Podkładki wegetatywne - samodzielnie ukorzenianie pędów pół i zdrewniałych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
sebago30
100p
100p
Posty: 181
Od: 7 mar 2016, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Wiecie może z jakich drzew pozyskać samodzielnie podkładki do drzew?
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi". Albert Einstein.
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Z czereśni ptasiej dla czereśni i wiśni, z ałyczy dla śliw, z węgierki dla śliw, z antypki dla wiśni, z antonówki albo innych jabłoni dla jabłoni, z gruszy polnej, dla grusz itd. itp. Napisz co konkretnie chcesz szczepić to wielu Ci coś podpowie.
sebago30
100p
100p
Posty: 181
Od: 7 mar 2016, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Chciałbym poeksperymentować z samodzielnym rozmnażaniem drzewek. Chciałbym samodzielnie wyhodować podkładki pod drzewka, a potem zaszczepić na nich odpowiedni gatunek. I mam teraz inne pytanie, jak szybko się ukorzeniają te podkładki? Skąd je poprać (jaka część drzewa, pora roku), jakimi preparatami je potraktować aby szybko urosły, w jakiej glebie posadzić, po ilu miesiącach, latach będzie ona gotowa do dalszego użytku?
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi". Albert Einstein.
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Człowieku, napisz co chcesz sadzić, bo dalej nikt nic nie wie. Czy świerka, czy jabłonie czy może mandarynki. Z każdym gatunkiem trochę inaczej trzeba postępować. A inna sprawa, czy poczytałeś trochę forum? Tutaj wątków w tym temacie co nie miara. Jak poczytasz to pytaj o konkrety. Nikt, tak myślę, nie będzie Ci tu podręcznika pisał, natomiast z chęcią wielu odpowie Ci na konkretne pytania.
sebago30
100p
100p
Posty: 181
Od: 7 mar 2016, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Chciałbym wyprodukowac samodzielnie podkładki pod drzewa owocowe (jabłoń czereśnia wiśnia) a później na tych podkładach zaszczepić je.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi". Albert Einstein.
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Poczytaj na forum, dużo informacji znajdziesz. Ja mogę Ci opisać jak ja robię.
Podkładki pod jabłonie - robię 2 rodzaje.
1. Siewki Antonówki (jako generatywne) - jesienią kupuję jabłka odmiany Antonówka, wydłubuję pestki i podsuszam je. Na przełomie listopada i grudnia zaczynam stratyfikację w lodówce (wkładam do zamkniętego pojemnika z wilgotną ziemią ogrodniczą zmieszaną z piaskiem i tak trzymam wymieszane ok 90-100 dni, raz na 2 tygodnie lekko to przemieszam, żeby dotlenić, ew. uzupełnić wilgoć); po pojawieniu się pierwszych kiełków wysiewam każde nasionko osobno do doniczek plastikowych z ziemią ogrodniczą i pilnuję, żeby nie przeschło. Doniczki trzymam w takim zamkniętym, nieogrzewanym balkonie - niby loggii.
Siewki Antonówki wysadzam potem do gruntu (kwiecień) i tak sobie o nie dbam. Głównie, żeby nie zachwaścić. Na wiosnę i na początku lata podsypuję saletrę amonową. U mnie moje siewki nadają się do szczepienia albo okulizacji na 3 rok. Antonówki to do siebie mają, że wolno rosną na początku a i ziemia u mnie raczej ciężka. Na tych podkładkach porosną mi duże drzewa.
2. Podkładki półkarłowe - ja robię sobie M26, jako najbardziej uniwersalną. Kupiłem kilka sztuk podkładki w szkółce. Wsadziłem je jesienią do ziemi, ściąłem 1 cm nad ziemią. Na wiosnę podsypałem saletrę amonową i odchwaszczałem. Z tych korzeni wybiło mi po kilka pędów z każdego. Pędy te, jak miały po kilkanaście cm pozbawiłem liści (za wyjątkiem położonych na czubku) i podsypałem trocinami tak,że wystawały tylko czubki. Pędy rosły w ciągu roku a ja je jeszcze dwukrotnie podsypywałem (ostatni raz ziemią ogrodniczą). Cały czas trzeba pilnować, żeby kopczyki nie przeschły, bo przeschną również tworzące się w nich korzonki. Jesienią kopczyki rozgarnąłem i odciąłem ukorzenione pędy - podkładki. Te wsadzałem albo na grządkę albo w wilgotne trociny i na zamknięty balkon. Szczepić można już zimą lub wiosną, a niektóre, cieńsze muszą podrosnąć i wtedy do okulizacji w lipcu. Na tych podkładkach porosną drzewka półkarłowe.
