Winorośle i winogrona cz. 3

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
flinta27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 5 wrz 2013, o 22:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

kapitan pisze:
flinta27 pisze:Pokrzepiające dla tej sadzonki to nie jest, postaram się o nową, ale starej nie porzucę. Dziękuję za wyrażoną opinię.
Da radę. Przytnij ją w tym namiocie i zostaw niech przyrost drewnieje. Jak wyglądał system korzeniowy w trakcie przesadzania do namiotu?
System korzeniowy w porządku, sadzonka posadzona była na 10-letnim, rozległym rozplantowanym kompostowniku. Krzaki cukinii porosły tam na wys. 80cm. Może błędem było pozostawienie 2 latorośli, ale nie mogłam zdecydować się którą skubnąć, teraz mają po max. 25 cm dł. Ciachnę im stożki wzrostu, może lepsze wykształcą, ale chyba trzeba się pozbyć jednej latorośli.
Dzięki za pomoc
Pozdrawiam, Anna
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Ja bym przyciął obie mocno, to powinno przyśpieszyć drewnienie.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Polecam do obejrzenia film dokumentalny p.t.Natura,kobiety i wino w programie Kuchnia+.
Jest to film o kilku kobietach,które we Włoszech z wielką pasją prowadzą winnice i produkują wino.
Nie jest to film instruktażowy,ale można się z niego dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy o uprawie winorośli.
Ja oglądałam dzisiaj,ale jutro chętnie obejrzę jeszcze raz,bo o godz.13.25 jest powtórka.
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

[quote="kapitan"]No jak pojedynczy Guyot, to trzeba ciąć na Guyota . Masz chyba z 5 możliwości, wszystko zależy od tego jaki długi chcesz mieć pień. Co to za odmiana?
Piotr tej odpowiedzi wcześniej nie zauważyłem. Dobrze Ci się śmiać z amatora, który uparł się, że błędów na początku nie popełni. Mam cztery odmiany przerobowe po 5 szt. każdej i są to: Solaris, Regent, Seyval Blanc i Cabernet Cantor szczepione na SO4. Mam jeszcze miejsce naokoło 40 winorośli i wymienione wcześniej są poletkiem doświadczalnym, na którym testuje zwłaszcza Twoje uwagi. Pieńki nie będą wyższe niż 20-25 cm. Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące podkładki. Teren na którym przyszło mi mieszkać do głębokości około 1 m jest określany jako grunt V klasy, niżej grunt gliniasto iłowy dość uwodniony. Poziom wody gruntowej utrzymuje na głębokości 1 m od poziomu terenu, dość sprawnym drenażem. Jeżeli możesz mi określić rodzaj podkładki, który może się sprawdzić w takich, niekorzystnych dla winorośli warunkach, to będę niezmiernie rad. A jeszcze jedno, wino też nastawiam, ale do tej pory tylko z leśnych jeżyn, których ci u mnie nie brakuje. Lucjan. ;:304
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Uprawiam wszystko na własnych korzeniach, a tego co można przeczytać nie będę powtarzał. Może np coś tutaj dobierzesz http://www.winorosl-mch.eu/index.php?op ... &Itemid=51
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
ffggnn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 25 lip 2011, o 01:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Witam
Chciałem się poradzić w pewnej sprawie.
Przygotowuję się do sadzenia winorośli.
Najpierw wykarczowałem duże drzewo (śliwkę).
Ziemia okazała się tam bardzo twarda, dużo w niej gruzu,kamieni, szkła.
Teraz chcę zasypać dół.Wpadłem na pomysł żeby przy okazji zasypywania dołu ziemię przesiewać przez sito(używam plastikowego ażurowego kontenera) i w ten sposób pozbyć się z ziemii kamieni, kamyków, szkła, itd.
Teraz moje pytanie -czy robić tak.Ktoś mi powiedział że korzenie i tak znajdą sobie drogę między kamieniami.
Może ta frakcja kamieni w glebie jest winorośli potrzebna ?
Jacek
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

" Ktoś" Ci dobrze powiedział, ale jak się chcesz narobić?
U mnie winorośle rosną na wyrobisku kamienia wapiennego zasypanego gruzem i śmieciami i jest dobrze! :D
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Proszę o informacje nt. winorośli Elbling. Na stronach niemieckich jest mało danych odnośnie terminu dojrzewania, kwitnienia, cukrów, itp. Od znajomego z Niemiec wiem jedynie, że odmiana ta dojrzewa w początkach października. Posiadam w szpalerze krzew z "e-sadzonki" ( z 2011 r. ) i dwie sadzonki tegoroczne ( ze sztobrów krzewu matecznego ), a dwie kolejne w szkółce. Jeżeli zaowocuje w przyszłym roku, ta szlachetna winorośl stanie się podstawą mojego ogrodu winoroślowego, gdzie nasadzę w większej ilości 5-6 białych odmian starych vinifer. Co nieco uzyskałem na innym forum, ale pytam, gdzie mogę.
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

