Maliny - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Maliny - cięcie

Post »

Teraz oczywiście tnę od góry w dół. Odcinam tą część pędy która owocowała. Do późnej jesieni, pędy są coraz niższe, Owocowanie przesuwa się w dół. Przycinam prawie po każdym zbiorze owoców. Przycinam = uszczykuję w palcach od wierzchołka w dół. Ten zabieg nie wymaga sekatora.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
tmf30
200p
200p
Posty: 430
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Maliny - cięcie

Post »

Dzięki. Ten termin lipcowy to był oczywiście umowny. Może już są wtedy za wysokie i faktycznie zniszczył bym zawiązki na szczycie pędu tak jak pisze pelikano11. Może zatem kwiecień, maj - redukcja z 40 % i potem już nic nie ruszam. Zobaczymy.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - cięcie

Post »

No nie wiem..stożek wzrostu chcesz uciąć? To może spowodować wybicie nowych pędów z ziemi. A czy taki obcięty pęd główny wypuści pędy z pąkami kwiatowymi trudno przewidzieć - takie pędy (cienkie gałązki) wyrastają z kącików liści
Obrazek

Już chyba lepiej mocno przerzedzić wyrastające nowe pędy z ziemi, niech wyrośnie kilka mocnych grubych, jakoś je wtedy ogarniesz, moim zdaniem szkoda owoców jeśli skrócisz.

U mnie sezon malinowy w pełni ;:333
tmf30
200p
200p
Posty: 430
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Maliny - cięcie

Post »

Stożek wzrostu - właśnie o nim myślałem. Pęd odpowiednio wcześnie przycięty, puści nowy stożek, a może dwa, a może się rozgałęzi, a może będzie niższy, a jak mniej pójdzie w badyla to może owoce będą atrakcyjniejsze. Czysta teoria amatora.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - cięcie

Post »

Próbuj , kto nie ryzykuje, ten nie zyskuje :D
Zdarzyło mi się nie raz ułamać niechcący zielony pęd, ale nie przypominam sobie, czy on puścił nowy przewodnik, a jeśli już to czy zdążył zakwitnąć i zaowocować.

U mnie często bywa tak, że z powodu beznadziejnej jesiennej pogody nie da się zebrać wszystkich malin nawet z pierwszych pędów. Mimo że są czerwone, w smaku są obrzydliwe. Myślę że większość z nas tak ma. Mi akurat zależy, żeby wiosną jak najszybciej wybiły z ziemi.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Maliny - cięcie

Post »

W przypadku zbyt wysokich pędów (maliny standardowe nie powtarzające) przycinam czubki ,by mogły wypuścić boczne gałązki, które zwiększają mi ilość uzyskanego plonu. :)
aleksandras77
200p
200p
Posty: 244
Od: 9 maja 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Maliny - cięcie

Post »

Przycięłam maliny w zeszłym roku na początku listopada i wydaje mi się że teraz mniej owocują. Chociaż ten rok jest kiepsko jeśli chodzi o owoce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”