'Macoun' - czy są inne podobne jabłka?

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

'Macoun' - czy są inne podobne jabłka?

Post »

Czy tylko odmiana Macoun tak wygląda, czy może jest jeszcze jakaś podobna? Próbuję zidentyfikować jabłonie sadzone w latach 70/80. Bordowa, twarda, ale krucha przy obieraniu skórka, biały miąższ, bardzo słodka odmiana, zbiory w październiku każdego roku. Charakterystyczny szarawy nalot na skórce, po wymyciu bardzo błyszczy. Jasne, małe kropki na skórce.

Obrazek
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Macoun - czy są inne podobne jabłka?

Post »

Dopiero co też ktoś pytał o takie :roll: Kłopot w tym że tak wygląda owoc MacIntosha i znakomitej większości odmian od niego pochodzących.

Żeby nieporozumień nie było: owoc kulisty lub lekko spłaszczony, kielich zamknięty, skórka jest skórzasta bym rzekł, cienka ale mocna, gładka, ciut tłustawa w dotyku, z sinawym nalotem. Karminowy ciemny rumieniec na zielonkawym tle zasadniczym; liczne jasnoszare przetchlinki; miąższ biały drobnoziarnisty, bardzo soczysty, słodki lub słodkokwaśny (zależy czy już dojrzał) z cukierkowym posmakiem (mówiło się o landrynkach ale kto to dziś zna...) i charakterystycznym aromatem... makintosza :D

Odmian pochodnych bez liku. U nas znane, te dawniejsze bo nowych nie znam - Macoun, Alwa, Cortland, Spartan, Lobo, Melba (Red Melba, zwykłą by odróżnił) Jonamac, Jerseymac, Empire, Quinte, Fantazja, Delikates, Early MacIntosh a i Early Geneva i Sława Zwycięzcom... A i Paulared, też podobny, choć nie wiem czy krewny.
Panoszy się tego bez liku...
Obrazek
;:173
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 800
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Macoun - czy są inne podobne jabłka?

Post »

Spartan?
Pozdrawiam,

J
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Macoun - czy są inne podobne jabłka?

Post »

Ten zbiór w październiku mi nie pasuje... Spartan na mój smak jest kwaskowy jednak i z początkiem września - nie żebym się upierał bo nie mam teraz. Prędzej jednak Macoun (słodszy jest i później) czy Alwa, nawet Cortland. Ale nie znam się :wink:

Kłopot w tym że teraz wszyscy hodują takie buraczkowe wersje niemal każdej odmiany. Toż nawet teraz mutanty Szampiona, typu Reno czy coś tak wyglądają, różne Jona-go-Red-cośtam-cośtam, nawet są takie buraczkowe Idaredy... Jak człek wielkiej tablicy z nazwą do drzewa nie przywiesi to potem w kropce... a i każdą skrzynkę w piwnicy ometkować... sam nie wiem co w sadzie mam bo parę nowości wsadziłem... ja to już tylko zielone jabłka chyba będę sadził; do Ciebie, Panie... :lol:
:wit
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Macoun - czy są inne podobne jabłka?

Post »

NINa ja też mam dokładnie taką jabłoń :D

Rossynant te jabłka koło MacIntosha nawet nie leżały . U mnie to one jeszcze wiszą na drzewie i jeszcze twarde są. Woskowego nalotu nie mają. Ja hmmm.. średnio je lubię, smak rzeczywiście słodkawy, zapach..nos trzeba mocno przyłożyć - ja porównuję oczywiście z tymi moimi/nie moimi z czerwonymi przebarwieniami miąższu co Cię tak męczyłam..a tym właśnie to one do pięt nie sięgają :D

Ja laik daję spokój, będę dzielić jabłka na te co mi smakują, pachną nieziemsko i resztę. Chyba będę szczepić (no może niekoniecznie własnoręcznie) zwłaszcza, że jeszcze wyczaiłam jabłka "żółte" jesssu ale pachną i smakują (ananasy cynamon gruszka....cały pokój pachnie ;:224)
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Macoun - czy są inne podobne jabłka?

Post »

A owszem, jak nie mają nalotu to nie makintoszowate. Doprawdy ciężko jest dojść odmiany po wyglądzie jabłka jak wygląda "typowo" jak jabłko :lol: Muszą być jakieś charakterystyczne cechy, unikalne. Jeszcze dobrym wyróżnikiem jest kiedy lecą z drzewa, a kiedy maja pełną dojrzałość spożywczą i jak długo można przechować. A i to tylko zawęzi wybór, potem jeszcze liść, wygląd pąka, barwa kory, sposób wzrostu, jak tworzy krótkopędy...
Ja tam się nie znam, tyle że parę w życiu widziałem, a i poczytałem trochę - by ustalić co sam mam :D Wstawię fotki paru popularnych odmian bo właśnie zbieram, na wątek Stare dobre jabłonie.
A jak się nie rozpozna swojego to pozostaje kierować pytanie do Pomologa :wink:
:wit
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Macoun - czy są inne podobne jabłka?

