Winorośle i winogrona cz. 3

Drzewa owocowe
Zablokowany
grymel
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lut 2014, o 23:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

kapitan pisze:...Uszkodzenia przymrozkami występują w naszym klimacie praktycznie co roku...
Mimo szacunku dla Twej wiedzy (czytuję czasem Twe posty na innym forum, oraz na Twym blogu) muszę się nie zgodzić.
Opisujesz swój klimat! Podobną dyskusje kiedyś prowadziłem z "gronkowcem" na innym forum. On ma podobny klimat do Twego. Charakterystyczną cechą waszych klimatów jest to, że wiosna przychodzi bardzo prędko. Tu u mnie wegetacja jest zawsze późniejsza i dość często nie mam kłopotów z przymrozkami. Przez ostatnie 5 lat ( pisałem, ze 4 lata uprawiam, ale ten rok jest 5 ) mam w zasadzie pierwsze uszkodzenia mrozowe. Zdarzało mnie się odkrywać winorośle w majowy weekend i winorośl miała pąki tylko lekko nabrzmiałe, a nie "szparagi". Taki pączek wytrzymuje niewielkie przymrozki. Być może istotne jest to, że my tu na Pomorzu mamy znacznie późniejszą wegetacje, a rejon Kaszub (blisko mnie) ma nawet podobnie krótka wegetację jak Suwałki, czy Białystok ( u nich jest nawet więcej słońca, bo są bardziej klimatycznie :wink: "lądowi" co ma pozytywny wpływ na winorośl). Poza tym u mnie działka ma lekki skłon "ujemny", a więc opada ku północy. W takich warunkach gleba ogrzewa się kilka dni później, co jest generalnie niekorzystne dla winorośli, ale ma wpływ na start pąków, a później jakoś to nadrabia, bo Marszałek dojrzewa, choć poziomu cukru nigdy nie badałem.
U mnie teraz na niektórych odmianach pojawiają się dopiero pąki. Tak zaawansowanego rozwoju winorośli jakie widzę na zdjęciu kaLo to ja nie mam.
Gdy przed laty dostałem paczuszkę z 200 sztobrami (znad "bajorka z kominem" w Rybniku ) myślałem o robieniu wina, o hodowli delikatnych deserówek (np. Muskat Suzanka), ale w końcu zlazłem na ziemię. Może jestem hobbystą, ale nie szalonym. Wina nie będę "pędził", bo litr wina u amatora, to jakieś 40 PLN. Przy okazji bajzel w domu, żona wściekła szaleje, aż się chce "z kumplami na ryby" ;:304 pojechać, :D a tu wątrobę mam tylko jedną! W pierwszym lepszym markecie za tą cenę kupi się przyzwoite wino (lub cię zrobią "w balona" - bo i tak bywa).
Już dawno zacząłem "przemeblowanie ogrodu". Jeszcze mam Arkadię, czy Chrupkę, ale już wiem, że są zbyt kapryśne dla takiego leniucha jak ja. Marquette, Marszałek, Aurora i inne "pancerne" idą na "kurtynę" bez okrywania na zimę, a te lepsze to tylko kilka sztuk przy ścianie domu, by sobie nie zapracować na "garba". Starczy dla mnie i żony, a dzieciarnia już w świecie.
Żona te drobnoowocówki przez sokownik przepuszcza i mamy soki, :D a ja w garażu drożdżówkę destyluję...
Chcecie przepis na najbardziej oszczędną drożdżówkę świata? Nie trzeba mąki, jajka...
Otóż i on. Łatwo go zapamiętać, bo kryje się pod wszystkim znanym rokiem bitwy pod Grunwaldem -1410.
1kg cukru
4l. wody
10 dkg drożdży
Całość mieszamy, dwa tygodnie później "pieczemy" i mamy w sam raz do soku z winogron nawet tych drobnoowocowych!
Poza tym winorośl to dekoracyjny krzew. Wiele odmian zdaje się być bardziej ozdobne niż użyteczne.
Tu macie Schuyler'a

