Czereśnia wrześniowa

Drzewa owocowe
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Czereśnia wrześniowa.

Post »

Klubowa nie oznacza chroniona i nie należny mylić tych pojęć. Równie Ty jak i Ja możemy założyć sobie jakiś klub i aby odmiana była chroniona należy ją zarejestrować itd. czy to klub czy osoby prywatne itp. sam znaczek również nie oznacza ochrony, Staccato nie jest chroniona na terenie Polski i również nie jest wpisana w rejestr Europejski, przynajmniej w/g mojej wiedzy(możliwe, że dla odpowiedniego kraju czy krajów, ale nie naszego w wspólnocie). Tak na marginesie odmianę Staccato można dostać już u kilku szkółkarzy. Pozdrawiam.
felka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 wrz 2013, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia wrześniowa.

Post »

Witam -ja też jestem tu nowa :) i jak w temacie też szukam wrześniowej czeresienki.Mój tata będąc ok.12 letnim chłopakiem(teraz 65lat) chadzał na takowe czereśnie.To była póżna czereśnia/dojrzewająca mniej więcej z węgierkami ,duże czerwone owoce.Aha -czereśnia ta została po " panach "przy zameczku.
HANAT
50p
50p
Posty: 64
Od: 15 lut 2010, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kleczanów
Kontakt:

Re: Czereśnia wrześniowa.

Post »

Może coś w temacie pomoże najnowsza prelekcja dr. Rozpary >> http://www.youtube.com/watch?v=KIKAm4cF ... Iq4J8B0BKw Jakie odmiany czereśni i na jakiej podkładce posadziłaby dr E. Rozpara w swoim sadzie towarowym także inne nowości odmianowe w czereśniach, wiśniach oraz śliwach. Krzyżówka wiśni i czereśni, problem, Reginy, Summita oraz Skeeny także zapylacze po prostu naprawdę warto zobaczyć panią doktor w swoim żywiole! Zapraszam ;:180
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Czereśnia wrześniowa.

Post »

tytuseee pisze:Klubowa nie oznacza chroniona i nie należny mylić tych pojęć. Równie Ty jak i Ja możemy założyć sobie jakiś klub i aby odmiana była chroniona należy ją zarejestrować itd. czy to klub czy osoby prywatne itp. sam znaczek również nie oznacza ochrony, Staccato nie jest chroniona na terenie Polski i również nie jest wpisana w rejestr Europejski, przynajmniej w/g mojej wiedzy(możliwe, że dla odpowiedniego kraju czy krajów, ale nie naszego w wspólnocie). Tak na marginesie odmianę Staccato można dostać już u kilku szkółkarzy. Pozdrawiam.
Odmiany klubowe

Fot. 4....Florent Geerdens (fot. 4), przedstawiciel szkółki Rene Nikolai z Belgii, mówił o roli odmian klubowych we współczesnym sadownictwie. Jego zdaniem, ?klub? można zdefiniować jako koncepcję produkcji i sprzedaży owoców stworzoną po to, aby osiągnąć bilans pomiędzy podażą i popytem. W przypadku odmian klubowych, zarządzająca nimi organizacja dba o:monitorowanie produkcji (jej wielkości, zasięgu terytorialnego i producentów oraz metod produkcji);monitorowanie jakości (całość sortowania i pakowania owoców w jednym miejscu zapewnia powtarzalność i pozwala utrzymać markę na rynku);monitorowanie okresu sprzedaży.Aby uzyskać zgodę na sadzenie odmian klubowych, sadownik musi podpisać umowę z zarządem klubu i zgodzić się na zawarte w niej warunki. Dotyczą one sposobu uprawy, metod ochrony, a przede wszystkim faktu, że wszystkie owoce muszą być dostarczone do jednostki, która je będzie je sprzedawać, gdyż sadownikowi nie wolno tego robić samodzielnie. Wyjątkiem jest tzw. system klubowy mieszany, w którym owoce wolno sprzedawać samodzielnie, ale wyłącznie we własnym sklepie przy gospodarstwie i tylko finalnym odbiorcom. Ten sposób (dotyczy np. jabłoni Kiku?8 i Wellant) traktowany jest jako reklama nowej odmiany wśród konsumentów, którzy potem będą poszukiwać takich owoców w sklepach.Wadą takiego systemu są koszty zarządzania klubem oraz administracji. Trzeba także wnosić opłaty dla hodowcy oraz dla klubu (od każdego kilograma wyprodukowanych jabłek). Obecnie, oprócz klubowych odmian jabłoni, na świecie powstał już pierwszy klub gruszowy, a w trakcie organizacji jest klub czereśniowy. Ten ostatni dotyczy kanadyjskiej odmiany StaccatoTM o bardzo późnej porze dojrzewania owoców i ma być tzw. klubem otwartym. Czereśnie StaccatoTM będą bowiem odmianą klubową tylko w tych krajach, w których ten gatunek późno dojrzewa. Na pytanie, czy polscy sadownicy mogliby dołączyć do organizacji klubowych, Florent Geerdens odpowiedział, że na razie raczej nie, bo wciąż jesteśmy postrzegani jako kraj, w którym nie ma poszanowania dla własności intelektualnej. Tak na marginesie, wydaje się to być niestety prawdą. Bezpośrednio po wykładzie usłyszałem bowiem rozmowę kilku sadowników, którzy zachęceni omawianym tematem dyskutowali, jak szybko rozmnożyć czereśnie StaccatoTM, które już prywatnie posiadają.
czeresniak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 wrz 2016, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia wrześniowa.

Post »

Chciałbym powrócić do tematu wrześniowej czereśni, ponieważ nie jestem sadownikiem tylko osobą posiadającą zwykłą działkę nie bardzo orientuje się w kupnie tego rodzaju drzewek ;). Przeczytałem posty w tym wątku jednak brak jest konkretnej odpowiedzi. Tak wiem, że są odmiany dojrzewające we wrześniu, jednak które konkretnie można kupić w Polsce ? Być może wypowie się forumowicz, który posiada taką czereśnię ? Oraz najważniejsze jakie miejsca polecają Państwo do zakupu ? allegro, jakiś sklep online ?
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia wrześniowa

Post »

Czereśnia wrześniowa to; Yeti wśród czereśni, ponoć istnieje, ale nikt jej naprawdę nie widział - stąd brak konkretnej odpowiedzi w tym temacie. Polska jest krajem, w którym czereśnie dojrzewają dużo później niż ma to miejsce w krajach zachodniej i południowej Europy , również póżniej od tych na na Ukrainie.Jednak żadna ze znanych mi odmian nie dojrzewa we wrześniu.Najpóźniejszą odmianą, w miarę łatwo dostępną w naszym kraju, jest kanadyjska odmiana 'Staccato' , osiągająca dojrzałość zbiorczą kilka dni po ?Reginie? i ?Sweetheart?.Regina dojrzewa w naszym kraju około 25 VII +/- 10dni w zależności od sezonu, położenia sadu i użytej podkładki.

Nie należy mylić - czereśni 'Yeti ', z odmianami osiągającymi dojrzałość zbiorczą na przełomie lipca/sierpnia,których drzewa w sadach, jeszcze we wrześniu pokryte są owocami.Owoców tych nie zrywa się z powodu; spękań, gnicia lub, zbyt małych wymiarów.Te piękne, dostępne w tym czasie na rynku pochodzą z chłodni.

Link , wyszukiwarki :gatunków, ich odmian i szkółek, które te odmiany oferują; http://www.szkolkarstwo.com.pl/odmiany/

Pozdrawiam klakier.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”