Post »

monika pisze:NINa ja też mam dokładnie taką jabłoń :D
Czyli na pewno mamy Macoun? :) Tyle tego mam w sadzie, a wszystko z lat 70/80, że teraz ciężko zidentyfikować, poza koksą, papierówkami i Golden Delicious :D

-- piątek, 12 października 2012, 22:40 --
Rossynant pisze:Dopiero co też ktoś pytał o takie :roll: Kłopot w tym że tak wygląda owoc MacIntosha i znakomitej większości odmian od niego pochodzących.
Różni się od mojego jabłka brakiem gwiaździstego środka przy ogonku :)
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Macoun - czy są inne podobne jabłka?

Post »

Bo też to jakaś pochodna. Ten środek to ordzawiony? Zresztą zaraz załaduję fotkę Macouna - na 'Stare dobre jabłonie' - acz nie jestem taki znów pewien że on, też było kilku krewnych a przez 50 lat mógł ktoś pomylić nazwę :roll: Ale owoc z drzewa starego, nie ciętego, nie nawożonego - bo wygląd owocu tak od zewnątrz (rumieniec, ordzawienia) bardzo zależy od warunków, nasłonecznienia etc. Postaram się zrobić porównanie np. mojego Jonathana z górki i bez cięcia a rodziców - ciętego, pielęgnowanego, z ogródka. Nie uwierzycie że to ta sama odmiana :lol:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=1858
:wit
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Macoun - czy są inne podobne jabłka?

Post »

Rossynant a mówią po owocach ich poznacie :D żartuję oczywiście
Rossynant ja jestem laik, Ty jakbyś zobaczył to pewnie byś rozpoznał natychmiast i oczywiście masz rację, za mało szczegółów. A już najtrudniej opisać smak i zapach..napisałam o tym "żółtym" odkryciu - domyślam się że to może być bardzo udane dziecko (pewnie z nieprawego łoża) kronselskiej. Jeśli zapach tegoż właśnie określę jako zapach ananasów cynamonu i gruszki to kronselskiej - ananas z puszki i cóś tam jeszcze miłego :D
Z resztą jak napisałam przestaje mi już chyba zależeć na nazwach itd..może kiedyś, teraz wciągać mnie zaczęło jak bagno, więc stop.

NINa na pewno?? :D 'na pewno' w pomologii w moim wydaniu nie istnieje :D ..ale jeśli mamy te same jabłonie - moje jabłka nie mają woskowego nalotu, siny owszem, to chybanapewo nie jest to Macoun
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Macoun - czy są inne podobne jabłka?

Post »

NINa pisze:Czy tylko odmiana Macoun tak wygląda, czy może jest jeszcze jakaś podobna? Próbuję zidentyfikować jabłonie sadzone w latach 70/80. Bordowa, twarda, ale krucha przy obieraniu skórka, biały miąższ, bardzo słodka odmiana, zbiory w październiku każdego roku. Charakterystyczny szarawy nalot na skórce, po wymyciu bardzo błyszczy. Jasne, małe kropki na skórce.

Obrazek
Na wsi u mojej rodziny też rosną te jabłka, identyczne, chcę z tej jabłonki zaszczepić u siebie, tylko nie wiem nadal jaka to odmiana. Te jabłoń zasadził mój ś.p.dziadek, jabłka z mojego dzieciństwa, soczyste, słodkie. Pyszne. Zależy mi na każdej informacji o tej odmianie :wit
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Macoun - czy są inne podobne jabłka?

Post »

Witam.Jest jeszcze jedna odmiana,która pochodzi od Macouna-HOLIDAY.Wprawdzie różni się od tych jabłek ze zdjęcia ale podobno to bardzo smaczna i łatwa w uprawie odmiana.Troszkę tu o niej piszą...

http://www.e-sadownictwo.pl/z-kraju/163 ... na-jabloni

Pozdrawiam.
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Macoun - czy są inne podobne jabłka?

Post »

NINa pisze:Czy tylko odmiana Macoun tak wygląda, czy może jest jeszcze jakaś podobna? Próbuję zidentyfikować jabłonie sadzone w latach 70/80. Bordowa, twarda, ale krucha przy obieraniu skórka, biały miąższ, bardzo słodka odmiana, zbiory w październiku każdego roku. Charakterystyczny szarawy nalot na skórce, po wymyciu bardzo błyszczy. Jasne, małe kropki na skórce.

Obrazek
Szkoda, że nikt nie może odp jaka to odmiana :( mi również jak dla NINa zależy na identyfikacji tej odmiany.
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Macoun - czy są inne podobne jabłka?

Post »

Witam. A może to jest EMPIRE ;:oj .Powstał z połączenia McIntosh i Red Delicious,dojrzewa w pierwszej dekadzie pażdziernika i smak ma taki sobie...a z wyglądu są bardzo podobne do Waszych jabłuszek.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”