Przebarwienia na owocach malin

Drzewa owocowe
bogdan690
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 gru 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przebarwienia na owocach malin

Post »

Ludzie! Wszedłem przypadkowo na Wasze forum i aż włos mi się zjeżył od tych opini "fachowców". Przerabiałem już to bielenie malin, sprawdziłem w Instytycie w Brzeźnej i Skierniewicach. Przyczyną jest zmienik lucernowiec,(poszukajcie go w okresie przebarwiania malin, a na pewno go znajdziecie). Jedyną skuteczną metodą zapobiegania są opryski. W malinach czy truskawkach ten "robal", może zniszczyć nawet 80% owoców.
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Przebarwienia na owocach malin

Post »

Opisy szkód wyrządzanych przez tego szkodnika nijak mają się do Twojej fachowej wiedzy.Według tego co podaje literatura zmienik lucernowiec uszkadza kwiaty i zawiązki owoców a nie dojrzewające owoce.
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2798
Jak wytłumaczysz fakt że owoce uszkodzone były od strony nasłonecznionej?
O uszkodzeniach słonecznych można poczytać w "Jagodniku".Jest tam także zdjęcie uszkodzonej maliny.
http://www.jagodnik.pl/aktualnosci/pols ... nowa-bessa
maciejwolak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 27 gru 2012, o 00:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przebarwienia na owocach malin

Post »

Bez zdjęcia można gdybać co jest przyczyną i wprowadzać kogoś w błąd tezą że się to już miało u siebie i to "na pewno" Zmienik lucernowiec.
Posiadam obszerną wiedzę z fitopatologii, entomologii oraz fizjologii roślin i zajmuję się tym zawodowo ale na 100 % nie mogę określić co jest przyczyną bazując na tych informacjach. Konieczny bardziej szczegółowy opis i zdjęcie owoców oraz całej rośliny (liście, łodygi). Łatwo jest krytykować samemu nic nie wnosząc do rozwiązania problemu.
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Przebarwienia na owocach malin

Post »

Fajnie Macieju że się pojawiłeś i że chcesz dzielić się z nami swoją wiedzą.Jeśli sytuacja w tym roku się powtórzy to zrobię fotki i opiszę te uszkodzenia.W moim przypadku i z tego co opisywali inni praktycznie nie miały one większego znaczenia.Przy pierwszym zbiorze wyrzuciłem kilkanaście,może kilkadziesiąt takich owoców.Przy następnych zbiorach wszystkie maliny były już zdrowe.Nawet gdyby sprawcą okazał się jakiś owad to dla tych kilku uszkodzonych owoców nie mam zamiaru ganiać z opryskiwaczem i niepotrzebnie pryskać.Koszt takich zabiegów wielokrotnie przekroczyłby wartość utraconych owoców, o zdrowiu nie wspomnę.
maciejwolak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 27 gru 2012, o 00:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przebarwienia na owocach malin

Post »

Dokładnie - profesjonalnie podchodzisz do tematu oprysków, jeśli szkodnik nie wyrządza większych szkód to niech sobie żyje. Szkoda się truć.
magdalenka144
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 sie 2013, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przebarwienia na owocach malin

Post »

,,Ludzie! Wszedłem przypadkowo na Wasze forum i aż włos mi się zjeżył od tych opini "fachowców". Przerabiałem już to bielenie malin, sprawdziłem w Instytycie w Brzeźnej i Skierniewicach. Przyczyną jest zmienik lucernowiec,(poszukajcie go w okresie przebarwiania malin, a na pewno go znajdziecie). Jedyną skuteczną metodą zapobiegania są opryski. W malinach czy truskawkach ten "robal", może zniszczyć nawet 80% owoców.''

Witam
W odpowiedzi na poprzednią wypowiedz, którą przytoczyłam pragnę zapytać jakie opryski trzeba zastosować, aby problem zniknął?
Z góry dziękuję za odpowiedz.
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Przebarwienia na owocach malin

Post »

Mam taki problem i znalazłam taki ciekawy artykuł i faktycznie bardzo dużo jest małych muszek .
Beata :wit
http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/1,113645, ... erta_.html
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Przebarwienia na owocach malin

Post »

Tak tylko owoce są kwaśne a sok się pieni po wlaniu do herbaty ,czego nigdy nie było .Ewidentnie to co piszą w artykule .
Beata :wit
enter
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 sie 2015, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Przebarwienia na owocach malin

Post »

Niestety ciężko poradzić na te muszyska :< u mnie identycznie jest problem i połowa malin zwyczajnie jest w połowie zjedzona co nie wygląda apetycznie. Jedyne co pozostaje to regularne zbieranie. Chyba, że ktoś lubi stać z gazetą i odganiać ;)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Przebarwienia na owocach malin

Post »

Słońce pali niemiłosiernie i czy to dlatego owoce na malinie Podlasie są niewybarwione?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Przebarwienia na owocach malin

Post »

No i chyba nic nie da się zrobić, cieniować maliny? Bez sensu, w sumie strata niewielka na tych kilku krzakach a owocki schowane pod liśćmi są ok. Lato tutaj bardzo gorace, 33 - 34*C to norma
Pozdrawiam! Gienia.
jagusia111

Re: Przebarwienia na owocach malin

Post »

No raczej nic nie da się zrobić. Inne owoce jak jabłka czy gruszki można próbować pryskać glinką kaolinową, ale w przypadku malin nie da rady. W sumie to przecież te owoce nie są trujące, poza niezbyt interesującym wyglądem można je skonsumować. Ja mam tylko jeden krzaczek jakichś malin nn, ale też się to pojawia jak są upały.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”