Podkładki wegetatywne - samodzielnie ukorzenianie pędów pół i zdrewniałych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Lex pisze:
Podobnie z Popielem - drzewa mateczne klonuje się in vitro ale już podkładki produkuje się z nasion uzyskanych z roślin matecznych.
A jeśli mam że szkółki Popiela (czyli wychodowanego z nasion) i z niego będę chodowal drzewko na nasiona to rozumiem że będzie szansa na to że będzie powtarzał cechy mateczne?

Z tymi wschodami nie rozumiem o co chodzi.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

dedert pisze:
Lex pisze:
Podobnie z Popielem - drzewa mateczne klonuje się in vitro ale już podkładki produkuje się z nasion uzyskanych z roślin matecznych.
A jeśli mam że szkółki Popiela (czyli wychodowanego z nasion) i z niego będę chodowal drzewko na nasiona to rozumiem że będzie szansa na to że będzie powtarzał cechy mateczne?

Z tymi wschodami nie rozumiem o co chodzi.
Nie, bo musisz miec nasiona z drzewa matecznego.

Pozdrawiam serdecznie
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Czyli od jakiejś starej prababki "Popielowej" (o ile jeszcze żyje) lub od jej klonów in vitro? A jeśli nie z pestek matecznych to można spróbować z odkładów powietrznych na gałęziach jej dzieciach z pestek?
A jest jakieś wyjaśnienie czemu pestki mateczne dają idealne dzieci-kopie a same dzieci już nie? Czy w przypadku wangenheima jest tak samo? Z tego co wiem to chyba nie bo w jednej szkółce powiedziało mi że zabierają od rolników pestki drzewek Wangenheima które pochodził z tej szkółki.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

dedert pisze:Czyli od jakiejś starej prababki "Popielowej" (o ile jeszcze żyje) lub od jej klonów in vitro? A jeśli nie z pestek matecznych to można spróbować z odkładów powietrznych na gałęziach jej dzieciach z pestek?
A jest jakieś wyjaśnienie czemu pestki mateczne dają idealne dzieci-kopie a same dzieci już nie? Czy w przypadku wangenheima jest tak samo? Z tego co wiem to chyba nie bo w jednej szkółce powiedziało mi że zabierają od rolników pestki drzewek Wangenheima które pochodził z tej szkółki.

No to gratuluje tym z tej szkółki, nic tylko brać od nich podkładki. Pewnie na nasiona czereśni tez nie maja kwalifikowane tylko zbierają z przetwórni. Później się dziwić, ze szczepione na czereśni ptasiej drzewka padają po pierwszej zimie.

Pozdrawiam serdecznie
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

brałem śliwy i żyją do dziś, też na wangenheima i ałyczy. No chyba że porozdawali rolnikom klony węgierek. Poza tym przecież mogli mieć wangenheima szczepionego na wangenheima (co jest bardziej niż prawdopodobne bo w przeciwnym razie kiedy by to zaowocowało, za 10 lat?) i czy pestki pochodzące ze zrazów matecznej też by się nie nadawały?
Przy okazji popytałem w ogłoszeniach na olx o źródło ich popiela i byli tacy co wyhodowali z nasion dendrony a są tacy co z pestek podkładek.
Ja ma 4 letnia wiśnie na Popielu i drzewka 1.4m wysokości tak rodzą, ze z jednego mam skrzynkę owoców
Jaka klasa ziemi?
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

dedert pisze:brałem śliwy i żyją do dziś, też na wangenheima i ałyczy. No chyba że porozdawali rolnikom klony węgierek. Poza tym przecież mogli mieć wangenheima szczepionego na wangenheima (co jest bardziej niż prawdopodobne bo w przeciwnym razie kiedy by to zaowocowało, za 10 lat?) i czy pestki pochodzące ze zrazów matecznej też by się nie nadawały?
Przy okazji popytałem w ogłoszeniach na olx o źródło ich popiela i byli tacy co wyhodowali z nasion dendrony a są tacy co z pestek podkładek.
Ja ma 4 letnia wiśnie na Popielu i drzewka 1.4m wysokości tak rodzą, ze z jednego mam skrzynkę owoców
Jaka klasa ziemi?