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

cd.
W przypadku podkładek pod śliwy robię dokładnie tak samo jak w przypadku Antonówki. Nasiona pozyskuję ze śliwek ałyczy (tzw. mirabelki), zebranych późnym latem pod drzewami ałyczy.
Próbowałem też wysiać we wrześniu prosto do gruntu - ogólnie rzecz biorąc też skuteczne, pod warunkiem, ze pestek zimą Ci nic nie zeżre.
Siewki ałyczy u mnie na drugi rok po wysianiu (czyli jednoroczne) nadawały się do okulizacji. (szczepić nie polecam, okulizacja pewna na 90-100%)
Co do czereśni - ja podkładki w formie jedno-dwuletnich siewek czereśni ptasiej (tzw. dziczki) po prostu wykopywałem jesienią pod lasem. Trzymałem je w doniczkach na balkonie (zamkniętym). W lutym szczepiłem. Po przyjęciu się zrazów, w maju wysadzałem na docelowe miejsce. Można też wsadzić na docelowe miejsce, pozwolić rosnąc i okulizować w lipcu, najlepiej na jednorocznym przyroście. Tak nawet mi pewniej wychodziło.
Ubiegłej jesieni wysiałem nasiona czereśni ptasiej wprost do gruntu (tak robią leśnicy zdaje się). Jak na razie nic nie wschodzi, może coś wyżarło. Będę wiedział czy warto.
Jeśli chodzi o wiśnię - ja szczepiłem na czereśni ptasiej (jak wyżej). Na antypce nie próbowałem, nie wypowiem się. Będę próbował w tym roku okulizować na odrostach korzeniowych wiśni, zobaczę jak to pójdzie.
A wracając do sedna sprawy - czyli Twojej zabawy z podkładkami, to raczej niewiele w tej chwili już zdziałasz. Z podkładkami generatywnymi (tzn. tymi z pestek) do jesieni nic nie zrobisz. Na pewno możesz poszukać siewek czereśni ptasiej i jeszcze spróbować przesadzić do siebie. To samo z odrostami wiśni. Podkładek jabłoni do rozmnożenia nie kupisz już - te też na jesień. Ale jeśli bardzo chcesz zacząć z nimi jeszcze teraz to kup byle jaką jabłonkę na podkładce najlepiej M26. Wsadź ją do gruntu, najlepiej w jakimś lekko zacienionym miejscu. Potem obetnij jabłoń poniżej miejsca szczepienia i postępuj tak jak napisałem w poście wyżej. W tym roku będziesz miał ze trzy podkładki. W ten sposób będziesz miał pierwsza karpę ze swojego matecznika. W następnym pewnie odrostów będzie więcej.
sebago30
100p
100p
Posty: 181
Od: 7 mar 2016, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Co to jest stratyfikacja? Na czym ona polega? Mam kolejne pytanie. Czy tylko te nasionka co napisałeś nadaja się na wyprodukowanie podkładek czy i inne można? Jeśli nie to dlaczego akurat te gatunki roślin?
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi". Albert Einstein.
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Stratyfikacja - poszukaj w google. U mnie wygląda tak jak Ci napisałem, Czytaj uważnie. Co do gatunków na podkładki - setki lat doświadczeń i eksperymentów przeprowadzanych przez gatunek Homo sapiens.
sebago30
100p
100p
Posty: 181
Od: 7 mar 2016, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Dziękuję za pomoc. Wolę się upewnić że dwa razy niż później już tego nie wykonać bo mi nie wyszło. Spróbuję różnych metod. Dziękuję jeszcze raz za pomoc i podzielielenie się doświadczeniami.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi". Albert Einstein.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21661
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
jarokuba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 lut 2017, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Czy ktoś podpowie jak sadzić nasiona jabłoni ? bo próbuje i nic nie chce wykiełkować !
Ostatnio zmieniony 2 mar 2017, o 12:11 przez ERNRUD, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę o wszystkie zdania z wielkich liter.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3676
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Temat jest o podkładkach wegetatywnych a nie o generatywnych.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”