Jakie odległości w podporach dla winogron?

Drzewa owocowe
marcin1979
100p
100p
Posty: 105
Od: 31 mar 2010, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czaniec (śląskie)

Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Bedę robił miejsce dla winorośli. Słupki będą z kątowników i między nimi rozciągnnięty bedzie drut. Mam około 12 metrów do dyspozycji. Moje pytania jest następujące :
1. Ci ile dać taki kątownik w ziemi czyli ile słupków powbijać.
2. Ile zmieszczę odmian (co ile sadzić winorośle - frorma jednoramienna)?
3. W jakiech odległościach od ziemi wywiercić otwory na drut, czyli na jakich wysokościach dać druty?

Pozdrawiam serdecznie.
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Marcin , lepsza byłaby rura ale jeśli masz gruby kątownik to ujdzie , zwlaszcza na 12 metrach ... Słupkow 4 , bo jeśli 3 to odległość 6m troche za duża... Jeśli forma jednoramienna to nawet 0,5m miedzy krzewami może być , zwłaszcza na słabszej glebie . Ale przyjmuje sie średnio 0,7-0,8 metra , dużo też zależy od siły wzrostu rośliny ... Odmiana o małych gronach 300-400g będzie trudna do ujarzmienia na 0,5m , ale taka o gronach rzędu 1-1,5kg , puszczona na 5 pędów owocujących i jeden nie ( pęd na zastępstwo ) , będzie miała co robić . Druty : pierwszy nie niżej niż 50cm , drugi 15cm wyżej . Kolejne co 30 cm , wysokość słupka minimum 2m , ale lepiej ze 2,3( nad ziemią ) I dziurki rób dwie , lub jedną większą , aby weszły 2 druty , lepiej pędy przekładać pomiędzy parę drutów , niż bawić sie z wiązaniem
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Pół metra to mało, stanowczo za mało. Ja bym nie sadziła gęściej, niż co metr. Ramię może być długie, a winorośle wolą więcej starego drewna. Poza tym wtedy mają więcej miejsca dla korzeni.

Wysokość drutów zależy od formy - czyli od wysokości na jakiej będzie ramię stałe. Podwójne druty popieram :wink: :wink:
DarekRz

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Najpierw to wypadaloby spytać jakie to mają być winorosla - odmiany przerobowe - na wino; czy raczej desery? I czy zamierzasz okrywać je na zimę czy nie (czyli wybierasz lepsze, ale delikatniejsze odmiany czy pancerniki o średniej jakości owocu?) - bo od tego zalezy na jakiej wysokości zacząc dziurki na druty (np. ja mam najnizszy drut 20 cm nad ziemią,15 cm wyżej - następny pojedyńczy a wyżej co 30 cm podwójne).
Katowniki stalowe proponuję nie wbijać w ziemie tylko wywiercić świdrem dziurę min. fi 15 cm - i zalać katownik betonem. Stal wbita w ziemię długo nie postoi a jak winogrona sie rozrosna trudno bedzie rusztowanie wymieniać.
marcin1979
100p
100p
Posty: 105
Od: 31 mar 2010, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czaniec (śląskie)

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Odmiany deserowe będę sadził te które na tym forum radzili, właśnie mi przyszły Aloszenkin, Iliczewskij, Agat, Einsset jakoś to sie tak pisze. Raczej pójdę w pojedynczy sznur żeby posadzić więcej odmian bo jeszcze czekam na NERO, V25/20, PRIM, KESze-1.
Raczej będę chciał to okrywać na zimę więc chyba najniższy drut muszę puścić dosyć nisko, żeby łatwo było przysypać to ziemią. Zastanawiałem się czy np można to obłożyć na zimę np styropianem a potem na to trochę ziemi.
DarekRz

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Można próbować ze styropianem. Sam tak nie robię - okrywam samą ziemią - ale z tego co wiem okrywają tak Krzewińscy. Tyle, że stwarzasz w ten sposób świetne miejsce do zimowania gryzoni, które mogą uszkadzać łozę. Raczej nasypałbym ziemi i na to położył styropian. Ten ostatni trzeba by czymś przycisnąć.
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Zaraz , zaraz .. ale co ma wysokość dolnego drutu do okrywania ? Przecież trzeba i tak odwiązać ramiona stale i położyć na ziemi , potem okryć . Jeśli chcesz dobrze okryc zawieszone na wys. 30cm , to będziesz tony przerzucał , a zrzucić te 12m szpaleru to betka :wink: . A gęstośc sadzenia też raczej nie stoi w sprzeczności z ilością drewna wieloletniego ... Tym bardziej , ze jak rozumiem , zamyślasz o formie z pniem-ramionem skośnym . Taka forma może mieć nawet kilka metrow , a krzewy gęsto sadzone ... Jedynie mały klopot z tym , ze calość tego szpaleru przesuwa sie o te kilka metrow od sadzenia . Ale można sobie to rozpisać w formie prawo-lewo i będzie git . Generalnie nowoczesna uprawa roślin sadowniczych opiera sie o gęste nasadzenia , bo najbardziej efektywnie wykorzystuje zasoby gleby i uprawa szybko wchodzi w pełnie plonowania . A sile wzrostu roślin reguluje nie tylko podkladka , ale w przypadku winorośli - cięcie ;w tym wysokość ( długośc) pnia . Choć z drugiej strony podajesz odmiany dość silnie rosnące o średnich gronach , takie odmiany możesz sadzić co 1m. Ale nie np. Arkadie lub Frumoasa Albae ... To odmiany o słabszym wzroście a dużej plenności i pozostawienie 10 płodnych latorośli po 1kg owocu jest pewnie możliwe ..ale raczej w 5-6 roku uprawy . Bo na pewno krzew 3letni tego nie wytrzyma , a łoza jeszcze musi zdrewnieć . Zresztą jedoznacznych odpowiedzi na wiele pytań po prostu nie ma , jeśli już zacząłeś tę przygode , to rozterek będzie bez liku :lol: ... Ważne że masz nowe zainteresowania i to sie liczy 8-)
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

