Podkładki wegetatywne - samodzielnie ukorzenianie pędów pół i zdrewniałych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Jakie wnioski można wyciągnąć po trzech latach? chyba tylko takie że z karłów już owoce można będzie pojeść i ewentualnie będę mógł stwierdzić czy i jak szybko rosną na mojej glebie. Nie będę mógł stwierdzić natomiast jak będzie za 10, czy nawet 40 lat.
Jeden jest na pewno plus że nie będzie niezgodności..nie wyłamie się po pewnym czasie :)
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2808
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Między jabłoniami nie ma chyba aż takiej niezgodności jak pomiędzy morelą, a ałyczą.
Zresztą większość odmian jabłoni w opisach ma wzrost określony jako silny. Taka jabłoń pewnie urośnie 8-10 m na wysokość. Jak tu jabłka zerwać, czy opryskać. Co prawda jabłonie szczepione na siewce antonówki pięknie się prezentują szczególnie, gdy kwitną w roku intensywnego owocowania. Tylko są kłopoty w pielęgnacji klik Z tych największych nie idzie jabłek zerwać :( jabłka robaczywe, a w tym roku nie było nic, w przyszłym tony.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

jarson64 pisze:
dedert pisze:Pewnie obwiązywanie drutem u nasady niewiele tu pomoże, jak to ma miejsce przy rozmnazaniu podkładek z doniczki?
Myślę, że masz rację, nie pomoże ponieważ one nie będą rosnąć.
A mi się wydaje że Lex-owi chodziło o coś takiego:
"odkład ścieśniony tem się różni od poprzedzających, że gałązkę dość łatwo puszczającą korzonki, przewiązuje się mocno poniżej oczka lub kolanka nawoskowaną nicią lub drutem, skutkiem czego tworzy się nad przewiązaniem obrączkowata nabrzmiałość, z której prędko puszczają się korzonki."
Powszechne ogrodnictwo M. Czepiński 1868 str. 168

Sam sposób uzyskiwania podkładek też jest bardzo stary:
"Odkłady z wypustków służą do rozmnażania wielu zwłaszcza silnych drzew. Tym sposobem najlepiej rozmnożyć można pigwę na pieńki przydatne do szczepienia na nich gruszy. W tym celu zrzyna się na wiosnę pieniek drzewa lub krzewu równo z ziemią i nią się go przykrywa, przez co powstanie z niego wiele młodych pędów, puszczających korzenie naokoło w ziemię, których większą część w następnym już roku odjąć można."
Powszechne ogrodnictwo M. Czepiński 1868 str. 167
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2808
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

dedert pisze:M9 i M26 się trudno ukorzenia? Będę miał okazje się przekonać bo właśnie siedzą w ukorzeniarce. Czytałem że zrazy jabłonek łatwo się ukorzeniają w ukorzeniarce, gorzej z rajskim jabłuszkiem. Pewnie obwiązywanie drutem u nasady niewiele tu pomoże, jak to ma miejsce przy rozmnazaniu podkładek z doniczki?
dedert puściły jakieś korzenie podkładki? U mnie M26 przez cały sezon wsadzona w maliny miała tam cień i wilgoć, nie puściła żadnego korzonka, jedynie to to troszkę Callus'a w miejscu cięcia. A nadzieje były spore, bo miała jakieś mikro liście... w każdym razie sadzonka była zagłębiona w ziemi aż po pierwszy cierń.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Aż się boje zapytać bo laik jestem na razie , mam ściętą starą jabłoń bardzo późno miała jabłka i z ściętego pnia wyrosło pełno odrostów i tu mam pytanie co na takiej jabłoni można szczepić i co się przyjmie ? np inne jabłka , sliwy , gruszki czy tak się da ? proszę mi powiedzieć co warto i idzie szczepić ? wszystko co możliwe
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Może być tak że odrosty idą z części naszczepionej, wtedy będziesz miał możliwość odbudowania drzewa owej starej odmiany.
Ja na jabłoni szczepię tylko jabłoń, ale podobno można też gruszę, tak dla zabawy.


Nie cytujemy odpowiadając bezpośrednio pod postem osoby do której się zwracamy.
bab...
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Drzewo jabłoni było całkiiem ścięte do ok 1,5 metra o średnicy ok 1 metra bo zagrażało domowi i w zeszlym roku wypuściło ok 40szt i teraz to już gąszcz i grube na 3cm , oczywiście chodzi mi aby tam zaszczepić co tylko się da dla zabawy tylko nie wiem co z czym można szczepić ? bo ja najchętniej bym tam poszczepił wszystko co tylko ma owoce łącznie z winogronami ;:124
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3676
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Oczywiście zaszczepić możesz różne jabłonie. Pytanie, czy warto? Rana po ucięciu korony jest bardzo duża i może w szybkim tempie doprowadzić do próchnicy pnia.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Masz rację bo już zauważyłem kilka miejsc w korze zarażonych i pewnie długo nie postoi ale dalej mnie ciekawi klucz szczepień co z czym można szczepić , czy wszystko do wszystkiego czy np śliwki ze śliwkami jabłka z jabłkami , mam klka śliw młodziutkich dwie grusze 1 jabłoń i nie ukrywam że chętnie bym zaszalał byle durnia z siebie nie robić i np szczepić śliwki na jabłoni czy na gruszy i odwrotnie , czy jest jakiś klucz
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2808
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Podplemię Pyrinae tutaj można się ewentualnie pobawić w obrębie plemienia. Z sukcesem zaszczepiłem Faworytę na głogu. Plemię Amygdaleae tutaj też chyba tylko w obrębie plemienia. Ale szczepienia różnych rodzai na sobie mogą dawać niezgodność czyli przypadek szczepienia moreli na ałyczy daje słabe miejsce szczepienia i częste wyłamywanie drzew.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Plemię nie wiem co masz na myśli bo ja laik jestem , rozumieć to jako tylko tego samego owocu np jabłka z jabłkami , grusze z gruszkami , o to chodzi ?
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2808
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Mniej więcej tak. Jabłoń na jabłoni, śliwa na śliwie, modrzew na modrzewiu itd. Po za nielicznymi przypadkami jak grusza i pigwa, nieszpułka i głóg. Ale to wyjątki potwierdzające regułę :wink:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

W powyższym przypadku, jest taki klucz, by mieć z tego miejsca jakiś pożytek, czyli albo odbudować koronę drzewa wycinając nadmiar pędów i przyginając początki konarów, albo przeszczepić odmianę na inną jabłoń.
Byleby nie zamienić tej jabłoni na tuję i trawnik.
Całkiem fajnie na takie przeszczepianie w konarach na wiele odmian nadaje się Antonówka, ładnie się przyjmuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”