Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  
Autor Wiadomość
KamilK02
 Tytuł: Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie
PostNapisane: 23 lis 2017, o 11:04 
200p
200p

---
dedert napisał(a):
M9 i M26 się trudno ukorzenia? Będę miał okazje się przekonać bo właśnie siedzą w ukorzeniarce. Czytałem że zrazy jabłonek łatwo się ukorzeniają w ukorzeniarce, gorzej z rajskim jabłuszkiem. Pewnie obwiązywanie drutem u nasady niewiele tu pomoże, jak to ma miejsce przy rozmnazaniu podkładek z doniczki?

dedert puściły jakieś korzenie podkładki? U mnie M26 przez cały sezon wsadzona w maliny miała tam cień i wilgoć, nie puściła żadnego korzonka, jedynie to to troszkę Callus'a w miejscu cięcia. A nadzieje były spore, bo miała jakieś mikro liście... w każdym razie sadzonka była zagłębiona w ziemi aż po pierwszy cierń.
Obrazek
Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

berthold61
PostNapisane: 24 lis 2017, o 21:10 
100p
100p

---
Aż się boje zapytać bo laik jestem narazie , mam ściętą starą jabłoń bardzo późno miała jabłka i z ściętego pnia wyrosło pełno odrostów i tu mam pytanie co na takiej jabłoni można szczepić i co się przyjmie ? np inne jabłka , sliwy , gruszki czy tak się da ? proszę mi powiedzieć co warto i idzie szczepić ? wszystko co możliwe

szukacz
PostNapisane: 26 lis 2017, o 01:07 
200p
200p

---
Może być tak że odrosty idą z części naszczepionej, wtedy będziesz miał możliwość odbudowania drzewa owej starej odmiany.
Ja na jabłoni szczepię tylko jabłoń, ale podobno można też gruszę, tak dla zabawy.

Nie cytujemy odpowiadając bezpośrednio pod postem osoby do której się zwracamy.
bab...

berthold61
PostNapisane: 26 lis 2017, o 23:04 
100p
100p

---
Drzewo jabłoni było całkiiem ścięte do ok 1,5 metra o średnicy ok 1 metra bo zagrażało domowi i w zeszlym roku wypuściło ok 40szt i teraz to już gąszcz i grube na 3cm , oczywiście chodzi mi aby tam zaszczepić co tylko się da dla zabawy tylko nie wiem co z czym można szczepić ? bo ja najchętniej bym tam poszczepił wszystko co tylko ma owoce łącznie z winogronami ;:124

seedkris
PostNapisane: 27 lis 2017, o 16:34 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Oczywiście zaszczepić możesz różne jabłonie. Pytanie, czy warto? Rana po ucięciu korony jest bardzo duża i może w szybkim tempie doprowadzić do próchnicy pnia.

berthold61
PostNapisane: 27 lis 2017, o 19:05 
100p
100p

---
Masz rację bo już zauważyłem kilka miejsc w korze zarażonych i pewnie długo nie postoi ale dalej mnie ciekawi klucz szczepień co z czym można szczepić , czy wszystko do wszystkiego czy np śliwki ze śliwkami jabłka z jabłkami , mam klka śliw młodziutkich dwie grusze 1 jabłoń i nie ukrywam że chętnie bym zaszalał byle durnia z siebie nie robić i np szczepić śliwki na jabłoni czy na gruszy i odwrotnie , czy jest jakiś klucz

KamilK02
PostNapisane: 27 lis 2017, o 21:42 
200p
200p

---
Podplemię Pyrinae tutaj można się ewentualnie pobawić w obrębie plemienia. Z sukcesem zaszczepiłem Faworytę na głogu. Plemię Amygdaleae tutaj też chyba tylko w obrębie plemienia. Ale szczepienia różnych rodzai na sobie mogą dawać niezgodność czyli przypadek szczepienia moreli na ałyczy daje słabe miejsce szczepienia i częste wyłamywanie drzew.

berthold61
PostNapisane: 27 lis 2017, o 22:13 
100p
100p

---
Plemię nie wiem co masz na myśli bo ja laik jestem , rozumieć to jako tylko tego samego owocu np jabłka z jabłkami , grusze z gruszkami , o to chodzi ?

KamilK02
PostNapisane: 27 lis 2017, o 22:42 
200p
200p

---
Mniej więcej tak. Jabłoń na jabłoni, śliwa na śliwie, modrzew na modrzewiu itd. Po za nielicznymi przypadkami jak grusza i pigwa, nieszpułka i głóg. Ale to wyjątki potwierdzające regułę :wink:

szukacz
PostNapisane: 27 lis 2017, o 23:57 
200p
200p

---
W powyższym przypadku, jest taki klucz, by mieć z tego miejsca jakiś pożytek, czyli albo odbudować koronę drzewa wycinając nadmiar pędów i przyginając początki konarów, albo przeszczepić odmianę na inną jabłoń.
Byleby nie zamienić tej jabłoni na tuję i trawnik.
Całkiem fajnie na takie przeszczepianie w konarach na wiele odmian nadaje się Antonówka, ładnie się przyjmuje.

seedkris
PostNapisane: 28 lis 2017, o 09:33 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Mam jabłonie wieloodmianowe, składające się z wieli "części". Temat podkładek jest bardziej złożony. Nowoczesne podkładki pod czereśnie są mieszańcami wielu gatunków. To takie hybrydy wyhodowane tylko w jednym celu. Próżno by ich szukać gdzieś po miedzach, .polach.

berthold61
PostNapisane: 28 lis 2017, o 11:48 
100p
100p

---
No to dzięki pięknie przynajmniej teraz wiem co z czym bo moja fantazja jest nieograniczona :tan ale co z tego jak nie ma potem pożytku

KamilK02
PostNapisane: 18 lut 2018, o 10:48 
200p
200p

---
Lex napisał(a):
Witam,

Tez bawię się w ukorzenianie ale nie winorośli tylko podkładek pod jabłonie/czereśnie/grusze i śliwy. Moja temperatura ukorzeniania zgodnie z zaleceniami klasyka (Gartner) to 21 st. C tak wiec o wiele niższa niż Wasza 28 st C. Trwa to jakieś 3 tygodnie, już jadę druga partie w tym roku. Mam pytanie, kiedy normalnie wyciągacie patyczki z perlitu? Czy robicie to jak pokarze się poważniejszy kalus (takie zgrubienie na patyku), czy dopiero jak pojawia się pierwsze korzonki? Ja wyciągnąłem jak były korzonki 2 tygodnie temu, dziś przeglądałem i w sumie te które były (korzonki) to obumarły, natomiast zaczynają odrastać nowe. Z drugiej strony na podkładkach pod jabłonie pojawił się spoty kalus, czy to już znak, żeby przesadzić?

Pozdrawiam serdecznie

Lex mógłbym prosić o napisanie które jabłoniowe ukorzeniły się? Wyżej pisałem o M26, która cały poprzedni sezon spędziła wsadzona do ziemi pomiędzy malinami i jedynie co udało się uzyskać, to odrobinę Callus'a

szukacz
PostNapisane: 18 lut 2018, o 23:40 
200p
200p

---
wyczytałem w starej książce, że śliwy najlepiej ukorzeniać jeszcze nie całkiem zdrewniałe - półzdrewniałe. No to czyli jesienią i w gruncie i z listkiem,

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 100 ]  Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości