IDENTYFIKACJA :Jaka to odmiana jabłka?Identyfikacja wg. owoców

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jakie to jabłko - wydłużone, ciemnoczerwone

Post »

Maryann - kształt faktycznie podobny, ale Gloster nie ma goryczki i jest jaśniejszy, Starkingi były piękne ciemnoczerwone.

Kto raz spróbował starego Starkinga - nie zapomni.
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jakie to jabłko - wydłużone, ciemnoczerwone

Post »

Tej jesieni(myślę) po raz pierwszy znów spróbuję... ;:137
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Bo-enka
500p
500p
Posty: 813
Od: 12 lip 2010, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie to jabłko - wydłużone, ciemnoczerwone

Post »

doc_kr pisze:Ciemnoczerwone, wydłużone, z charakterystycznymi wypukłościami w dolnej części (trochę jak w strąkach papryki). W smaku była wyczuwalna goryczka.
Taaaaaaak zgadza się, to STARKING, super jabłuszko, a ten słodko - goryczkowy smak jest PYCHOTA ;:138
Moje ulubione, aczkolwiek trudno dostępne na targu, o drzewku takim marzę.
Są dostępne coś podobne do Starkingów ale to nie ten smak i daleko im do tych sprzed lat.
Wsadziłam pestki kilka lat temu i wyrosły 2 dorodne okazy ( tak wiem, wiem że może być inne bo to od pestki, ale może uda mi się zaszczepić na nich ten prawdziwy STARKING ).
A mam cichą nadzieję że może będą miały ten pyszny smak i soczystość. ;:224
BOŻENA
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Jakie to jabłko - wydłużone, ciemnoczerwone

Post »

maryann pisze:Tej jesieni(myślę) po raz pierwszy znów spróbuję... ;:137
Masz?

A odpalisz zraza (oczywiście nie teraz :))?

W szkółce w Zelkowie nie mają...
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jakie to jabłko - wydłużone, ciemnoczerwone

Post »

Starkingi, nawet kiedy były na topie potrafiły być bardzo różne(albo to fantazja badylarzy...). I do dziś tak jest, że będą różne nie tylko z powodu podkładki ale i gleby. Zaś co z mojego wyrośnie... nie wiem, bo to z all... . Przypomnij się w styczniu, pewnie będzie co uszczknąć.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Bo-enka
500p
500p
Posty: 813
Od: 12 lip 2010, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie to jabłko - wydłużone, ciemnoczerwone

Post »

maryann pisze:Starkingi, nawet kiedy były na topie potrafiły być bardzo różne(albo to fantazja badylarzy...
Faktycznie, próbowałam już wielu tzw. STARKINGÓW, ale nie spotkałam moich ulubionych w smaku.
Odkryłam jedną jabłonkę zapomnianą w sadzie u dalekich znajomych, sad zaniedbany, nie ścinana trawa, krzaczki malin, porzeczek, truskawek, gruszek. Rośnie to sobie jak chce, nikt o to nie dba. I w tym sadzie rośnie sobie mój kochany STARKING, skórka ciemno-czerwona z leciutkimi paseczkami zielonymi , wydłużony kształt z charakterystycznym dołem owocu, miąższ soczysty słodko-goryczkowy.
W tym roku może zdobędę z tej jabłonki pędy żeby zaszczepić moje siewki.
BOŻENA
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie to jabłko - wydłużone, ciemnoczerwone

Post »

Małe owoce S. są goryczkowate, w większych owocach, na drzewach z ,,ciepłych '' stanowisk jest praktycznie nie wyczuwalna goryczka.
Starking pochodzi od Red Deliciusa, kto chce może sprawdzić w anglojęzycznej wiki( w polskiej bida) ile toto ma odmian i mutantów.... red king del.starkrimson... chyba 100 można spokojnie naliczyć...
Na polskim rynku sporo jest red chieffa z importu, rzadko trafia się imp. cameo ( posmak landrynek) , dużo smaku zależy od dojrzałości owocu.
Teraz w pl. szkółkach jest boom na producję drzewek red chieff i red cap ( bardzo słodkie) , za 5-6 przewiduję że będzie tego zauważalnie sporo...

