IDENTYFIKACJA :Jaka to odmiana jabłka?Identyfikacja wg. owoców

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jaka to odmiana jabłoni

Post »

Witam.To jabłko jest podobne do Kardynalskiej lub jak inni piszą Kardynalskie Płomienie.Niestety nie mam tej odmiany ale pora dojrzewania,kolor miąższu i ten piękny rumieniec pasuje do tej odmiany.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Jaka to odmiana jabłoni

Post »

Nalot może troszkę ma i jest lekko żebrowane pasuje kardynalskie płomieniste z opisu , dzięki ;:63 odmiana warta uwagi i drugiego życia .
Jedrucha
100p
100p
Posty: 115
Od: 21 sie 2015, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie, a nawet Stolyca

Re: Jaka to odmiana jabłoni

Post »

witam, postanowilem tez popytac o jedna odmiane, moze uda sie znalezc :)

Otoz jakies 30 lat temu byla bardzo popularna odmiana jablka o nastepujacej charakterystyce: cale czerwone, wyjatkowo podluzne i przy kwiatku (tzn. nie ogonku tylko tej drugiej strony) jakby karbowane, czyli ciezko bylo obrac ze skorki krojac dookola (bo gorki i dolki). Bylo smaczne ale szybko robilo sie 'kartoflane' przy przechowywaniu. Bylem swiecie przekonany ze to close (nawet bylbym gotow przysiac ze tak opisywali je handlarze na rynku) ale jak popatrzylem na zdjecia odmiany close na tym forum to kompletnie nie przypominaja tego jablka... Te ktore tu widzialem sa bardziej okragle i nie sa az tak czerwone. Mialby ktos pomysl co to moze byc? (dodam, ze akurat staram sie wybrac jakies jablonki na dzialke, stad moje zainteresowanie :) )
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Jaka to odmiana jabłoni

Post »

Może starking.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Jaka to odmiana jabłoni

Post »

Close jest jabłkiem letnim (u mnie nie jest okrągłe), Starking jesiennym, jeszcze jest podobna Piękna z Rept też jesienna.

Kiedy dojrzewała Twoja jabłoń?
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jaka to odmiana jabłoni

Post »

Chciałabym się dowiedzieć co to za odmiana jabłoni, już o niej wcześniej pisałam, chyba w czerwcu. Pierwotnie miała służyć jako podkładka, na niej zaszczepiono jabłoń ozdobną (chyba w latach 80-tych), jednak tylko jeden konar to była ozdobna (wycięliśmy go) a pozostałe trzy pnie rodzą takie właśnie jabłka; baaardzo słodkie, twarde, dosyć soczyste. Mimo, że pestki są już czarne, jabłko bardzo mocno trzyma się gałązki. Jabłoń ogromnie zaniedbana, liście porażone rdzą. Czekałam czy te owoce będą zjadliwe no i oczywiście są, teraz muszę o nią zadbać. Być może jest w Polsce podobna odmiana? Może ktoś coś mi podpowie, będę wdzięczna ;:136

Obrazek



Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka to odmiana jabłoni

Post »

Poczytaj o Koszteli. Może spasuje.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jaka to odmiana jabłoni

Post »

No tak, opis nawet troszkę pasuje. Tylko skąd tutaj znalazłaby się bardzo stara polska odmiana. Te jabłka strącałam grabiami z dosyć wysoka, z niższych gałęzi sarny wszystko obżarły, żadne nie ma najmniejszego śladu obicia , są naprawdę bardzo twarde. Nie znam angielskiego by samej poszperać, i dlatego szukam pomocy u forumków.
Pozdrawiam! Gienia.
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka to odmiana jabłoni

Post »

A może po prostu siewka jakaś (w sensie "dziczka"). Niektórym się wydaje, że jak siewka to małe, kwaśne i twarde jabłka. Nic bardziej mylnego. Dużo jest takich - i owszem. Ale są też takie, że nie ustępuja wielkością, wyglądem i nieraz smakiem jabłoniom "odmianowym". Zresztą skąd brały by się nowe odmiany jak nie z siewek? :wink:
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jaka to odmiana jabłoni

Post »

Faktycznie, chyba masz rację. Szczepi się na siewkach, w tym przypadku podkładka zdominowała zaszczepioną jabłoń ozdobną i tylko jeden konar wyrósł tej ozdobnej. Widocznie siewka w jakimś stopniu powtórzyła cechy.
Z jakiej odmiany siewka to już mniej ważne, jabłka do smażenia raczej się nie nadadzą bo zbyt mało soczyste ale do suszenia jak najbardziej. Będzie na wigilijny kompot jak znalazł :D .
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka to odmiana jabłoni

Post »

gienia, spróbuj na tej strone pooglądać zdjęć,a jest ich sporo może coś dopasujesz.Ja baardzo wątpiłbym żeby w usa znalazła się tak niszowa odmiana z polski jak kosztel.poza tym to ni w ząb do koszteli nie podobne
http://www.orangepippin.com/apples
kolekcjoner smaków
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jaka to odmiana jabłoni

Post »

Dzięki za linka, faktycznie mnóstwo tu odmian, na pewno coś dopasuję.
Pozdrawiam! Gienia.
krzychu88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 wrz 2015, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka to odmiana jabłoni

Post »

Witam forumowiczów :D
Mam jabłoń około 40 letnią która w młodości nie owocowała wcale lub mało a od kilkunastu lat corocznie i to tak obficie że muszę podpierać gałęzie by się nie połamały. We wrześniu jabłka spadają z drzewa a pod koniec września te które spadną są już dobre do jedzenia. Te z drzewa zrywam w połowie października jeśli jeszcze coś tam zostanie. Czy to może kosztela?
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”