Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 11, 12, 13, 14, 15  
Autor Wiadomość
KamilK02
 Tytuł: Re: Identyfikacja odmian jabłoni
PostNapisane: 10 mar 2017, o 15:00 
200p
200p

---
Balykan Dziękuję rzeczywiście podobne nawet w opisie by się zgadzało, że owocuje corocznie obficie i jabłka są małe. Myślałem, że jakaś siewka pospolita.:) To jabłko z cytatu porównywałem do renety gwiazdkowej.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Szczurbobik
PostNapisane: 10 mar 2017, o 22:38 
200p
200p

---
mathun Nigdy nie potrząsaliśmy jabłkami, więc nie wiem, czy faktycznie grzechotały, czy tylko były tak nazywane. Sprawdziłam Książęcą ale wydaje mi się, że ma jabłka bardziej podłużne (na podstawie znalezionych ilustracji) Jabłka w sadzie babci były pod względem wyglądu najbardziej zbliżone do Landzberskiej

luk3Z
PostNapisane: 19 kwi 2017, o 13:25 
50p
50p

więcej niż 1
Szczurbobik napisał(a):
Szukam jabłoni jaka rosła u mojej babci.
Patrząc na zdjęcia jabłek to z wyglądu pasowała by Landsberska. Jabłoń zasadzona jeszcze przed wojną na Kujawach w okolicach Radziejowa. Jabłka dość duże, żółte z delikatnym rumieńcem. Co do smaku mogę opisać tylko takie prosto z drzewa, bo takie zwykle jadłam. Słodkie, lekko kwaskowe, soczyste. Do zjedzenia z drzewa nadawały się od drugiej połowy sierpnia ale najlepsze były we wrześniu. U babci jabłka obrywało się wszystkie różnych odmian o tej samej porze, kiedy ktoś znalazł na to chwilę czasu i posortowane według odmian szły na przechowanie do piwniczki ziemnej. Pamiętam, że te konkretne zebrane we wrześniu nie przechowywały się dłużej niż 2-3 miesiące. Babcia mówiła na nie "grzechoty". Czy ma Ktoś pojęcie co to może być za odmiana?

U mojej ciotki rosną te same jabłonie, które są brdzo stare (okolice Kielc). Jabłka super w smaku lecz jak leżą to dość szybko kruszeją. Dojrzewają już w sierpniu.
Jabłko jest twarde, miąższ biały soczysty o lekko korzennym smaku (wg. mnie wybitnym).
Z wyglądu trochę podobne do ananasa berżenickiego.

Szczurbobik
PostNapisane: 21 kwi 2017, o 20:57 
200p
200p

---
luk3Z No właśnie tu mam "zagwiozdkę" :? Też myślałam o Ananasie. W zeszłym roku kupiłam na rynku jabłko sprzedawane jako Ananas Berżenicki, niby podobne ale było bardziej słodkie. Oczywiście co innego jabłko prosto z drzewa a co innego po przechowywaniu. Zakupiłam jesienią Ananasa i mam jeszcze zamiar zakupić Landzberską. Mam nadzieję, że owoce któregoś z nich rozwieją moje wątpliwości "na korzyść" (Choć pewnie nie wcześniej jak za kilka lat ;:14 :twisted: )

faniczekolady
PostNapisane: 1 maja 2017, o 21:45 
200p
200p

---
TomekPE napisał(a):
Witajcie;

Wracam kolejnej jesieni z zapytaniem co też wyhodowałem. Miała to być Szara Reneta, ale chyba pomylili w szkółce (miałem nawet pasek z nazwą Szara Reneta). Jabłka zerwane w ten weekend. Twarde, bardzo soczyste kwaskowo - słodkie. Miąższ biały. W smaku może jak Cortland albo podobne. Żadnych nut smakowych Goldena, Koksy itp... Ogólnie jabłka pewnie zimowe, mogłyby jeszcze poleżeć ale chyba dzieciaki nie dadzą im dotrwać.

Myślałem na początku że to może Cortland, ale ... Cortland podobno nie brązowieje po przekrojeniu, a te moje po pewnym czasie tak (szybciej niż Szampion). Może pomożecie?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tomek

mekintosz

dago napisał(a):
Proszę o pomoc w identyfikacji jabłoni:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

beforest??? napisz coś o smaku

luk3Z
PostNapisane: 8 maja 2017, o 16:04 
50p
50p

więcej niż 1
Szczurbobik napisał(a):
luk3Z No właśnie tu mam "zagwiozdkę" :? Też myślałam o Ananasie. W zeszłym roku kupiłam na rynku jabłko sprzedawane jako Ananas Berżenicki, niby podobne ale było bardziej słodkie. Oczywiście co innego jabłko prosto z drzewa a co innego po przechowywaniu. Zakupiłam jesienią Ananasa i mam jeszcze zamiar zakupić Landzberską. Mam nadzieję, że owoce któregoś z nich rozwieją moje wątpliwości "na korzyść" (Choć pewnie nie wcześniej jak za kilka lat ;:14 :twisted: )

Nawet trochę podobne do Antonówki półtorafuntowej:
Obrazek

Mam jeszcze oprócz powyższej antonówki posadzoną smalcówkę i ananasa więc będę miał porównanie w tym roku, bo kwitną 1 raz.
Oby tylko kwiaty wytrzymały zapowiadany jutro przymrozek...