frant pisze:Zaraz , zaraz .. ale co ma wysokość dolnego drutu do okrywania
Ja okrywam łozy przycięte i wstępnie ułożone(ostateczne prowadzenie dokonuje dopiero wiosną) i wcale nie kładę ich na ziemi, bo to niewygodne, poza tym głowy są sztywne. Więc dolny drut na wysokości 30-40 cm wykorzystuję jako "stelaz namiotu" na którym rozwieszam swobodnie zwisającą agrowłókninę, a pod nią bardzo dobrze mają się całe rośliny wina. Można sobie wyobrazić wyższą konstrukcję, ale jej skuteczność raczej in minus.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Do dolnego drutu przywiązane jest ramię - jeśli wyprowadzisz je na powiedzmy pół metra, to raczej ciężko będzie okryć, frant Do okrywania jako takiego nie są potrzebne :wink:
marcin1979
100p
100p
Posty: 105
Od: 31 mar 2010, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czaniec (śląskie)

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Czyli jak wyprowadzę ramię na wysokość około 50 cm to nie muszę tego okrywać ? A forma to chyba będę to próbował prowadzić jako jednoramienny Guyot bo chciałbym trochę tych odmian zmieścić, zobaczymy co z tego wyjdzie. Dziękuje za zainteresowanie i dobre rady.
DarekRz

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Marcin - o tym, czy musisz czy nie musisz okrywać nie decyduje forma, ale odmiana. W zasadzie, z wymienionych przez ciebie odmian, wszystkie wymagają okrycia na zimę - jeśli chcesz mieć plon. Bardzo niskie prowadzenie - na te 20 cm głównego ramienia ma tę zaletę, że można łatwo je przygiąć kilka cm, po odwiązaniu od drutów a okrycie nie wymaga wówczas wielkich zwałów ziemi. Ma to jednak i wady - owoce brudzą się ziemią, wieksza jest wilgotność w strefie gron, słabsza jest przewiewność krzewów a co za tym idzie większa presja chorób grzybowych. Można zrobić tak jak pisze frant - nawet przy prowadzeniu ramienia stałego na 50 cm mozna "pień" poprowadzic skośnie i ramię przygiąć do ziemi na zimę okrywając glebą. Tyle, że aby przygiąć (bez złamania) tak ramię krzewu 15-20 letniego czy starszego, to trzeba aby skośny "pień" miał ze 2 m długości.
marcin1979
100p
100p
Posty: 105
Od: 31 mar 2010, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czaniec (śląskie)

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Mam pytanie jeszcze o sposób prowadzenia, bo myślałem o jednoramiennym Gouyocie, ale czytałem też o tym skośnym sznurze i wydaje się być najkorzystniejszym rozwiązaniem dla winorośli które trzeba okrywać na zimę. Czy wybór formy prowadzenia zależy od odmiany winorośli czy tylko od "widzimisie" sadzącego? I czy np stracę coś jeśli chodzi o owocowanie jak wybiorę pojedynczego Gouota a nie skośny sznur i na odwrót.
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Jakie odległości w podporach dla winogron?

Post »

Marcin , no widzisz , to nie tyle o nazwy form chodzi tylko żeby bylo dobrze :wink: . Ja najwięcej prowadze pień skosnie ( bez ramienia , albo z ramieniem będące przedłużeniem pnia ..) i jeden pęd ubiegloroczny na owocowanie ... I malo mnie to interesuje czy podlega to pod sznur skośny czy Guyota jednoramiennego , dasz wiare :wink: . Wybór formy zależy nie tylko od odmiany ale też gleby , warunków uprawy , przeznaczenia owoców itd. Wybierając skośny sposób prowadzenia NIC nie tracisz ! A możesz dużo zyskać 8-) : bardzo łatwe okrywanie ( możliwość uprawy szlachetniejszych odmian ) , możliwość zwiększenia ilości drewna wieloletniego ( to wyjdzie Ci w praniu , jak odmiana sie sprawuje ) I żeby jasność była : przy pionowym prowadzeniu nie masz żadnych szans skutecznego okrycia na zime .. no ale jak tam chcesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”