Winorośle i winogrona cz. 3

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
flinta27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 5 wrz 2013, o 22:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Jest trachę odmian z podobnymi liśćmi. Z tych co mam przypomina Izę Z., Błagowiest też taki mocno powycinany. Chrupki?, tych już nie mam ale liście też chyba były podobne.
Pozdrawiam, Anna
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Takie liście ma winorośl europejska,właściwa.
Slavo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 30 sty 2012, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Witam. Czy mógłby ktoś doradzić co się dzieje z tą winoroślą? Liście podziurawione i na pojawiają się żółto rdzawe przebarwienia. Oto zdjęcia
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
kjakub
100p
100p
Posty: 113
Od: 5 lut 2012, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

flinta27 pisze:Chrupki?, tych już nie mam ale liście też chyba były podobne.
Liście Chrupek wcale nie są do tego podobne. Najprędzej Magdalenka Andegaweńska, ale to też nie ona.
kaLo pisze:Takie liście ma winorośl europejska,właściwa.
Uważam, że mylisz się. To raczej nie są liście Winorośli właściwej, ale jakiejś hybrydy. Ja również obstawiał bym Izę Zaliwską, albo którąś z setek krzyżówek francusko-amerykańskich.
Pozdrawiam, Jakub.
Uwaga: Post może zawierać śladowe ilości orzechów arachidowych, oraz wiele substancji uznawanych za niebezpieczne - wskazana ostrożność!
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

http://pl.wikipedia.org/wiki/Winoro%C5% ... %C5%9Bciwa

Liście
Skrętoległe, długoogonkowe, dłoniaste i bardzo zmienne[11]. Osadzone są na zwykle nagim ogonku długości od 4 do 8 cm (rzadziej do 10 cm[10]). U nasady mają szybko odpadające przylistki[12]. Blaszka liściowa ma podobną długość i szerokość mieszczącą się w granicach od 5 do 15 cm (rzadko osiągają do 20 cm długości[10]). W ogólnym zarysie blaszka jest zwykle okrągława i na różną głębokość (zwykle dość mocno) dłoniasto klapowana[11]. Klapy są 3 lub 5, różnej wielkości, często zachodzące na siebie, a zatoki między nimi są zaokrąglone. Brzegi klap w górnej i środkowej części są grubo i nieregularnie ząbkowane, środkowa klapa jest na szczycie zaostrzona[8][11]. U nasady blaszka liściowa jest głęboko i wąsko sercowata, z klapami bocznymi często nachodzącymi na siebie. Użyłkowanie jest dłoniaste, u nasady z 5 głównymi żyłkami, każda z 4?5 parami żyłek dalszego rzędu[12]. Blaszka liściowa z wierzchu jest ciemnozielona, początkowo owłosiona, później naga. Od spodu jest jasnozielona i zwykle rzadko, kutnerowato szaro owłosiona, rzadko naga[11][10].
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

flinta27 i kaLo jak podrośnie, wstawię fotki :wit
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
KonradB
50p
50p
Posty: 78
Od: 2 sty 2014, o 17:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Slavo to mogą być zniszczenia powstałe od przymrozków albo od żerowania np przędziorków, jak masz lupę to przejrzyj liście od spodu.
regulamin!
kjakub
100p
100p
Posty: 113
Od: 5 lut 2012, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Marny jest ten opis, bo nie uwzględnia np. kształtu ząbków, czy układu wąsów. Ten sam opis może też spokojnie pasować do innych gatunków winorośli, w tym całej masy hybryd.
Ten opis nie daje żadnych podstaw do jednoznacznego stwierdzenia, że to jest Winorośl właściwa. Tym zajmuje się ampelografia, ale uwzględnia całą masę szczegółów, a nie tylko ogólniki jak wiki. A co dopiero mówić o ocenie na podstawie jednego, niebyt wyraźnego zdjęcia. Owszem, są odmiany o bardzo charakterystycznych liściach, które przy odrobinie doświadczenia z nimi da się rozpoznać na pierwszy rzut oka.
Pozdrawiam, Jakub.
Uwaga: Post może zawierać śladowe ilości orzechów arachidowych, oraz wiele substancji uznawanych za niebezpieczne - wskazana ostrożność!
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Liście widoczne na zdjęciu nie są charakterystyczne dla odmiany. Krzew jest prawdopodobnie przemarznięty i odbija z pnia przy ziemi. Wg mnie to może być Iza Zaliwska ale najlepiej poczekać na jakieś grono, jeżeli będzie?
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

W moim przypadku to było przeziębienie,nowe liście są zdrowe: Obrazek
Slavo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 30 sty 2012, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Dzięki za odpowiedź. Oglądałem liście i nie zauważyłem żadnego szkodnika. Mam nadzieję że stan nowych liści się poprawi. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Slavo pisze: Mam nadzieję że stan nowych liści się poprawi.
Na to bym nie liczył.Masz inwazję przędziorków.Radzę jak najszybciej opryskać to dziadostwo jakimś akaracydem np.Magusem bo będzie jeszcze gorzej.
Awatar użytkownika
KonradB
50p
50p
Posty: 78
Od: 2 sty 2014, o 17:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Gołym okiem tych skubańców nie zobaczysz, jedynie porządna lupa/binokular albo od razu oprysk.
regulamin!
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”