Stare odmiany drzew owocowych

Drzewa owocowe
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Odkopuję, gdyż znalazłem fajną strone z rycinami owoców i pokrojem drzew, czy to krzewów. http://www.der-apfelmann.de/literatur/dos/dos.htm
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Mariusz87xe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 mar 2019, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Witam. Założyłem tu profil żeby zadać męczące mnie pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi w internecie. Nie wiem czy piszę pod odpowiednim tematem.

Właśnie jestem w trakcie zakładania sporego ogrodu przy moim nowym domu i chciałbym posadzić w nim kilka drzew owocowych.
W rodzinnym ogrodzie mieliśmy bardzo stare drzewa owocowe , sadzone jeszcze przez pradziadka. Były one bardzo wysokie i miały grube pnie. Jabłonie, czereśnie, gruszki itp... I tu moje pytanie: Chcę posadzić drzewa które po latach osiągną wysokie rozmiary ale niestety nie wiem na jakich rodzajach podkładów były one szczepione ani co to za odmiany. W wszystkich sklepach/Szkółkach owocówki są szczepione na karłowatych podkładach i nie urosną wysokie. Dodam że zdaje sobie sprawę z faktu że z takich drzew zbieranie owoców jest trudne ale to nie o owoce mi chodzi a o specyficzny klimat jakie te drzewa dawały oraz o piękne kwitnienie wiosną. Może ktoś z Forumowiczów wie co to mogły być za "Stare drzewa".

Przepraszam jeśli pod złym tematem ale jestem tu całkiem nowy.
Pozdrawiam
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Podkładka antonówka/A2 na niej drzewa będą duże. Poszukaj w sieci stare odmiany jabłoni. Znajdziesz szkółkę która szczepi na A2.
na forum jest wątek o starych odmianach jabłoni. Jak po czytasz to może znajdziesz opis pasujący do tamtych owoców.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Zastanawiam się czy wtedy już szczepili? Chociaż z drugiej strony to musieli bo jak inaczej rozmnożyć jabłoń. Jabłonie nie ukorzeniają się jak winorośle. Ale czy stosowali by podkładki A2 w tamtych czasach? Wielu ludzi spotkałem co chwalili się starymi drzewkami o smacznych owocach, a jak zapytałem na czym szczepiona to pisali, na niczym, to stara odmiana. I tak sobie teraz myślę, noż kurcze musi być szczepiona, chociażby na antonówce bo jak inaczej by ją rozmnożyć? Z nasion jedynie, a wtedy to już może wyrosnąć jabłoń o zupełnie innych w smaku owocach.
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Ludzie szczepią od dobrych kilkuset lat. A2 jest z 1920 roku, ale siewek antonówki używa się od dłuższego czasu. Bardzo prawdopodobne, że kiedyś używano dzikich siewek do szczepienia jak nie było na czym. A bez szczepienia też się da, słyszałem że niektóre odmiany przyjmują się z ciętych zdrewniałych gałązek, niski % ale zawsze coś.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Stryj mojej mamy wracając z wojny w 1918r przywiózł sporo patyków pobranych w sądach koło Wiednia i zaszczepil na już rosnących jabłoniach. Podobno niektóre były wyśmienite. Sąd niestety został wycięty.
Mój dziadek szczepił na siewkach. Często na sporych drzewach które wyrosły na miedzy i miały niesmaczne owoce.
szczepienie drzew jeśli dobrze pamiętam robi się od tysięcy lat.
chociaż np śliwki często rozmnażano przez odrosty korzeniowe.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Jeśli mamy jabłoń na podkładce skarlającej, a koniecznie chcemy mieć silnie rosnącą, to można posadzić ją głęboko, tak aby ukorzeniała się odmiana naszczepiona. Eksperyment powiedzie się lepiej na piaszczystej glebie.
Stare poniemieckie drzewa owocowe czasami mają widoczne miejsce szczepienia, ale zazwyczaj nie. Przypuszczam że rozmnażano je metodą kopczykowania, czyli roślinę mateczną ścinano nisko przy ziemi a po wybiciu pędów obsypywano ziemią. Można to robić i dzisiaj, termin na ścinanie optymalny.
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Tu u nas na lubelszczyźnie można dostać praktycznie wszystkie stare odmiany jabłoni na A2. Niestety odbiór tylko na miejscu.
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Większość starych odmian jest szczepionych na antonówkach , ale czasami tez na M26. Taka sytuacja występuje np. w szkółce w Żlobiznie gdzie jest największy w Polsce wybór starych i nowych odmian jabłoni (ponad 170 odmian) oraz też trochę starych i nowych grusz (chociaż nie ma tak wiele jak jabłoni). Mają sprzedaż wysyłkową. :) Od paru lat nabywam tam odmiany, albo osobiście (mam 170 km w jedna stronę) albo wysyłkowo. :) Właściciele są niezwykle rzetelni i nigdy nie sprzedają innej odmiany niż ta, która nas interesuje jak to czasem się zdarza w innych szkółkach.
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Kosztela kupiona 15 lat temu nadal nie zakwitła, mimo różnych tradycyjnych wspomagań. Jej miejsce zajmie kącik wypoczynkowy. Tydzień temu kupiłam w naszej Szkole Ogrodniczej już kwitnące drzewko. W tym roku na pewno owoców nie będzie, ale jest nadzieja za rok.

Na targach było też szkolenie ze szczepienia i okulizacji. Mam taką starą smaczną jabłoń nieznanej odmiany. Pokuszę się ją zokulizować latem, np. na papierówce. :?: Na szkoleniu wydawało się to proste. :idea:

Mariusz87xe, podziwiam zapał do wysokich drzew. My stary gęsty wysoki sad (sadzik właściwie, 2 grusze, mniej niż 10 jabłoni, agresty i porzeczki) od kilku lat sprowadzamy do "ludzkich" rozmiarów, żeby zbierać coś więcej poza spadami. Na szczęście sąsiad ma takie prawdziwe wielkie czereśnie, z których uroków korzystamy. Pestki i odchody ptaków spadają na specjalnie przygotowaną po naszej stronie rabatę bezobsługową. Rewanżujemy się mu ulikiem z murarkami. Myślę, że dzięki nim kosy mają chyba więcej do jedzenia.

newrom, kocham takie opowieści, jak ta o zrazach spod Wiednia.
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

A jak z czarna plamistością u takich starych róż ?
tasiu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 kwie 2019, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Cześć, nie wiem czy dobrze dobrałem temat, ale mam kilka pytań odnośnie drzew owocowych na mojej działce. To jabłonie (ze 2 albo 3 odmiany- stare, kilkadziesiąt lat) + śliwa chyba 70 letnia. Ktoś rozpoznaje co to mogą być za gatunki?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Ja się nie znam ale kolor miąższu może ułatwić identyfikację, pokaż zdjęcie przekroju.
Pozdrawiam,
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”