ffggnn
U mnie 2 winorośle posadzone właśnie na takich wapiennych przykopanych starych gruzowiskach rosną najlepiej. Nie chce tam rosnąć nawet trawa, a sadzonka Arkadii posadzona w czerwcu teraz pod koniec sezonu u podstawy (tegoroczny pęd) miała grubość 8-10mm i długość ze 3 metry, Nero podobnie z tym że Nero posadzony był jako malutki knotek z sadzonki doniczkowej P9 (wielkość filiżanki). Sadzonki sadzone na cięższej ziemi rosną wolniej.
Ja usunąłem tylko ten największy gruz z dołka.
Awatar użytkownika
flinta27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 5 wrz 2013, o 22:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Kaja pisze:Polecam do obejrzenia film dokumentalny p.t.Natura,kobiety i wino w programie Kuchnia+.
Jest to film o kilku kobietach,które we Włoszech z wielką pasją prowadzą winnice i produkują wino.
Nie jest to film instruktażowy,ale można się z niego dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy o uprawie winorośli.
Ja oglądałam dzisiaj,ale jutro chętnie obejrzę jeszcze raz,bo o godz.13.25 jest powtórka.
Po obejrzeniu filmu polecanego przez Kaję, muszę wymienić dekoder na taki z nagrywarką i prosić Kuchnię+ o powtórkę programu. Winnice raczej proste, u nas często są bardziej wypasione, ale produkcja wina to już górna półka. W ogóle to kobiety z pasją, a ta praca przy winoroślach i produkcji wina to ich hobby. Najbardziej podobało mi się podejście do uprawy i dalszego przetwórstwa pani Elizabetty. Zachowanie tradycji i ekologicznych metod, bardzo mi bliskie, też stosuję wykonane przez siebie preparaty z pokrzyw, w filmie z kwitnących pokrzyw koszonych rano. Preparat krzemowy z krowich rogów chyba u nas nie jest dostępny, ale są inne ekologiczne preparaty z krzemem.
W ogóle to przegapiłabym ten film, gdyby nie Kaja. Dziękuję Ci silnie, mocno.
Pozdrawiam, Anna
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Właśnie wróciłem z ogrodu po blisko półtora tygodniowej nieobecności. Wegetacja trwa, co widać po krzewach ( na zdjęciach tylko wybrane trzy, ale tak jest i u większości pozostałych w ogrodzie ):
St. Laurent : http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... a2103.html ( w tle, na południowej ścianie domu przedwojenny krzew u sąsiada, który wkrótce pozyskam do swojej kolekcji )
Riesling : http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... becc9.html
Elbling : http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 494da.html
Wszystko już zdrewniało na bezpieczną wysokość lub drewnieje jeszcze powyżej 1 m, a do większych mrozów definitywnie kończących wegetacje winorośle zdążą nabrać sił i przygotować się do zimy
Sytuacja ta pozwala spojrzeć z optymizmem na przyszłość, ponieważ daje nadzieję na uprawę i przetrzymanie na krzewach owoców do późnego zbioru. Wspominany wielokrotnie dwustopniowy przymrozek w początku października nie zważył owoców Silvanera, a wobec faktu, że krzewy nadal żyją, regenerując się po utracie liści, zapowiada się ciekawy nowy sezon dla późnych odmian. Oczywiście nowy sezon może zweryfikować w znacznym stopniu moje domysły i przypuszczenia, ale pozwala mieć nadzieję i jako uparty optymista trzymam się tego. A tegoroczne doświadczenia pozwalają na tym większą nutę optymizmu.
Adamlove
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 29 sty 2013, o 21:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Dolnoslonzok pisze:Proszę o informacje nt. winorośli Elbling. Na stronach niemieckich jest mało danych odnośnie terminu dojrzewania, kwitnienia, cukrów, itp. Od znajomego z Niemiec wiem jedynie, że odmiana ta dojrzewa w początkach października. Posiadam w szpalerze krzew z "e-sadzonki" ( z 2011 r. ) i dwie sadzonki tegoroczne ( ze sztobrów krzewu matecznego ), a dwie kolejne w szkółce. Jeżeli zaowocuje w przyszłym roku, ta szlachetna winorośl stanie się podstawą mojego ogrodu winoroślowego, gdzie nasadzę w większej ilości 5-6 białych odmian starych vinifer. Co nieco uzyskałem na innym forum, ale pytam, gdzie mogę.

Odmiana ta charakteryzuje się średnią zawartością ekstraktu cukrowego i wysoką kwasowością i neutralnym charakterem.
Świetnie nadaję się do produkcji win musujących.Można również robić odmianowe ,ale częściej robi się kupaż z Elblinga i Silvanera.

Na pewno Elbling dojrzewa przed Rieslingiem,także u nas na Nizinie Śląskiej bez problemu powinien dojrzeć.
Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Dziękuję Ci za informacje sąsiedzie. :wink: Do kupażu mam obydwie potrzebne odmiany. :wink:
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”