjnie" sadoplon 4kg/ hektar 600 l wody.

PS. Prewencja, to okres od użycia insektycydu, do czasu wejścia pszczół na plantacje.
Karencja to okres od użycia środka, do zbioru.
A taki zabieg to po prostu zabieg zapobiegawczy ;)
"Oddaję dziś hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić." Jan Paweł II
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Tyc ,takie liście na malinie jesiennej mam drugi rok . Jak miałam ich mało nie było problemu ,teraz mam 8 rzędów 20 metrowych .W tamtym roku znalazłam gdzieś,że to przędziorek,opryskałam i następne były już zdrowe . Tak samo wyglądały na słoneczniczku szorstkim co rośnie może 100m dalej i jakimś jednym chwaście . W tamtym roku pierwszy raz miałam okropną rdzę na owocach malin ,na liściach nie było ,dodam ,że to Polana .Też chcę popryskać na rdzę no i przędziorka , ale zapomniałam jaki to był środek na przędziorka , na pewno nie karat , chyba Magus , ale muszę poszukać ulotki . Rdza poczyniła większe zniszczenia niż szara pleśń ,która też była i nie wiem kiedy pryskać na te 2 choroby , czy już , czy dopiero jak zacznie kwitnąć .
Beata :wit
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Maliny

Post »

Kupiłam sadzonkę maliny Glen Ample i mam pytanie,czy przy sadzeniu na spód dołka można sypnąć granulowanego obornika bydlęcego??
Pozdrawiam Ewa
TYC8338391
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 26 kwie 2015, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

beatazg pisze:.......nie wiem kiedy pryskać na te 2 choroby , czy już , czy dopiero jak zacznie kwitnąć .
Moja sugestia, teraz. U mnie na Lubelszczyźnie póki co jeszcze deszczowo, padało ładnych kilka dni dla chorób grzybowych to raj, dlatego lepiej teraz zapobiegawczo a później ewentualnie zabieg powtórzyć. Powodzenia
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

U mnie pada non stop od środy lub czwartku z małymi przerwami . Na szczęście mieszkam z górki i woda nie zalega.
Beata
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”