Cięcie winorośli cz. 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Cięcie winorośli

Post »

Chodzi mi głównie o cięcie. Owoce, pąki mam. Wielkość kiści to nawożenie.
Ale mnie chodzi o to że mam ogromny krzak i kilka kg owoców. A widziałem tak prowadzone że prawie same owoce mają.

Ja wiem co to łoza itd.
Teraz np mam kilka łóz z zeszłego roku zostawionych. Rozumiem że zostawić max 3. Z nich wyrosną winorośle.
A co z drewnem? co z niego wyrośnie? Wszystko wycinać na bieżąco? Krzaki maja po 8 lat
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Cięcie winorośli

Post »

A co to za odmiana? Od tego zacznij, od ustalenia nazwy odmiany. Znając odmianę, będzie można określić, czego po niej się spodziewać, jak prowadzić i jak ciąć.
Może Twoja odmiana jest obcopylna, a w pobliżu brak zapylaczy? Może ta konkretna odmiana źle się zapyla?
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Cięcie winorośli

Post »

mam chyba z 10 odmian
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Cięcie winorośli

Post »

Rafal111 pisze:mam chyba z 10 odmian
Czym Cię przekonać do tego, byś zdradził tajemnicę, co to za odmiany?
Spróbuję jeszcze raz:
Tak, jak jabłka nie dzielimy na czerwone, żółte i zielone, tak samo winogrona nie dzielą się na zielone, czerwone i granatowe. Różne odmiany winorośli mają różne wymagania. Począwszy od gleby, poprzez formę prowadzenia, rodzaje cięcia, wymagania w stosunku do zapylaczy, po ochronę chemiczną związaną z podatnością odmian na różne choroby. Jeżeli chcesz uzyskać maksymalne plony, musisz zapewnić winorośli optymalne warunki. Jeżeli nie znasz nazwy odmiany, trudno cokolwiek konkretnego doradzać. Możesz mi nie wierzyć, bo na tym forum jestem zarejestrowany od niedawna, ale z winoroślą mam do czynienia na tyle długo, że wiem, co piszę.
Jeżeli nie chcesz tracić czasu na eksperymenty, jeżeli chcesz konkretnej i skutecznej porady, musisz się wysilić i podać jak najwięcej szczegółów. W przeciwnym razie wszystko, co zostanie napisane w odpowiedzi na Twój problem będzie tylko zgadywaniem.
Popatrz na opisy odmian - jest ich w Internecie dużo, a ja nie chcę podawać linków, by nie być posądzony o kryptoreklamę. Rzetelny opis odmiany zawiera również zalecane cięcie. Niektóre opisy obejmują również plenność danej odmiany, bo odmiany również różnią się plennością. Nie można doradzić właściwego cięcia winorośli, nie znając odmiany.
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Cięcie winorośli

Post »

Tu będzie problem bo etykiety już wyblakły. Mam tylko zdjęcia.
Na tych 3 mi najbardziej zależy bo najlepsze.


Obrazek


Obrazek

Obrazek
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
sajko71
100p
100p
Posty: 135
Od: 15 wrz 2013, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP

Re: Cięcie winorośli

Post »

Krzaczki podsypane korą? A kora zakwasza a winorośl nie lubi kwaśnej ziemi.
Pozdrawiam wszystkich. - Sławek
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Cięcie winorośli

Post »

O odpowiednim pH napisałem w pierwszej mojej odpowiedzi dla Rafała, a teraz, kiedy Sławek zauważył, że krzewy podsypane są korą, coraz bardziej upewniam się w tym, że cięcie jest tutaj najmniejszym problemem. Oprócz uregulowania pH, trzeba by się zająć ochroną chemiczną winorośli.
Co do odmian, ze zdjęć nie można jednoznacznie rozpoznać. Zrób zdjęcia całych i zdrowych liści, napisz kiedy winogrona dojrzewają, a wtedy łatwiej o identyfikację na podstawie cech charakterystycznych liści i terminu dojrzewania.
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Cięcie winorośli

Post »

Ale ja owocowanie mam tylko chciałem prawidłowo przyciąć krzaki :)

Korę mam wszędzie. Czyli mam wysypać np dolomitem? Nigdy nie miałem problemy z pH
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Sposoby cięcia winorośli

Post »

Rafal111 pisze:W winnicach mają prawi same owoce a ja mam zawsze kupę liści a owoce marne.