Obrazek
Awatar użytkownika
KonradB
50p
50p
Posty: 78
Od: 2 sty 2014, o 17:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

grymel pisze: Wina nie będę "pędził", bo litr wina u amatora, to jakieś 40 PLN.
Bez przesady, 40 PLN to można liczyć jak się chce sprzedawać i z tego utrzymać, bo wiadomo biurokracja, podatki, amortyzacja, zarobek własny ale koszty produkcji w tym to tylko kilka % tej kwoty :wink:
regulamin!
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

grymel pisze: j.w.
Nie wiem jak to skalkulowałeś,ale swoje wino można mieć całkiem za free.Nie pryskasz,zbierasz,wyciskasz i fermentujesz na drożdżach naturalnych.Jak wolisz słodzsze i mocniejsze,to ew.trochę cukru od "drożdżówki".Skąd te 40 dychy,to nie wiem.Biez wodki nie rozbieriosz.
grymel
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lut 2014, o 23:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

kaLo, KonradB
Jak skalkulowałem?
Oszacowałem, że tyle wkładam swej pracy, surowca, sprzętu, że gdybym miał sprzedawać to wino (wiem - nie wolno bo "ramię sprawiedliwości" :pogon wkroczy do akcji ), to tyle musiał bym za nie brać. Dlatego ( :D jako leń z natury ) wolę po prostu kupić.
Parę razy piłem wino swojskie "ze stajni" winogrona org. i przyznaję się :oops: :D , że czasem kumplom kłamałem w żywe oczy, bo "darczyńcom" nie wypada o ich poczęstunku źle opowiadać. Generalnie dobre było, ale tak jak wspominałem za tę cenę - idę, oglądam butelkę, patrzę na kod kreskowy (czy nie rozlewano w Polsce - bo Polska to kraj katolicki i lubi nawet wino ochrzcić :D ), mam satysfakcję wyboru i zadowolenie gdy trafnie wybrałem. Niebezpieczeństwo, że kupisz za 4 dychy "sikacza", jest mniejsze niż np. tego że bakterie octowe rozwiną się w balonie podczas maceracji, fermentacji, czy później. W ogóle - smak win w zasadzie każdego roku może się różnić, ale na dużych plantacjach, w dużych kadziach, gdzie wszystko się steruje i sprawdza komputerowo ( choćby taki parametr jak temperatura na każdym etapie produkcji) powoduje, że różnice te są zdecydowanie mniejsze. Amator z małym 40 l "baniaczkiem", to nawet dysponując ogromnym doświadczeniem nie jest w stanie sprostać takim wymogom. Im mniejszy zbiornik, tym trudniej wyprodukować dobre wino ( co nie znaczy, że nie jest to możliwe )!

