Winorośle i winogrona cz. 3

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Poprzednia część 2 wątku znajduje się tutaj: viewtopic.php?f=34&t=44734


To znowu ja :oops: Ponie wczasie przecztałam wszystkie posty od 1-67 i tak się wkurzyłam żeeeeee nie wiem co powiedzieć.
Mam nauczkę, myślałam że TARGI to sami profesjonaliści.Powinnam kupić sadzonki z pączkami a nie z zieleniną :oops: To jest!właśnie niewiedza!Moja -refleksja-Najpierw przecztaj FORUM, od deski do deski, a póżniej działaj
I pytanie- w jaki sposób, uzyskać wyższy pieniek, z takiej sadzonki? Pierwszy poziomy drut, jest na ws. ok. 40 cm.

Obrazek
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

Lepiej później niż wcale. Wytnij wszystko zielone za wyjątkiem najwyżej wyrastającej latorośli. Sadzonkę posadź tak jak napisałem wcześniej w zagłębieniu. Poniżej coś namalowałem nieudolnie

Obrazek
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

Zrozumiałam-tak zrobię po 15 maja. Do trzech razy... To moja druga próba -dzięki
Pozdrawiam Ewa
Winogrodek
200p
200p
Posty: 389
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

Jak tak zrobisz jak pisze Kapitan to powinno się udać bez problemu - też tak robiłem kilka lat temu - teraz to są duże krzewy.
Jak masz ziemię piaszczystą to dno doniczki powinno być po włożeniu do dołka około 35 cm poniżej poziomu gruntu, jak jest cięższa gleba, słabiej przemarzająca to trochę płycej. Trzymaj takie zagłebienie koło sadzonki do późnej jesieni,, a potem usyp na zimę kopiec powyżej poziomu gruntu aby trzy oczka powyżej poziomu 0 były obsypane. Przy takich sadzonkach masz rok opóźnienia w wyprowadzaniu formy, ale to nie wyścig
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

Mała poprawka. Tak będzie lepiej.

1. Linia czerwona przerywana to poziom gruntu po posadzeniu w tym sezonie tj do jesieni 2013.
2. Linia niebieska przerywana to okrycie na zimę 2013/2014.
3. Linia zielona ciągła to poziom gruntu w 2014r.
4. Linia brązowa to 2015r
5. Z prawej strony sadzonka o prawidłowej długości

Mam nadzieję, że ten rysunek wyjaśni dlaczego nie należy kupować takich "knotów". Budowa odpowiednio długiej szyjki korzeniowej w tym przypadku potrwa do 2015r. Gdyby to była sadzonka z tego rocznego ukorzeniania (pełno takich teraz na rynku) to jeszcze rok dłużej. Rozsądku życzę.

Obrazek
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

Jeszcze raz dziękuje.Każda osoba czytając te posty,na pewno będzie wiedziała jaką sadzonkę kupić lub zamówić, i nie popełni
takiego błędu jak ja. :)
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

Jakby ta sadzonka była zasadzona tak jak ziemia w doniczce to po kilku latach korzenie wyglądałyby tak jak na poniższym foto. To moje błędy młodości. Nero Marketowe słabo to rosło, słabo owocowało, podmarzało pomimo kopczykowania i prawidłowego okrywania.

Obrazek
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

Czyli? powinna być posadzona, jak pokazał na moim zdjęciu(rysunku) kapitan?Ciekawa jestem (dopiero się uczę)
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

Tak tak...
Sam w ten sposób sadze i jest to bardzo dobry pomysł na krótkie sadzonki. Sadź tak jak Kapitan zaobrazkował i będzie dobrze choć rok do tyłu w porównaniu do "rasowej" sadzonki.
Tak to u mnie wszystko sadze... na góre jeszcze daje troche torfu odkwaszonego bo ciemny więc i słońce grzeje.

Obrazek
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

Cieszę się że wreszcie zrozumiałam :D Dobry pomysł z tym torfem, też tak zrobię :wit
Pozdrawiam Ewa
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

A w zimę nie przemarza - torf to izolator i chroni od mrozu lepiej niż zwykła gleba :idea: :D
per aspera ad astra
olimp
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 26 mar 2011, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Silno koło Torunia

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

mam takie pytanie:
w zeszlym roku na wiosne kupilem sadzonki winorosli, ladnie sie rozrosly, na zime okopczykowalem i w marcu niewiedzac ze przyjda mrozy podcialem na 3-5 oczek. Na poczatku kwietnia widzialem u nich placz lozy, kapalo niemilosiernie,az zciemienialy, teraz patrze ze tylko u kilu sa pekate paki i tu moje pytanie: czy nie mam sie martwic ote co jeszcze pakow nie maja bo i tak zyja, skoro byl u nich placz lozy?
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

Płacz oznacza że korzenie pompują i przynajmniej część krzewu żyje ale ile...
Najpierw wymarzają pąki, później łoza, pień wieloletni.

Co do wycieków soku nie można dopuścić do zalewania pąków bo zgniją i nie wystartują. Po pierwsze cięcie musi być ukośne aby skierować sok poza niższy pąk a u siebie jak widze zagrożenie zalewania pąków to przyczepiam drucik specjalnie wyprofilowany po którym sok ścieka .
O tak:
Obrazek

Tak czy inaczej czekaj z tymi winoroślami bo możliwe że odbiją z pąków śpiacych (później)
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”