A ja się pochwalę że mam starkingi , sobie naszczepiłem kilka drzew, jak ktoś by chciał zrazy to PW.
kolekcjoner smaków
Bo-enka
500p
500p
Posty: 813
Od: 12 lip 2010, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie to jabłko - wydłużone, ciemnoczerwone

Post »

faniczekolady pisze:Małe owoce S. są goryczkowate, w większych owocach, na drzewach z ,,ciepłych '' stanowisk jest praktycznie nie wyczuwalna goryczka.
No i właśnie w tym problem, że nie chodzi o niedojrzałe owoce, wręcz przeciwnie.
Owoce dość duże i w pełni dojrzałe i posmaku słodko-goryczki, ( kto zrywa i gustuje w zielonych maleńkich owocach? ).
Ich smak jest niepowtarzalny, można kosztować inne pseudo Starkingi czemu nie, ale każdy smakosz tego STARKINGA starego typy zawsze go rozpozna.
Mam Starkinga ale całkiem inna odmiana, dojrzewająca prawie przed samą zimą, a do tego jeszcze musi leżakować z miesiąc, dwa aby można było go jeść, bo po zerwaniu twarde i bez smaku. Skórka ciemno karminowa.
faniczekolady pisze: A ja się pochwalę że mam starkingi
A może były już z nich jakieś owoce, no i zdjęcie by było fajnie zobaczyć.
BOŻENA
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jakie to jabłko - wydłużone, ciemnoczerwone

Post »

Właśnie , Bo-enka dobrze mówi, goryczka była wyczuwalna w dojrzałych, dużych i czerwonych owocach, małe były zwykle zielonkawe i wtedy smak był nie za bardzo (pewnie dlatego zrezygnowano z uprawy). Przejrzałe natomiast często dostawały smaku... hmmm, jakby fermentowały, pewnie również i to sprawiło, że ogrodnicy i handlarze przestali je lubić, jak tylko dorwali się do mniej kłopotliwych odmian.

Co do imponującej ilości odmian Starkinga - śmiem stwierdzić, że w latach '70, '80 i na samym początku '90 raczej byś nie spotkał Starkingów z importu w naszych warzywniakach. Myślę, że w handlu znajdowały się wtedy 1 - góra 2 odmiany tego jabłka, pochodzące z Polski i tego smaku próżno szukać dzisiaj, niestety. To sobie ne vrati...
Zielonym do góry!!!
Bo-enka
500p
500p
Posty: 813
Od: 12 lip 2010, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie to jabłko - wydłużone, ciemnoczerwone

Post »

Bixxx pisze: tego smaku próżno szukać dzisiaj, niestety. To sobie ne vrati..
Nawet mi tego nie mów ;:174
Ja wsadziłam te pestki po to że jak zaszczepię na siewce z prawdziwego Starkingu ( szczepy też będą z prawdziwego szczepionego).
No cóż, może kiedyś uda mi się poczuć w ustach ten PYSZNY, aromatyczny, jedyny SMAK ;:138
BOŻENA
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Jakie to jabłko - wydłużone, ciemnoczerwone

Post »

Mam Starkinga ale całkiem inna odmiana, dojrzewająca prawie przed samą zimą, a do tego jeszcze musi leżakować z miesiąc, dwa aby można było go jeść, bo po zerwaniu twarde i bez smaku. Skórka ciemno karminowa.
To musi byc ten właściwy starking!!!!Starkingi to są jabłka zimowe. Najlepszy smak mają one w miesiącach grudzień-styczeń (zawsze dostawałam je w paczce na Mikołaja :tan ). Ale już w marcu to jabłko robi się niesmaczne i suche jak trociny.

Muszę przyznać, że również poluję na tą odmianę, nawet namierzyłam ją na allegro, niestety ten kto sprzedaje tą jabłoń ma tak dużo negatywnych opinii, że aż strach tam kupować. Ale myślę, że jak się poszpera więcej w googlu to można znależć kogoś, kto ją sprzeda bez problemu.
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jakie to jabłko - wydłużone, ciemnoczerwone

Post »

Jako dziecko zjadłem tak dużego Starkinga(ale był dobry!), że aż niestrawności dostałem...
A najlepsze były takie ze skórką niejednolicieczerwoną, tylko w prążki i więcej zielone. Właśnie jak by z cienia.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Bo-enka
500p
500p
Posty: 813
Od: 12 lip 2010, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie to jabłko - wydłużone, ciemnoczerwone

Post »

maryann pisze:A najlepsze były takie ze skórką niejednolicieczerwoną, tylko w prążki i więcej zielone.
Otóż to, te prążkowane ( no nie wiem jaki był smak jabłka które zjadłeś) czerwono-zielonkawe z wyraźnymi prążkami i tym smakiem słodko-goryczka.
maryann pisze:e aż niestrawności dostałem...
Ale chyba nie od jabłek, tylko z przejedzenia ( no i tak właśnie, nie da się zjeść jednego bo jedno to na zachętę, a potem to trudno przestać pałaszować).
Te prążki to taki gatunek nie cień .
maryann pisze: dużego Starkinga(ale był dobry!),
No właśnie, dobry-- ja powiedziałabym że PYSZNY, WYŚMIENITY. ;:215
Ale narobiliście mi smak na Starkingi, a skąd je wziąć ;:145
BOŻENA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”