Winorośle i winogrona cz. 3

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

badylarz pisze:Nad Grójecczyzną przeszła dzisiaj w godzinach popołudniowych burza z gradem, którego ilość była niewyobrażalnie duża. U mnie winorośla ucierpiały najbardziej. Pozostały tylko kikuty z połamanymi liśćmi. Czy powinienem wykonać jakiś oprysk przeciwko chorobą grzybowym? Do miejscowych sadowników dotarł komunikat o konieczności zabezpieczenia przed "grzybem" nie tylko liści ale i konarów uszkodzonych przez grad.
No to masz kłopot. Połamane latorośla poprzycinaj, tak żeby powierzchnie ran były jak najmniejsze i zrób oprysk Topsinem. Za 2-3
dni opryskaj Asahi, to przyśpieszy regenerację.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Dziękuje za wsparcie, jutro coś będę robił. Natomiast u mnie jeszcze pół godziny po burzy leżał grad w trawie. W sadach trudno dziś ocenić szkody, ale prawdziwi sadownicy to twardziele i nie takie klęski musieli przeżyć, klęski nie tragedie. Może nie będzie tak źle, ponieważ zawiązki ukryte są jeszcze między liśćmi i to ich trochę chroniło. Rozmawiałem dzisiaj z jednym z nich i jest dobrej myśli. Oby się nie mylił. Pozdrawiam.
OTRO
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 maja 2013, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 2

Post »

OTRO pisze:Jestem nowy od razu mówię proszę nie bić :D
W początku kwietnia wziąłem od znajomego patyki z winorośli . Na drugi dzień zacząłem etap rozmnażania winorośli przez fragmentacje. Przed tą operacją kupiłem ukorzeniacz do roślin pół zdrewniałych wszystko ładnie powtykałem i dość długo czekałem prawdę mówiąc miesiąć z kawałkiem . Od tygodnia lub dwóch zauważyłem że moje sadzonki coś wypuściły lisice ale za bardzo nie chcą rosnąć jakby korzeni nie mieli zapomniałem dodać że jak wypuściły pęczki to była burza i je zniszczyła ale jakiś cudem winorośl odżyła
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dziś moje sadzonki wyglądają tak ,dziś sprawdziłem że druga sadzonka puściła korzenie ;:215 to ta o book co ma największy liść
Obrazek
pc screen shot
Obrazek
screenshot utility windows
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Witam Wszystkich pozytywnie zakręconych miłośników winorośli.Nie będę zanudzał swoimi problemami z winoroślą gdyż na razie wszelkie odpowiedzi znajduję w wypowiedziach Kapitana który rzeczowo po kilka razy odpowiada na te same tematy.Nie posiadam zbyt wiele odmian bo jak większość dopiero zaczynam i posiadam na przykład odmiany mało wspominane między innymi Aurora,Magdalenka.Mam mieć też Swenson Red ale to się okaże w tym roku czy sprzedawca wiedział co sprzedaje .Z winorośli starszych mam odmianę dość starą którą pamiętam z dzieciństwa,była ozdobą bramy wjazdowej u Wujostwa.
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Czy latorośla bezpłodne można usuwać teraz czy lepiej poczekać do Jana?
I chyba lepiej przy suchej i ciepłej pogodzie to robić?
Maksymalnie chcę zostawić od 5 do 20 grom zależnie od odmiany.
Czy lepiej liczyć po 1 na winorośli. czy po 2 grona ( będzie mniejszy krzew) :)
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