Oczywiście - hobbysta nie będzie liczył ceny swoich winogron, a przecież poniósł koszty produkcji - nawozy, włóknina, sadzonki, podatek gruntowy, środki ochrony roślin, drożdże, sprzęt i cała masa innych rzeczy. Nie będzie też liczył swojej pracy, a tej jest nie mało! Od oodszypułkowania jagód, później cała masa operacji i wiedzy, dalej zabrudzona podłoga, leżakowanie wina tych choćby 6 miesięcy, aż po żonę jak chmura gradowa gdy dla sprawdzenia czy na pewno wino jest już dobre odkorkowujesz trzecią, kolejną butelkę :D , by w przyszłości częstując gości ich czasem ;:185 nie otruć!
Trzeba się też liczyć z tym, że by zrobić dobre wino jednoodmianowe w balonie 40 l , to tak ze 20 krzaków jednej odmiany należało by mieć, bo przeciążony krzew ma nędzne parametry owocu.
Zarówno odmiana Marqwette, jak i Marszałek są odmianami stosunkowo późnymi, co w moim regionie jest istotne zwłaszcza z uwagi na dojrzałość. Ja nigdy nie uzyskam takiego poziomu cukru (i redukcji kwasów) jak na na południowym zachodzie kraju. Oczywiście nasz południowy zachód też będzie odstawał od Węgier, Włoch, czy Hiszpani.
Nie chcę tu zniechęcać nikogo do zrobienia sobie własnego winka, raczej namawiam byście po jego zrobieniu odżałowali te 3 dychy i kupili porównywalne wino ( w znaczeniu jeśli zrobiliście czerwone wytrawne, to takie też kupcie ).
W moich warunkach ;:223 trudno jest zrobić dobre czerwone wino i jeśli nie chce się być "zeżartym" przez własne hobby należy swój surowiec i pracę cenić. Ja wyceniam ją na 40 PLN za litr.
Nie twierdzę, że nigdy już nie zrobię wina. Jednak raczej poczekam na lepszy rok. Wiem, że niektórzy zbierają co popadnie odmianowo, najlepiej zniszczone przez osy, popękane i nadgniwające, a później to "burakiem" z "kombinatu cukrowego" dosładzają i już mają "gronowe słodkie", ale mnie to by nawet w "drożdżówce" nie pasowało. Chyba, że najpierw upiec to zwyczajnie, a później drugi raz z rektyfikacją uważając na metanol, bo owocowe drożdżówki mają go sporo... No nie wiem... Prościej jednak jest użyć do tego "słodycz buraka" sprzedawaną w kilogramowych torebkach. Po co się męczyć!
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Można i tak :uszy

Znalazłem szpeciele na liściach, ale pojedyncze sztuki i jednego przędziorka: Obrazek Obrazek
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Mam pytanie związane z sadzonkami winogronu z Biedronki...Są trzy rodzaje po 6.99 ale nie ma na etykiecie jaka odmiana.I nie wiem czy warto kupić :roll: Dodam,że sadzonki nawet w dobrej formie,mają po kilka liści :tan
Pozdrawiam Ewa
GrowGrow
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 3 kwie 2014, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Ewao4 pisze:Mam pytanie związane z sadzonkami winogronu z Biedronki...Są trzy rodzaje po 6.99 ale nie ma na etykiecie jaka odmiana.I nie wiem czy warto kupić :roll: Dodam,że sadzonki nawet w dobrej formie,mają po kilka liści :tan
Jest napisane z tyłu na dole , odmiany to Solaris ,Marszałek i jakaś Kalina . Te pierwsze dwie to jak najbardziej ok jeżeli są tym co pisze .Pozdro
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Dzięki za odpowiedzi :wit Jak jeszcze będą to z tych dwóch coś może wybiorę ;:138
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Nie polecam bo to małe knoty.
Solaris i Marszałek silnie rosną więc jak się uprzesz i posadzisz w zagłębieniu przez pierwsze 2 lata to może coś z nich będzie o ile nie przesuszyli już ich.
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
marcin1979
100p
100p
Posty: 105
Od: 31 mar 2010, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czaniec (śląskie)

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Kiedy przy sznurze skośnym usuwamy latorośle wyrastające spod spodu pnia? Na jesieni jak to opisują w instrukcji wyprowadzenia sznura skośnego (Przybyłówka) czy teraz na wiosnę pousuwać i zostawić tylko te 5 latorośli z góry? Radzą też przy pierwszym owocowaniu zostawić 2 grona, to już chyba obojętne na jakiej latorośli zostawię po jednym i kiedy usunąć nadmiar kwiatów.
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Ja nie czekam aż urosną , wydłubuję nawet pąki
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

GrowGrow pisze:... i jakaś Kalina . ...
Kiedyś trochę było o jakiejś Kalinie
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... a#p4024523
Są szkółki, które sprzedają sadzonki odmiany o takiej nazwie prawie po dwie dychy.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Oo..z tego co pisze na stronie sadowniczy.pl to nawet ciekawa odmiana ta Kalina..I za niecałe 7 zł w Biedronce to chyba warto zaryzykować:)

-- 17 maja 2014, o 13:21 --

A solaris i marszałek to możliwe odmiany??
Pozdrawiam Ewa
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”