Podkładki wegetatywne - samodzielnie ukorzenianie pędów pół i zdrewniałych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Totalnyamator
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 paź 2018, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

A ja mam takie pytanie: kupiłem jabłoń antonówkę. W zasadzie długi pęd. Na dole jest wyraźnie pogrubiony i zakładam ze tam jest miejsce szczepienia. Ale jakby nie było jest to antonówka wiec po co to szczepienie? Czy antonówkę tez sie szczepi? Wszędzie piszą a antonówce jako podkładce. W każdym razie chciałbym z tego uzyskać kilka pędów. Czy jeżeli zakopie środkowa cześć pędu to uzyskam w ten sposób dobre podkładki? Czy jednak musiałbym to pogrubienie uciac, podkopać i czekać aż pędy wyjdą?
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Totalnyamator pisze:A ja mam takie pytanie: kupiłem jabłoń antonówkę. W zasadzie długi pęd. Na dole jest wyraźnie pogrubiony i zakładam ze tam jest miejsce szczepienia. Ale jakby nie było jest to antonówka wiec po co to szczepienie? Czy antonówkę tez sie szczepi? Wszędzie piszą a antonówce jako podkładce. W każdym razie chciałbym z tego uzyskać kilka pędów. Czy jeżeli zakopie środkowa cześć pędu to uzyskam w ten sposób dobre podkładki? Czy jednak musiałbym to pogrubienie uciac, podkopać i czekać aż pędy wyjdą?
Nie antonowka, ale siewka antonowki jest uzywana jako podkladka.

Pozdrawiam serdecznie
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

W sobotę poodejmowałem M26 i M27, łącznie wyszło wszystkiego 9 sztuk i okazało się, że znalazłem królową renet, a większość z tej 9 zaokulizowana, te które nie są, są za małe i trzeba szkółkować. Muszę podkładki kupować, najgorsze że wegetatywnych ofert nie znalazłem, a na dawnej tablicy nie chcę kupować.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Mało kto zdaje sobie sprawę że na olx zawieramy taką samą umowę jak w sklepie. Musimy mieć jednak dokumentację w postaci maili, przelewu oraz strony z ofertą. Jak sprzedawca się nie wywiąże z udokumentowanej umowy, można go podać na policję.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

KamilK02 pisze:W sobotę poodejmowałem M26 i M27, łącznie wyszło wszystkiego 9 sztuk i okazało się, że znalazłem królową renet, a większość z tej 9 zaokulizowana, te które nie są, są za małe i trzeba szkółkować. Muszę podkładki kupować, najgorsze że wegetatywnych ofert nie znalazłem, a na dawnej tablicy nie chcę kupować.

Rozumie ktos o co chodzi?

Pozdrawiam serdecznie
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Wyprodukowałem łącznie 9 podkładek wegetatywnych. 7 zostało zaokulizowanych latem, natomiast 2 są za małe i muszą być szkółkowane. Dodatkowo znalazłem królową renet zwaną inaczej złotą renetą i chce ją pozyskać do kolekcji. Dlatego muszę kupić dodatkowe M26 ponieważ moich było za mało żebym mógł zaszczepić sobie i właścicielowi, tej wiekowej już jabłoni.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

A dlaczego na olx nie chcesz kupować podkładek? Często ogłaszają się tam szkółki.
Czy orientuje się ktoś w jaki sposób rozmnażana jest podkładka Popiel? Z nasion?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Na dawnej tablicy nie chcę kupować, ponieważ koleżance podszyli się pod konto i miła dużo problemów.
Antypki to siewki zazwyczaj, ale podejrzewam, że da się przez odklady poziome jak F12/1.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

KamilK02 pisze:Na dawnej tablicy nie chcę kupować, ponieważ koleżance podszyli się pod konto i miła dużo problemów.
Antypki to siewki zazwyczaj, ale podejrzewam, że da się przez odklady poziome jak F12/1.
Wszędzie się mogą włamać... na OLX, na Allegro, na Amazona.
dedert pisze:
Czy orientuje się ktoś w jaki sposób rozmnażana jest podkładka Popiel? Z nasion?
a co do antypki Popiel to cytuję:
" Obecnie mamy dwa wyselekcjonowane w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach typy antypki (Piast i Popiel), natomiast selekcja czereśni ptasiej nie przyniosła takich efektów praktycznych. "
http://szkolkarstwo.pl/article.php?id=251


z tego zdania wnioskuję że skoro jest to wyselekcjonowana antypka, więc w grę wchodzi tylko rozmnażanie wegetatywne (nasiona odpadają). Jeśli źle rozumuję to proszę mnie poprawić.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Na stronie szkółki Jędrzejewski jest napisane że jednak z nasion:

Kod: Zaznacz cały

Antypka ? WW (POPIEL) oraz CAC - generatywne.
Co oznacza WW oraz CAC?
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

dedert ale jeśli jest to wyselekcjonowana antypka, to jakie są szanse że z nasion będzie taka sama?
dla mnie to trochę bez sensu tak jak w tym ogłoszeniu:
https://www.olx.pl/oferta/sadzonki-orze ... gLQrZ.html
niby Cosford a nie Cosford :D
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

Myślę, że chodzi tutaj o mniej więcej podobne cechy czyli pokrój i typ wzrostu, jak to ma się w kaukaskich BELIA, DORIA, ELIA jak i w ałyczach AMELIA, AGATA, ANNA.
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2188
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Podkładki wegetatywne - samodzielnie

Post »

KamilK02 pisze:Myślę, że chodzi tutaj o mniej więcej podobne cechy czyli pokrój i typ wzrostu, jak to ma się w kaukaskich BELIA, DORIA, ELIA jak i w ałyczach AMELIA, AGATA, ANNA.
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2188
Dokładnie,

Chodzi o to aby rośliny z nasion powtarzały cechy roślin matecznych. Jest tak w przypadku brzoskwiń - posadź z pestki a jest 99% szansy na to, ze będzie podobna do drzewka matecznego.
Podobnie z Popielem - drzewa mateczne klonuje się in vitro ale już podkładki produkuje się z nasion uzyskanych z roślin matecznych.

Ja zakupiłem nasiona Popiela z firmy Dendrona. No i teraz mam za 10 PLN 10000 nasion. Nie wiem co mogę z tym zrobić :) Do tego 5000 nasion czereśni ptasiej Alkavo :)
Popiel swoja droga to bardzo dobra podkładka, nie rozumiem po jaka cholerę kupować na GiSeli5 i płacić oplaty licencyjne. Ja ma 4 letnia wiśnie na Popielu i drzewka 1.4m wysokości tak rodzą, ze z jednego mam skrzynkę owoców :) Nie wiem tylko jak będzie z dlugowicznoscia na tej podkładce. Spotkałem się jednak z opinia ogrodnika z Walii, ze u niego drzewka rosną bardzo silnie na Popielu (nazwał to robust). Wiec to może również zależeć od ilości opadów. Ale generalnie to polecam pod czereśnie i wiśnie.

Pozdrawiam serdecznie

-- So 16 mar 2019 01:29 --
dedert pisze:Na stronie szkółki Jędrzejewski jest napisane że jednak z nasion:

Kod: Zaznacz cały

Antypka ? WW (POPIEL) oraz CAC - generatywne.
Co oznacza WW oraz CAC?

To oznaczenia jakiej jakości jest material szkółkarski. Jest jeszcze Kwalifikowany. Dla Ciebie bez znaczenia, bo czy będziesz miał 80% czy 90% wschodów nie ma różnicy. I tak wzejdzie Ci tylko 10% ;:202

Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”