Acerola - malpigia granatolistna (Malpighia glabra)

Drzewa owocowe
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Acerola - "wiśnia" z Barbados, rekordzistka wit. C

Post »

Mg% to jednostka określająca zawartość substancji w mg/100ml.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Acerola - "wiśnia" z Barbados, rekordzistka wit. C

Post »

W takim razie "100ml" nie ma co porównywać do mg/100g?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Acerola - "wiśnia" z Barbados, rekordzistka wit. C

Post »

Mg% nadają raczej do płynów, bo odmierzanie owoców w ml jest trochę kłopotliwe.
Anitka88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 sty 2017, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Acerola - Czy da się to posadzić w Polsce?

Post »

Witajcie, dołączyłam do forum bo zastanawia mnie jedna sprawa. Już od jakiegoś czasu korzystam z specyfiku zwanego acerola. Inaczej zwana wiśnia barbados. Niestety jest to dość drogi specyfik. Czy ktoś słyszał o nasionach aceroli i czy urośnie ona w Polskich warunkach?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Acerola - Czy da się to posadzić w Polsce?

Post »

Polecam polskie owoce i warzywa z działki, a nie obce.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Acerola,Malpigia granatolistna (Malpighia glabra)

Post »

Anitko, jest dużo tańszych alternatywnych warzyw i owoców bogatych w witaminę C, które z powodzeniem możesz uprawiać w polskim klimacie, np. rokitnik, dzika róża, kolendra, pietruszka, słodka papryka. Co do aceroli, podawane w sieci dane dotyczące zawartości wit. C odnoszą się do świeżych owoców. Tymczasem dostępne u nas na rynku preparaty zawierają suszony tudzież w inny sposób przetworzony surowiec. Wysoka temperatura w trakcie suszenia oraz dalsza obróbka wpływają na znaczne obniżenie zawartości witaminy C w aceroli. Preparaty mogą być też zafałszowane, tj. dodawany jest do nich sztuczny kwas askorbinowy. Poniżej masz listę 50 produktów pochodzenia roślinnego zawierających najwyższe dawki witaminy C. Zauważ, że na pierwszym miejscu mamy mrożoną słodka paprykę, potem dopiero świeże owoce i sok z aceroli, a także mrożony szczypiorek, suszony liść kolendry, owoce dzikiej róży, suszone owoce liczi, surowe owoce słodkiej papryki, pietruszkę i jarmuż. Niestety nie uwzględnia ona wszystkich surowców roślinnych, np. brakuje rokitnika, owoców kaliny koralowej, fenkułu włoskiego, chrzanu, owoców orzecha włoskiego, szpinaku malabarskiego. Są one uwzględnione w tym zestawieniu - https://phytochem.nal.usda.gov/phytoche ... max=20&et=

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 794
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Acerola,Malpigia granatolistna (Malpighia glabra)

Post »

Freez-dried = liofilizowane.
Pozdrawiam,

J
Anitka88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 sty 2017, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Acerola,Malpigia granatolistna (Malpighia glabra)

Post »

Dziękuję za inne źródła witaminy C. Zainteresowałam się tym owocem bo przeczytałam o nim tutaj: http://naturaonline.pl/acerola-naturalna-witamina-c

PS. uwielbiam paprykę tym bardziej dziękuję za informacje! :)
ogrodniq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 wrz 2016, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Acerola - malpigia granatolistna (Malpighia glabra)

Post »

Co do pytania o domową hodowlę aceroli, można ją bez większego problemu uprawiać u nas, cytuję: "Można przenieść ją w zimniejsze klimaty i hodować w sztucznych warunkach, jednak wtedy owoce wyda wyłącznie w okresie od maja do grudnia. Wiele osób ucieszy fakt, że może być hodowana również w Polsce ? w domu na parapecie ? w doniczce, ponieważ nie wymaga specjalnych warunków glebowych. Jednak jest do hodowla dla cierpliwych, ponieważ pierwsze owoce pojawią się dopiero po 3-4 latach."

Biorąc pod uwagę czas oczekiwania na pierwsze owoce, niecierpliwym raczej bardziej opłaci się pójść do sklepu :wink:
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Acerola - malpigia granatolistna (Malpighia glabra)

Post »

Jest jeszcze jedna niewiadoma, wysokość plonu. Wiele osób napaliło się na jagody goi, z wiadomym skutkiem :wink: .
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Acerola - malpigia granatolistna (Malpighia glabra)

Post »

Jagody goji przynajmniej można było uprawić w gruncie - ile waszym zdaniem nahodujecie tych aceroli w domu? Przy szalonym wysiłku, w jakimś zimowym ogrodzie, 2 garście rocznie? Biorąc pod uwagę różnicę w jakości owoców (jakichkolwiek, weźmy choćby pomidory...) wyhodowanych w sztucznych warunkach i sztucznym oświetleniu a owoców zrywanych z drzewka w gruncie, w odpowiednim dla niego klimacie - faktycznie szalenie opłacalna zabawa...

Malpigia to bardzo ładna roślina, nadaje się na roślinę doniczkową czy dla bardziej zaawansowanych na bonsai, ale jako źródło jakichkolwiek użytecznych składników, to raczej dla niedużego chomika, bo juz i świnka morska się nie ubawi.
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
Teresa600
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 10 mar 2008, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Acerola - malpigia granatolistna (Malpighia glabra)

Post »

A ja postanowiłam miec witC z własnego ogródka i jesienią posadziłam dwa drzewka rokitnika (męski i damski,bo dopiero wtedy owocują)
Sadzonki od maja do pażdziernika miały bardzo duży przyrost ok. 50cm a może i więcej).Jestem bardzo ciekawa jak przetrzymają zimę.Ogrodnik powiedział mi że juz w tym roku powinny mieć owoce :heja
Teresa
------------
Moje Kwiaty w hydroponice
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”