KamilK02
PostNapisane: 8 maja 2017, o 17:37 
200p
200p

---
A to zdjęcie wyżej to nie jest przypadkiem oliwka kronselska?

garom
PostNapisane: 8 maja 2017, o 17:50 
200p
200p

1 szt.
Mnie ta "blondynka" też przypomina Kronselską, a miałem z nimi do czynienia przez ponad 20 lat. Rosły trzy jabłonie Kronselskie w ogrodzie mojego ojca (do czasu sprzedaży działki), z tym,,ze jedna nigdy nie miała żadnego rumieńca, natomiast pozostałe dwie były z wyglądu identyczne. :)

luk3Z
PostNapisane: 8 maja 2017, o 20:11 
50p
50p

więcej niż 1
garom napisał(a):
Mnie ta "blondynka" też przypomina Kronselską, a miałem z nimi do czynienia przez ponad 20 lat. Rosły trzy jabłonie Kronselskie w ogrodzie mojego ojca (do czasu sprzedaży działki), z tym,,ze jedna nigdy nie miała żadnego rumieńca, natomiast pozostałe dwie były z wyglądu identyczne. :)

Możliwe, że wykorzystali inne zdjęcie dla antonówki półtorafuntowej. Mam kronselską i w tym roku 1 raz zakwitła może będę mógł porównać te wszystkie jabłonie jak wydadzą owoce. O wynikach nie omieszkam poinformować na forum.

KamilK02
PostNapisane: 8 maja 2017, o 20:14 
200p
200p

---
Antonówka półtorafuntowa :) klik

Szczurbobik
PostNapisane: 8 maja 2017, o 21:13 
200p
200p

---
luk3Z Antonówka półfuntowa rośnie u mojego wujka. To dokładnie takie jabłko jak na zdjęciach pokazanych przez KamilK02

mathun
PostNapisane: 17 maja 2017, o 23:36 
100p
100p

---
Jabłka. Małe i słodkie (na jednym ze zdjęć porównanie ze szklanką).U góry ordzewiałe (czy jak to tam się mówi). Smaczne, nawet bardzo. Żółto-zielone, mały procent z rumieńcem (zdecydowana większość bez)
Zdjęcia zrobione dzisiaj, ale dostałem je na początku kwietnia. Domyślam się że to jakaś zimowa odmiana. Dziś już są trochę w słabej kondycji i się kończą. Dlatego chciałbym dowiedzieć się jak nazywa się ta odmiana, bo warto byłoby posadzić u siebie.
Może to być jakaś znana odmiana, bo znajomy nabył za grosze te jabłka w szkole (nie w szkółce) ogrodniczej. Mówił że mieli kilkadziesiąt skrzyń tych jabłek.
Na dniach będę próbował zdobyć namiar na tę szkołę i będę próbował się dowiedzieć jeśli się uda. A póki co, może ktoś z Was wie co to jest?
Jeśli uda mi się dowiedzieć to na pewno się pochwalę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sokrates

gladkib
PostNapisane: 18 maja 2017, o 13:20 
100p
100p

więcej niż 1
Prawdopodobnie Golden Delicious Reinders. Raczej gorszy sort z tej odmiany, bo potrafią osiągać ok. 7cm średnicy.

mathun
PostNapisane: 18 maja 2017, o 22:42 
100p
100p

---
gladkib napisał(a):
Prawdopodobnie Golden Delicious Reinders. Raczej gorszy sort z tej odmiany, bo potrafią osiągać ok. 7cm średnicy.

Dzwoniłem do tej szkoły. Połączyli mnie ze "specjalistą" od jabłek. Stwierdził że oni te małe żółto-zielone jabłka dostali i że jest to chyba jonathan. Jeśli internet nie kłamie co do wyglądu owoców jonathana to nie chciałbym uczyć się od takiego specjalisty :/

Jabłka jakby rzeczywiście Golden delicious. Tutaj znalazłem zdjęcie na którym widać te jabłka (zdjęcie na stronie niestety nie podpisane)Obrazek
Ogólnie ciężko się rozeznać w necie co jest co. (Na każdej stronie wyglądają inaczej)
Piszą że "reinders" charakteryzujący się znacznie mniejszym ordzewieniem owoców niż odmiana wyjściowa. Że nawet "często bez ordzawienia". Nie pasuje mi też "Kremowożółty miąższ owoców tego sportu jest smaczny: słodki, choć lekko kwaskowaty, soczysty i aromatyczny."
"Moje" owoce nie są kwaskowe.
To może jednak nie Reinders, a po prostu Golden Delicious?

Sokrates

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 208 ]  Idź do strony nr...        1 ... 11, 12, 13, 14, 15  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: czyzu825, jurek16a, seedkris i 31 gości