Rafal111 pisze: Ale mnie chodzi o to że mam ogromny krzak i kilka kg owoców. A widziałem tak prowadzone że prawie same owoce mają.
Mam wrażenie, że nie traktujesz nas poważnie. Po raz kolejny piszę: cięcie zależy od odmiany winorośli. Ustal jakie masz odmiany, a wtedy można będzie coś sensownego odpowiadać. Wcześniej jednak zadbaj o to, by winorośl miała odpowiednie pH gleby i by krzaczki nie chorowały.
sajko71
100p
100p
Posty: 135
Od: 15 wrz 2013, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP

Re: Cięcie winorośli

Post »

Rafal111 pisze:Ale ja owocowanie mam tylko chciałem prawidłowo przyciąć krzaki :)

Korę mam wszędzie. Czyli mam wysypać np dolomitem? Nigdy nie miałem problemy z pH
Rozumiem, ze badałeś pH a nie piszesz nam, bo tak Ci się wydaje. :wink: Jak chcesz mieć dobre owocowanie to kilka warunków musisz spełnić, o tym pisał Ci kolega Małopolanin. Jak dobrze ciąć to trudno opisać, więc odesłałem Cie już do filmików, których w internecie jest wiele. Co do obfitości owocowania to faktycznie wiele zależy od odmiany. Mam kilkadziesiąt odmian i jest różnie, jedne obsypane a inne mają zaledwie kilka gron, ale ja wiem czego się mogę spodziewać, bo wiem jakie mam odmiany i jak odmiana sprawuje się w podobnych warunkach. Najgorzej mają Ci co kupią pierwsze lepsze odmiany co mają np. maksymalnie 200 gr grona i sa niezbyt plenne a jednocześnie napatrzą się na podrasowane kilogramowe grona sprzedawców i super obsypane krzewy np. na filmikach ze wschodu. No i dziwią się, że takich nie mają. Nie mają, bo to jest niemożliwe, bo nie mają tej odmiany i tych warunków. Do wielu odmian "wielkoowocowych" trzeba mieć warunki wręcz nieosiągalne w Polsce (chyba, że w szklarni) wyższe SAT, odpowiednią glebę, odpowiednie pH, trzeba mieć wiedzę, umiejętności i "ogarnąć": odpowiednie nawożenie, profilaktyke na choroby, okrywanie w zimie, ochrone przed majowymi przymrozkami, dojrzałość krzewów i ich wielkość (raczej mniejsze) oraz sposób cięcia. Po fotkach widać, że owocowanie masz a krzewy może zbyt młode, więc jeszcze pokazały na co je stać. Jednak czy mogą więcej to trudno określić jak się odmian nie zna.
Pozdrawiam wszystkich. - Sławek
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Cięcie winorośli

Post »

Poradźcie mi które z tych trzech łóz przyciąć i w którym miejscu żeby było dobrze?
Obrazek
Mam tę moc - Sylwek
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie winorośli

Post »

Siostra ma jakieś bliżej nieokreślone 3 winogrona. Chciałbym jej doradzić jak je przycinać. Mnie nie interesują winorośle więc nie wnikałem w temat. Oglądnąłem jakieś filmiki na YT. Czy jeśli doradzę jej by na tym co urosło w zeszłym roku zostawiła po 2-3 oczka to będzie dobra i wystarczająca rada? Alternatywą jest brak cięcia albo cięcie na chybił trafił bo mniej więcej tak to wygląda w przypadku tych winorośli.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Cięcie winorośli

Post »

Całkiem może być nietrafna- niektóre najlepiej owocują z 7-10 oczka. Niech wytnie możliwie dużo starych gałązek a zostawi zeszłoroczne (mozliwie blisko podstawy) na 12 oczkach.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”