Cięcie winorośli cz. 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Cięcie winorośli

Post »

Marszałka i Krystali możesz ciąć krótko i forma wysoka bo rośnie silnie
Pozostałe to odmiany deserowe, raczej powinno się ciąć długo - min 6 oczek , najlepszy będzie sznur stały o deser lubi dużo starego drewna
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1184
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Cięcie winorośli

Post »

Ja tnę winorośl w marcu lub kwietniu, żeby płakała właśnie. To opóźnia start pąków, a w mojej lokalizacji kilka dni różnicy w rozwoju może decydować o tym, czy będzie co zbierać, czy nie na jesień, jak przymrozki majowe przyjdą.

Nie namawiam jednak nikogo do późnego cięcia. Każdy musi ocenić sam w swojej lokalizacji.
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Cięcie winorośli

Post »

Jest to jedna z metod na przymrozki.
Ja tnę po pierwszych mrozach w grudniu, ale zostawiam długie łozy z dużym zapasem oczek, Wiosną wieszam na rusztowaniu wszystkie pionowo w góre, i startują oczka wierzchołkowe, po Zośce tnę normalnie.
per aspera ad astra
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1013
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cięcie winorośli

Post »

Aby mieć wcześniej owoce planuję nie dopuścić do płaczu winorośli po zbyt późnym cięciu.

Podobnie jak w ubiegłym roku zacznę ciąć gdy gleba na głębokościach -10 i -50 cm ogrzeje się do 5 stopni. Na dziś od dłuższego czasu temperatura waha się w przedziale 2-3 stopnie.

W związku z opóźnianiem cięcia nasuwa się pytanie: jak długo zasychają rany po cięciu ?
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cięcie winorośli

Post »

UWAGA! PROŚBA O POMOC!

Szukam kogoś, kto doradzi mi, jak przyciąć stare zaniedbane winogrono? Jest bardzo dużo drewna, a "patyczki, które wypuszczają są cieniutkie, w ogóle jest bardzo zaniedbane przez teścia (raz było cięte, potem nie i taki efekt). Nie wiem, jak się za to zabrać. Czy jeśli załączę zdjęcia, ktoś pomoże?
Oglądałam już kilka filmików w Internecie, ale wszystkie pokazują coroczne cięcie, zadbanego winogrona. Nie mogę znaleźć takiego, który by mi wyjaśnił, jak to zrobić ze starym egzemplarzem. A może ktoś z Państwa może mi polecić jakiś filmik? Będę wdzięczna.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7323
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Cięcie winorośli

Post »

Koniecznie wstaw zdjęcia, jeśli dałoby się za winoroślą dać jakiś ekran z tektury, czy z prześcieradła,
to zdjęcie będzie czytelniejsze i będzie też łatwiej zaznaczyć cięcie.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cięcie winorośli

Post »

Dziękuję za chęci. Jakoś przycięłam. I tak działka będzie może jeszcze rok, a na nowym miejscu będę pilnować, by nie doprowadzić do takiego stanu.




Kolejna część 2 wątku znajduje się tutaj: viewtopic.php?f=34&t=124349
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”