IIIa

Niezła jazda, szkoda im 20 PLN za 10tys nasion i zbierają owoce/susza i sortują. Kto widziaal te nasiona wie o czym mowie. Później sprzedają jako Popiel. Polak potrafi.

Pozdrawiam serdecznie
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Wie ktoś może jak sadzić pestki śliw i brzoskwiń na podkładki?

Na jaką głębokość, kiedy, czy ściółkować by uchronić przed wysuszeniem?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Próbował ktoś rozmnażać antypkę wegetatywnie przez odkłady poziome, albo sadzonki pół zdrewniałe? Pytam, gdyż kupiłem 3 lata temu niby wiśnie odmiany North star, która miała być szczepiona na czereśni. W międzyczasie podkładka wypuściła odrost i jak się okazało zamiast ładnych liści czereśniowych były małe okrągławe podwójnie piłkowane liście antypki :? Mam tylko kawałek nadziei że odmiana szlachetna się zgadza. Wracając do sedna jako eksperymentator z natury chciałbym to ukorzenić i mieć jako matecznik podkładek wegetatywnych dla wiśni ewentualnie czereśni, ale tam może być dużo niezgodności.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

dedert pisze:Wie ktoś może jak sadzić pestki śliw i brzoskwiń na podkładki?

Na jaką głębokość, kiedy, czy ściółkować by uchronić przed wysuszeniem?

Musisz je najpierw stratyfikować przez 2-3 mce. Albo wysadzić na jesieni do ziemi, tylko, ze gryzonie mogą wyjeść. Mnie się to zdarzyło z czereśnią.

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Misiek98
100p
100p
Posty: 105
Od: 6 lip 2016, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Strzyżowskie

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Misiek98 pisze:A u mnie jest taka sytuacja, że zeszłej zimy umroziło mi 2 śliwy (świeżo nasadzone), zasadziłem w ogródku i z podkładek powybijało kilka pędów. I pytanie, jakie szanse na ukorzenienie mają takie odrosty, gdybym obwiązał grubym drutem jak radzi Lex i okopczykował. Nie wiem dokładnie co to za podkładki, jedna to chyba zwykła ałycza, a druga to coś innego. Śliwa dużo trudniej od jabłoni się ukorzenia?
No i udało się ;:138 a zaryzykowałem jeszcze bardziej, bo naszczepiłem te pędy i teraz po 2 latach mam w miarę ładne sadzonki :D Dość łatwo było oddzielić je od siebie, wystarczyło wykopać całość i ,,wyłamać" je; za każdym razem złamały się w miejscu gdzie był drut, bo niżej były już uschnięte
Obrazek


'Obrazek
Dzięki Lex za radę :D
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 213
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

@Misiek98 Przez dwa lata nie ściągnąłeś taśmy? ;:219
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
Awatar użytkownika
Misiek98
100p
100p
Posty: 105
Od: 6 lip 2016, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Strzyżowskie

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

mathun nie, szczepiłem w tamtym roku w kwietniu pod kore, no i tak jakoś zeszło do teraz ;:306 ale zdarzyło już mi się tak, że zapomniałem ( bo szczepiłem zwykłą, biurową, przeźroczystą) no i ,,odcięło zasilanie" drzewku ;:306
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie ukorzenianie pędów pół i zdrewniałych

Post »

Masakra szukam takiej detalicznej ilości nasion antypki, albo drzewek nigdzie nie idzie znaleźć :roll: Da się rozmnożyć ten gatunek jakoś wegetatywnie?O ile gdzieś dorwę.
Pytam bo potrzebuję podkładkę pod wiśnie w typie szklanki, próbowałem rozmnożyć ją z odrostów korzeniowych(drzewa mateczne są na własnych korzeniach), ale za każdym razem po sezonie zdechłe :? Na czereśni wydaje mi się, że będzie za mocno to rosło.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”