Morela z pestki

Drzewa owocowe
Koziol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 maja 2013, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Morela z pestki

Post »

Pewien czas temu postanowiłem wyhodować morele z pestki. Posadziłem pestki moreli w doniczce i za jakiś czas zaczęły kiełkować roślinki. Chciałbym się dowiedzieć czy morela wyhodowana z pestki będzie miała owoce za jakiś czas, a może będzie trzeba ją szczepić. (Szukałem tego lub podobnego wątku na ten temat ale nie znalazłem jeśli się powtarzam sorki). Z góry dziękuje - pozdro.
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Morela z pestki.

Post »

Teoretycznie, szansa na odziedziczenie dobrych cech jest dość wysoka, ale w praktyce to istny totolotek. Zaczekałbym do pierwszego owocowania, a jeśli nie będzie dobra, to zaszczepić odmianą gałęzie.
Michal92Maz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 paź 2014, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dzika morela z pestki

Post »

Witam wszystkich :) Jestem nowy na tym forum :)

Mam pytanie, czy opłaca się zatrzymać w ogródku przydomowym dziką morelę i dziką czereśnię???? ( Obie wyhodowane z pestki i nie szczepione)
Czereśnia ma kwiaty od dwóch lub trzech lat ale nigdy nie zawiązuje owoców. Zaś morela ma owoce ale są one chore : pomarszczone i z ciemnymi kropkami. Pomożecie i doradzicie???? Mam mały ogródek przydomowy i bardzo zależy mi by wiedzieć czy warto trzymać te drzewa czy nie bo tylko zajmują miejsce :)
Mi Pan z ogrodniczego każde wycinać wszystko co jest dzikie i wyhodowane z pestki ale nie wiem czy ma rację. :(
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Dzika morela z pestki

Post »

Morela już po trzech-czterech latach od wysiewu może zaowocować, jest spora szansa, że owoce będą smaczne. W przypadku czereśni raczej szkoda zachodu, lepiej kupić na jej miejsce szczepioną sadzonkę.
Michal92Maz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 paź 2014, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dzika morela z pestki

Post »

Znaczy morela owocuje tylko że jej owoce są czymś co roku zarażane bo mają plamki czarne na owocach. Czyli jej nie wycinać??? Bo nie wiem czy morela z pestki jest warta by ją uprawiać???? Mam niedaleko posadzoną drugą morele ze sklepu ogrodniczego tylko nie pamiętam gatunku, wydaje mi się że to Early Orange.

A czereśnie chyba wytnę bo co roku kwitnie ale owoców w ogóle nie ma, poza tym też jest czymś zARAżona bo liście szybko jej opadły.

A co możecie doradzić ap ropo wiśni z pestek. Mam dwie w ogródku i co roku mają masę kwiatów ale owoców niestety tyle co kot napłakał, na dodatek są wysokie więc nie jestem w stanie ich zerwać?????

Zaznaczam że jestem Amatorem i nie mam zielonego pojęcia o szczepieniu i wolałbym tego uniknąć. :(
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Dzika morela z pestki

Post »

Michal92Maz pisze:Znaczy morela owocuje tylko że jej owoce są czymś co roku zarażane bo mają plamki czarne na owocach.
\
Parch brzoskwini. Opryski w czasie kwitnienia i podczas zawiązywania owoców. Poczytaj sobie na forum.
Ja bym nie wycinał, tylko poczekał do przyszłego roku na owoce i sam ocenił przydatność na podstawie smaku.
Michal92Maz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 paź 2014, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dzika morela z pestki

Post »

Dzięki Wam obojgu za odpowiedzi i porady :) Nareszcie już wiem że to Parch dzięki Tobie :)

A co sądzicie o tych dzikich wiśniach z pestki????
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Dzika morela z pestki

Post »

Czy takie jednoroczne siewki moreli/wękierki po 30cm trzeba przykrywać na zimę? Czy kopczyk to dobry pomysł? A może je hartować?

Jak odróżnić siewkę morelę od wegierki? Czy morela i wegierka lub inna śliwa zachowują cechy odmiany i jest szansa że będą pełnowartościowe?
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Dzika morela z pestki

Post »

1. Morelę i węgierkę odróżnisz bez trudu po liściach - oba gatunki mają zupełnie inne liście. Węgierka ciemnozielone, niezbyt gładkie, morela gładkie, jaśniejsze, o czerwonych ogonkach (lub zblizonym kolorze) - to tak w skrócie.

2. Co do wartości siewek: jak już było pisane wiele razy, to loteria. Możesz uzyskać swietne owoce, ale mozesz też dostać kompletnie bezwartosciowe. Kwestia jakie geny dominują w takim okazie, a nad tym nie masz żadnej kontroli bo nie kontrolowałeś zapylania (a i wtedy by dochodziły do głosu geny przodków, nie tylko rodziców).

3. Co do czereśni: zanim ją wytniesz, warto najpiewrw o nią zadbać, by dawała owoce. Nawieźć porządnie, opryskać przeciw grzybom - najpewniej ma drobną plamistość.
Zielonym do góry!!!
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Dzika morela z pestki

Post »

Bezwartościowe czyli z drobnymi niesmacznymi owocami czy w ogóle nie będzie owoców?

A co z tym przykrywaniem? Czy takie siewki są silniejsze niż szczepione drzewka?
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Dzika morela z pestki

Post »

Bezwartościowe - czyli np. kwaśne jak ocet siedmiu złodziei (mieliśmy takie śliwki z samosiewu, pestki były z węgierki, jedno drzewko wyszło OK, owoce drugiego - czysty kwas). To jest loteria, nie wiesz czego się spodziewać, nikt ci tego nie zagwarantuje.

Raczej nie można się spodziewać, że siewki będą silniejsze niż drzewka szczepione - o ile nie prowadziłeś specjalnie doboru w tym kierunku :wink: Tyle tylko, że taoretycznie po zmarznięciu korony od korzenia odbije ci to samo (przy szczepionych - musisz chronić miejsce szczepienia które jest wysoko, co jest trudniejsze), ale to marna pociecha. Lepiej obsypać kompostem podstawę lub owinąć np. włókniną wg zaleceń podanych na tym forum.
Zielonym do góry!!!
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 620
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Morela z pestki

Post »

W sklepach pojawiły się różne odmiany moreli a ze względu że co 2 drzewo Brzoskwini i Moreli wyda wartościowy owoc czyli owoce będą jadalne i zazwyczaj mniejsze .
Czy ktoś zbiera nasiona i będzie wysiewał Morele ? ;:3
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Morela z pestki

Post »

Jadalne będą wszystkie, tylko niektóre mniej smaczne, a inne bardziej. Niektóre mogą być nawet lepsze niż te sklepowe, jeżeli będziesz miał szczęście. Czysty los.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”