Stare odmiany drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

garom pisze:Znacznie większy asortyment starych odmian mają w w Żłobiznie, ponad 150 odmian jabłoni (starych i nowych) oraz po kilkanaście i więcej odmian starych (i nowych) odmian grusz, śliwek, wiśni, czeresni.
Garom, a mógłbyś mi też wysłać namiar na szkółkę na pw, please :D

Edit: już się chyba domyśliłam, ech ten refleks ;:306

Ale poproszę też o spis ich jabłoni będzie lektura na zimę.
Pozdrawiam
Beata
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Nie ma problemu zaraz Ci podeślę... . Miłej lektury. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Wysłałem Ci na pw namiary na tę szkółkę i ich asortyment jabłoni. Pozostałe gatunki mają na stronie w necie. :)
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Bardzo dziękuję. Imponujący zestaw.
Pozdrawiam
Beata
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Nie ma za co :) Polecam się na przyszłość... . :wink:
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Poszukuję gruszy cukrówki. Kłopot w tym, że przeglądałam zdjęcia i opisy różnych "cukrówek" i to wszystko nie to.. Gruszki o których piszę można było 20 -30 lat temu kupić na warszawskich bazarach pod taką właśnie nazwą we wrześniu lub październiku. Niewielkie, KULISTE, osadzone na długiej szypułce, ordzewiałe i pokryte pomarańczowym rumieńcem. Były twarde, chrupiące słodkie i bardzo soczyste. Trochę przypominały gruszki nashi, ale wtedy mało kto o takich słyszał. Te natomiast były dość popularne, niestety zniknęły. Ktoś potrafi powiedzieć co to za odmiana? I może jeszcze gdzie to kupić?
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Moim zdaniem pod określeniem "cukrówka" może występować wiele odmian grusz. Identycznie jest z nazwą "papierówka" wśród jabłoni. Albo mamy do czynienia z przypisywaniem tego określenia różnym odmianom grusz (np. ze względu na smak lub wygląd), albo są to mutacje związane z różnymi podkładkami tej samej odmiany bądź warunkami glebowymi, w których ta odmiana rośnie (stąd różnice w wyglądzie owoców). :)
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Tyle że mi nie chodzi o jedno drzewko rosnące u kogoś w ogródku ale o odmianę dość popularną, przynajmniej w tym regionie.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Kilkadziesiąt lat temu na moim rodzinnym placu też rosła gruszka cukrówka. Owce miała małe (tak około 50-60 gram) zielonkawe z bordowym rumieńcem z typowym dla gruszek kształtem ( w przeciwieństwie do rosnącej obok niej bergamotki złocistej , która miała owoce o kształcie dzisiejszych grusz japońskich). Po dojrzeniu była bardzo słodka, ale przestawała się szybko. Owocowanie w sierpniu. Miała sporo kamiennych grudek w miąższu. Od momenty wyprowadzki (1989 rok) kompletnie straciłem z nią kontakt. Nawet nie wiem czy kolejny właściciel domu i działki zachował ją do tej pory ( a już za moich czasów była starym drzewem). Tak dla mnie wygląda gruszka cukrówka ciekawe czy o takiej samej gruszce piszesz...? :wink:
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

U mnie rodzice wspominają o cukrówce sierpniowej o dość małych owocach z zieloną skórką bez rumieńca, oczywiście bardzo słodkich i soczystych. Niestety grusza uschła 30 lat temu i nie dane było mi spróbować jej owoców.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Te "moje" cukrówki w fazie pełnej dojrzałości były prawie całe bordowe z niewielkimi zielonymi fragmentami skórki. Wychodzi więc na to,że to mogą być różne rodzaje "cukrówki"... . :wink:
ARGUS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 17 wrz 2012, o 07:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Praktycznie, to cukrówkami nazywano na ogół wszystkie wczesne gruszki o słodkim lub bardzo słodkim smaku, szybko przechodzące i ulęgające się. Nie jest to jedna odmiana, ale mnóstwo odmian, zazwyczaj lokalnych, występujących nierzadko tylko w jednym egzemplarzu. Jak drzewo zginęło - to już nie ma możliwości odtworzenia . Zaglądając do XIX wiecznych i przedwojennych czasopism ogrodniczych, zauważyłem, że niektóre rodzaje gruszek cukrówek były w owych czasach traktowane jako pełnowartościowe odmiany, tak że opisano je i rozmnażano. Nadawano im nazwy, wskazujące na owoce pospolite, dla mało wybrednego konsumenta i nie nadające się do szerokiego handlu. Z tych opisanych, znalazłem następujące: cukrówka polska, cukrówka ruska, cukrówka wczesna, cukrówka zielona, cukrówka litewska. Podobne nazwy mogły mieć zupełnie inne odmiany, w zależności od regionu. Mój ojciec, lat 85 wspomina z czasów swojego dzieciństwa cukrówki i półcukrówki - tak nazywane, jako małe, bardzo słodkie gruszki dojrzewające na wielkich drzewach z przedwojennych czasów. Niestety, przyszły nowe odmiany o dużych owocach - faworytki i inne, cukrówki wycięto i o nich zapomniano, a szkoda. Sam nazwałem znalezioną siewkę - cukrówką strzemieszycką. Pozdrawiam.
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Może i jestem mało wybrednym konsumentem, ale ja te gruszki uwielbiałam. Nie były bordowe, tylko całe pokryte pomarańczowym ( o ile pamiętam paskowanym ) rumieńcem. Nie były tez bardzo wczesne, zdecydowanie jesienne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”