To się tak matematycznie nie da. Trzeba ocenić kondycję krzewu, koniecznie uwzględnić jego wiek, powierzchnie dyspozycyjną, wielkość formy i wielkość gron jakie zawiązują. Raczej lepiej będzie gdy na latorośl będzie przypadało jedno grono, ale oczywiście są i minusy takiego rozwiązania. Taka metoda wymaga dużo większego zagęszczenia, a to zwiększa ryzyko chorób. Podjąłem ryzyko i już usunąłem większość latorośli, które uznałem za zbędne. W pierwszej kolejności usuwałem latorośla z pąków zapasowych wybijające z jednego miejsca. Oceniałem po kwiatostanach. Kolejnym kryterium oceny był stopień rozwoju. Wylatywały słabe, rozdwajające się i generalnie z cechami nieprawidłowego rozwoju. Kolejne kryterium to miejsce wyrastania. Zostawało wszystko co mi pasowało na łozę do owocowania w przyszłym roku. Trzeba stanąć przed krzewem i pomyśleć o tym ale i przyszłych latach, a dopiero usuwać.

Tak wyglądał 19.05. młody krzew Arkadii (sadzona jesień 2010, teraz będzie drugie owocowanie) pod folią. Latorośli jest ok 9. Gron docelowo zostawię max 5-6 szt, po jednym na wybrane latorośla. W uprawie gruntowej nie polecam takiego obciążenia na tak młodej Arkadii.

Obrazek

Podobnie wygląda Czekoladowa w tym samym wieku. Teraz jesz jeszcze obsypana kwiatostanami niemiłosiernie, ale docelowo ich liczba zostanie zredukowana. Myślę jednak, że po jednym gronie na latorośl zostanie.

Obrazek

Na podobnych formach starych krzewów zostawiam średnio od 10 do 15 latorośli.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

:wit Ale wam zazdroszczę, że macie takie problemy. Ja niestety muszę rok czekać na odbudowanie swojej "plantacji". Pozdrawiam.
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Kapitan - Dziękuję za rzeczową i szybką odpowiedż ;:333
Widzę że nie tylko ja mam dylematy związane z cięciem (formowaniem).
Masz rację że przy każdym krzewie trzeba zastanowić się i nie tylko myśleć o obecnym wyglądzie, ale też brać pod uwagę przyszłość.
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Cięcie to "pikuś". U mnie dzisiaj w nocy było zaledwie 1*C, a w wielu rejonach kraju nawet -3*C - to jest dylemat :roll: !
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
mwojt
100p
100p
Posty: 108
Od: 18 wrz 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Najważniejsze żeby zostawić kilka dłuższych pędów, które zdrewniały w poprzednim roku, wiadomo że owoce nie wyrastają z pnia tylko na świeżych gałązkach a niektóre winorośle owocują dopiero na dalszych oczkach tych świeżo zdrewniałych pędów.
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

beatrix+ pisze:Dżizas...Marcinek ;:3 -błagam!! wytłumacz,narysuj,pokaż- jak ciąć i gdzie ,żeby zamiast kuuupy liści były same grona...wytłumacz Blondynce ze Swiętokrzyskiego.... :oops:
Nie możesz zostawić samych gron, musi być asymilacja. Powinno sę zostawić miń 6 do 10 liści, zależnie od wielkości liścia.
Jak ciąć? Normalnie sekatorem. Natomiast jeżeli chcesz odpowiednio prowadzić krzew, robi się to pop przez odpowiednie cięcie i nachylanie części roślin.
Wejdż na stronę o sposobie prowadzenia i cięciu winorośli.
Musisz wiewdzieć co chcesz osiągnąć, jakie masz odmiany, warunki klimatyczne, rodzaj ziemi itd.
Powodzenia :wink:
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

UCZĘ SIĘ-cięcie za piątym liściem, tz. liczę liście od początku łozy do góry? U mnie są 2 grona- zostawić 2 czy jedno?
Pozdrawiam Ewa
Aimee
200p
200p
Posty: 341
Od: 22 sty 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Na prawie każdej łozie mam kwiaty.Pierwszy raz tak hojnie. Jak zawiąże to będę ciąć i akurat trafiłam na taki temat.Super :)
Tylko Swensona przytnę wcześniej (jak zacznie rozkwitać pierwszy kwiatek w gronie ).
Pomorze...klimat łagodniejszy :-).
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”