Malina czarna 'Bristol'

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Benecik85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 lip 2016, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina czarna 'Bristol'

Post »

@corazonbianco - jakiego roztworu gencjany, wodnego czy na spiritusie, i w jakiej ilości użyć do opryskania ziemi?
basiunia55
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 mar 2017, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Malina czarna 'Bristol'

Post »

corazonbianco pisze:
Ewao4 pisze:A CZY TEGOROCZNE NOWE PĘDY MOŻNA JAKOŚ ROZSADZIĆ CZY LEPIEJ NIE RUSZAĆ TYLKO DAĆ SIĘ ROZROSNĄĆ JEDNEMU KRZACZKOWI??
Rozsadzać młody krzaczek...nigdy tak nie robimy, może za kilka lat, jak się rozrośnie. Czarną malinę możesz rozmnożyć przyginając do ziemi młode pędy, które wyrosły w tym roku.
Obrazek
Przesadzania podobno nie lubi, chociaż ja kiedyś byłam zmuszona wykopać swoją i przenieść na inną kwaterę. Trochę korzenia najwyraźniej zostało, bo w starym miejscu co rok wyrastają nowe pędy, które przesadzam. Niedługo będę miała z 10 sztuk dzięki tej metodzie. Ale jak wspomniałam, to dopiero za kilka lat, gdy krzew wytworzy silny system korzeniowy.
Witam. "corazonbianco" zamieścił rysunek pokazujący jak należy rozmnażać malinę. Ja mam inne pytanie i będę wdzięczna za informacje. Na rysunku zwróciłam uwagę, że od pędów głównych są krótkie pędy boczne z owocami. U mnie od pędów głównych jest mnóstwo pędów bocznych bardzo długich - co w efekcie bardzo zagęszcza roślinę. Zastanawiam się, czy mogę te pędy boczne poskracać i jak dużo poucinać. (np. jak przy winogronie) Pomyślałam, że roślina będzie miała więcej siły dla owoców. Teraz jest chyba dobra pora, bo zaczynają rozwijać się listki. Czy mogę zrobić takie czyszczenie czarnej maliny mające na celu poskracanie pędów bocznych. Oczywiście pędy główne są zeszłoroczne. Te, które owocowały zostały usunięte. Czy taki sposób cięcia jest dopuszczalny? Czy później będą owoce? Czy taki zabieg ktoś wykonywał? Pozdrawiam Barbara.
domator
50p
50p
Posty: 58
Od: 31 mar 2016, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Malina czarna 'Bristol'

Post »

Można przyciąć bez obaw. Ja przycinam pędy główne i pędy boczne dość mocno. Boczne na długość ok 40-50cm. Maliny owocują bardzo dobrze, a owoce są nawet większe.
zbyszek50
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 13 gru 2009, o 15:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Malina czarna 'Bristol'

Post »

Tnie sie tylko ciemne pędy, te o białym nalocie sa młode owocujące i tylko te się zostawia.
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Malina czarna 'Bristol'

Post »

Jaką długość osiągają tegoroczne przyrosty owocujące? Zastanawiam się czy nie puścić maliny na dwupiętrowy szpaler. Pierwszy na wysokości ok 0,8-1m nad ziemią, a drugi, w zależności od wysokości tegorocznych przyrostów, odpowiednio wyżej. Tak aby dolne piętro nie dorosło do górnego.
Co o tym sądzicie?
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
zbyszek50
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 13 gru 2009, o 15:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Malina czarna 'Bristol'

Post »

osiagaja długość około 4 m.
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Malina czarna 'Bristol'

Post »

zbyszek50 pisze:osiagaja długość około 4 m.
Mi chodziło o przyrosty owocujące, które wyrosną z zeszłorocznego pędu. Widziałem na jakimś zdjęciu i w trakcie kwitnienia miały około 50cm.
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
domator
50p
50p
Posty: 58
Od: 31 mar 2016, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Malina czarna 'Bristol'

Post »

Pędy z kwiatami mają przeciętnie od 20 do 30 cm długości (w moich warunkach). Sądzę że ekstremalnie mogą mieć 50 cm.
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Malina czarna 'Bristol'

Post »

Ok, dzięki. A czy ktoś z forumowiczów prowadził maliny w dwupiętrowym szpalerze? Pierwsze piętro na wys powiedzmy 0,8m, a drugie 1,3m?
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina czarna 'Bristol'

Post »

Ja prowadzę na 3 poziomach drutów. 0,7m, 1,5m, 2,1m. Tam mniej więcej sa rozmieszczone poziome druty. Z tym że mam inną odmianę. U mnie jest Glen Coe.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Malina czarna 'Bristol'

Post »

A ja myślałem, że moje dwupiętrowe maliny będą "ogrodniczym zboczeniem" :shock:
Gdybyś jeszcze kolego pokazał zdjęcie jak to w rzeczywistości wygląda, byłbym bardzo wdzięczny.
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
Awatar użytkownika
floksja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 17 sty 2015, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina czarna 'Bristol'

Post »

Na mojej malinie czarnej zauważyłam w dolnej części pędów galasy , tj. narośla czy wybrzuszenia . Doczytałam że należy wyciąć i spalić taką roślinę , nie mogę się jednak zdecydować na takie radykalne rozwiązanie . Ponieważ z galasów mają się wydobywać owady - pryszczarki - na przełomie kwietnia/maja ponoć można je zlikwidować opryskiem środka Fastac bądż SumiAlpha albo Owadofosem. Niestety , jak powiedziano mi w sklepach ogrodniczych środki te są wycofane od dawna z produkcji . Czy ktoś z Kolegów może coś doradzić w tej kwestii ? Czy może być skuteczny Mospilan ?
Pozdrawiam Krystyna
domator
50p
50p
Posty: 58
Od: 31 mar 2016, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Malina czarna 'Bristol'

Post »

Na przełomie kwietnia i maja galasy będą już puste, więc po co oprysk i na dodatek środkiem systemicznym. Najlepiej wyciąć już teraz i spalić. Wtedy następne pokolenie nie uszkodzi pędów które już zaczynają rosnąć. W maju to możesz zrobić oprysk na tego i inne szkodniki, jeżeli to będzie konieczne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”