Leszczyna - uprawa

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
antinet
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 20 sie 2013, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Lezczyna uprawa

Post »

Witam.
W tym roku posadziłem 170 drzewek leszczyny Halle i Barceloński - tutaj mogę pomóc jeśli chodzi o zakup oraz sadzenie.

Ale mam problemy i kilka pytań z uprawą:

1. Wypryskałem między drzewkami rundapem aby trawa nie rosła, ale jeszcze jakieś zielska przerastają. Wyczytałem, że warto wysypać to trocinami. Trociny wstrzymają wzrost chwastów a także będą znacznie lepiej trzymać wilgoć - czy taki zabieg będzie odpowiedni?

2. Jak najlepiej podlewać leszczynę? robię to normalnie wężem ogrodowym, ale trwa to dość długo (ok .2h podlewania) ,zastanawiałem się nad kropelkowaniem, ale nie mam tak dużego ciśnienia aby położyć 6 nitek węża do tego trochę było by to kosztowne.

Mam 6 rzędów - każdy po ok. 90 metrów

3. Czy w jakiś sposób nawozić/podlewać sadzonki? Wypadło mi ok. 13 sadzonek - szkółka z której brałem na jesień oczywiście da nowe. ale niektóre widzę że mają kiepskie liście, albo np. uschły :(
Ostatnio pryskałem ma mszyce i inne robactwo do tego te słabsze podlewałem florovitem

Dzięki za góry za udział w dyskusji.


Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lezczyna uprawa

Post »

Polecam ściółkowanie skoszona trawą. Mocno ubita i tak z 20-30 cm warstwy. Tylko trzeba uważać, aby nie ściółkowac blisko szyjki korzeniowej/podstawy pędu (wysoka temperatura rozkładu). Korzyści?
- pozbędziesz sie chwastów i trawy rosnących w rzędach
- dostarczysz składników odżywczych w procesie mineralizacji (mniszek i koniczyna)
- skoszona trawa wraz z innymi roslinami (krwawnik, skrzyp) może być naturalnym środkiem grzybobójczym

Nawożenie w połaczeniu z nawadnainiem (fertygacja) w przypadku takiej ilości raczej polecam kropelkowe. Pytanie czy jest potrzebne w przypadku duzych krzaków.
Jaką masz glebę i czy jest wysoki poziom wody gruntowej. jeśli jest to gleba cięższa, byc może gliniasta lub jakaś czarna ziemia, myslę, że nawadnianie bedzie potrzebne tylko na poczatku (raczej potrzebne szczególnie podczas aktualnej suszy). Dalej leszczyna powinna sobie poradzić.

Bardziej bym sie skupił na ochronie. Zwykle w lipcu orzechy padają ofiara moniliozy - to na przyszłość. :)

powodzenia w uprawie :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lezczyna uprawa

Post »

W pierwszych dwóch latach po posadzeniu nie zaleca się stosowania herbicydów,ponieważ niskie dawki nie niszczą chwastów,a wyższe wpływają ujemnie na krzewy- to tylko jeden cytat z książki Henryka Zdyba pt. Leszczyna.Przy uprawie takiej liczby krzewów, książka ta powinna stać się dla ciebie lekturą obowiązkową.Pozwoli Ci ona na uniknięcie wielu błędów w uprawie leszczyny,sam taką posiadam,polecam.Pozdrawiam klakier.
antinet
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 20 sie 2013, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lezczyna uprawa

Post »

klakier7 pisze:W pierwszych dwóch latach po posadzeniu nie zaleca się stosowania herbicydów,ponieważ niskie dawki nie niszczą chwastów,a wyższe wpływają ujemnie na krzewy- to tylko jeden cytat z książki Henryka Zdyba pt. Leszczyna.Przy uprawie takiej liczby krzewów, książka ta powinna stać się dla ciebie lekturą obowiązkową.Pozwoli Ci ona na uniknięcie wielu błędów w uprawie leszczyny,sam taką posiadam,polecam.Pozdrawiam klakier.
Dzięki, książkę posiadam i min. założyłem ten sadzik.
Ale dodatkowo wspieram się opiniami Pana ze szkółki - stąd decyzja o pryskaniu rundapem
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Jakie są szanse że siewka orzecha laskowego jak urośnie będzie miała takie same cechy i rodziła takie same owoce jak roślina mateczna? Czy orzechy (nasiona) należy lekko przykryć ziemią czy lepiej jak leżą na powierzchni?
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Materiał uzyskany z wysiewu nasion, nadaje się na podkładki lub jako "masówka" do zadrzewień. Cech rośliny matecznej, raczej nie powtórzy. Ale poczekajmy na opinię bardziej obeznanych w temacie.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Na pewno nie powtórzy cech rośliny matecznej i w 99,9% będzie od niej gorsza.Pozostaje jednak ten ułamek procenta, że otrzymamy nową wartościową odmianę.Wiele tzw.szlachetnych odmian zostało znalezionych wśród siewek dziko rosnących i zostało następnie rozmnożonych wegetatywnie.Warto więc próbować tym bardziej,że w przypadku krzewów leszczyny, już po siedmiu latach możemy przekonać się się czy udało się nam wyhodować fajną odmianę czy roślinę pod topór.Pozdrawiam klakier.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Pozwolę sobie wstawić wzorce moich "ozdobnych". Bardzo smaczne, a sadziłem dla wyglądu.

Obrazek
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Zbiory zakończone jakieś dwa tygodnie temu, ale wstawiam zdjęcie, bo słaby ruch w wątku. A szkoda, bo leszczyna to samo zdrowie i przyjemność w uprawie.

Obrazek
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Ładne, co to za odmiana? Ważyłeś ile tego wyszło?

U mnie w tym roku miałem po raz pierwszy owoce w ilości większej niż minimalna :-)

Ogólnie to wyglądają dość zielono, moje przy zbiorze były brązowe mniej lub bardziej i wyjmowałem je praktycznie z okryw bo się już w nich nie trzymały. Tylko wyszło dużo mniej niż Tobie, tylko kilogram z czterech młodych krzewów.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Zrywałem w czasie gdy zaczynały się "wysypywać". Nie chciałem, żeby zaczęły spadać na ziemię. Po dwóch dniach w domu, bez problemu oddzieliłem od okryw. Ważyć, nie ważyłem, ale wyszło w "zielonym" stanie kilkadziesiąt kg.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Chciałbym tyle zbierać, musisz sporo ich mieć?

Jaka to odmiana i czy używasz chemii w uprawach? U mnie na tych kilku krzakach pojawiła się monilioza, tzn. niektóre kiście robiły się czarne.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Nie stosuję żadnych oprysków, ani nawożenia przy leszczynie. Czasem wycinam najgrubszy pęd. Zbiór na zdjęciu z trzech leszczyn. Mam jeszcze trzy inne, ozdobne - foto owoców wstawiłem wcześniej. Odmian nie znam. Kupuję - jest o.k. to zostaje, jak nie to wycinam.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”