Opaski z papieru falistego

Drzewa owocowe
mat90
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 wrz 2011, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Opaski z papieru falistego

Post »

Cześć,

W wielu artykułach jest napisane żeby owocówkę śliwkóweczkę wyłapywać na opaski z papieru falistego. Z tym że przeszukując wszystkie znane mi sklepy internetowe, pytając w 3 sklepach ogrodniczych w mojej okolicy nigdzie niczego takiego nie znalazłem i nigdzie o tym nie słyszeli, jak już to opaski lepowe.

Proszę zatem o informację skąd Wy to bierzecie i jak to wygląda. Proszę pomóżcie bo mniej więcej połowę śliwek mi te małe ustrojstwa zjadają. Znalazłem tylko informację tu na forum że kupię go w sklepie meblowym ale są to rolki takiego papieru a trzeba go założyć tak aby sterczał więc z wyżeźbieniem takiego wieńca byłby problem.

Z góry dziękuję za odpowiedź,
Mat
11krzych

Re: opaski z papieru falistego

Post »

wikipedia pisze: Na początku lipca na pnie zakłada się opaski z falistej tektury, tam przekształcają się w poczwarki gąsienice owocówki jabłkóweczki. Na jesieni na pnie drzew zakłada się opaski lepne, na które łapią się bezskrzydłe samice wchodzące złożyć jajka. Następnie tekturę należy zebrać i spalić.
Tektura falista, to jest ta tektura, która służy do produkcji róznorakich pudeł. Jeżeli masz tych jabłonek niewiele, to nie kupuj tektury falistej w rolce, tylko owiń drzewko pudłem po telewizorze:)

Tak wygląda tektura falista: http://www.google.com/search?q=tektura+ ... d=0CH8QsAQ
Awatar użytkownika
lutti
50p
50p
Posty: 61
Od: 30 sie 2011, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Hanna

Re: opaski z papieru falistego

Post »

Idz do najbliższego spożywczaka po bułki a przy okazji -
Poproś o pudełko z grubej tektury

;:65
... jutro - jest najbardziej zajętym dniem w roku ...
przemek-g
100p
100p
Posty: 137
Od: 6 paź 2009, o 16:53
Lokalizacja: Białystok

Re: opaski z papieru falistego

Post »

przepraszam, że się wtrącę ale czy ktoś z fachowców mógłby dać jakiś poglądowy obrazem co i jak z tą tekturą? Albo opisać łopatologicznie?
Jak szczelnie trzeba owinąć?Czy na gładko czy jakoś ma odstawać?
Na chłopski rozum to myślę, że ta gąsiennica będzie próbowała przejść przez te korytarze w tekturze i tam utknie na wieki wieków?;) Czy jakoś inaczej? Kiedy zakładać na I pokolenie a kiedy na II? Kiedy zdejmować?
U mnie akurat dotyczy gruszy Konferencji i owocówki jabłkóweczki.

pozdrawiam;)
11krzych

Re: opaski z papieru falistego

Post »

Owiń tekturą na wysokości 20 cm. W tej tekturze kryją się gąsiennice . Jak się nazbiera trochę, to spal i owiń świeżą. Niby pisze że od lipca, ale ja tak owijam od początku maja (jak sobie nie zapomnę).
Mam kilka drzewek, gdybym miał ze 100 to pewnie bym znalazł jakiś inny sposób.

A jak u Ciebie z dojrzewaniem Konferencji? Mi się wydaje, że jeszcze ze dwa tygodnie bo już zaczęły się robić troszkę słodkie.
Dużo owoców Ci padło od tego parcha i kamienistości?
przemek-g
100p
100p
Posty: 137
Od: 6 paź 2009, o 16:53
Lokalizacja: Białystok

Re: opaski z papieru falistego

Post »

Parcha nie zauważyłem, kamienistość zauważyłem na 2-3 owocach, większy problem mam z gąsiennicami jabłkóweczki - straciłem jakieś 20% owoców, następstwem tego jest wtórne gnicie owoców. Ogólnie uważam wielkość i wygląd owoców na bardzo dobre - pierwszy raz mam tak dorodne owoce na Konferencji. Zdjęcia problemów zamieściłem w temacie o chorobach gruszy.
Myślę, że koło 15.09 będą do rwania.
11krzych

Re: opaski z papieru falistego

Post »

Miałem na myśli brunatną zgniliznę, a napisałem parch.
Myślę, że na wiosnę będziesz musiał przywalić jakimś środkiem owadobójczym, ale ta higiena zalecana przez Rossynanta może pomóc.
Rossynant pisze: nie zapomnij o "ekologicznych metodach" czyli normalnej higienie: porażone owoce i pędy usuwać, liście jesienią wygrabić do czysta, koronę nieco prześwietlić żeby miała przewiew i dostęp słońca.
:wit
Z tym, że musieliby(dobrze by było) się do tego zastosować rownież sąsiedzi. U mnie w ROD jest to niemożliwe. Jedni palą ale inni kompostują patogeny i nic ich nie przekona, bo choroby w kompoście, panie tego, przez zimę panie tego, zgniją, tego panie.

Powodzenia.
qwerty63
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 mar 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: opaski z papieru falistego

Post »

To chyba jedyny polski wątek o tym, jak założyć tą tekturę falistą :) Albo za krótko szukałem informacji.
Więc jeszcze raz:
- pod jakim kątem ma być ten kołnierz w stosunku do drzewa? 0 stopni, ostry, 90?
Obstawiam, że 0, tzn. tektura ma przylegać do drzewa. A owocówki - czy chodzi o to, że wejdą w te fale, w papier, i się w nim zablokują? a może poczują się bezpiecznie i dlatego postanowią w nim zostać?
i jeszcze:
- jaką długość ma mieć ten "kołnierz"? (wiem tylko, że ma być ok. 20cm od ziemi)?
- czy na wszystkie szkodniki, na które zalecana jest tektura falista, stosuje się ją w ten sam sposób?

Myślę, że jak ktoś odpowie na to dość szczegółowo, to ciekawość nie tylko moja będzie zaspokojona na dobre :)
AA, mile widziane zdjęcia, jakby ktoś miał, ale opis słowny równie pożądany.
Dziękuję.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: opaski z papieru falistego

Post »

Obrazowo :D
(skaranie boskie z tą kulturą obrazkową...)

Obrazek

Na gąsienice schodzące z drzewa (owocówka, na jesień) daje się tekturę czy papier falisty (ściśle), w sierpniu. Chowają się w niej dla przepoczwarczenia, można potem zdjąć i spalić.

Na gąsienice wędrujące zaś po pniu do góry (w celach obiadowych...) można dać taśmę klejącą, albo odwrócony lejek, też najlepiej lepiący. Można owinąć taśmą i nałożyć grubo lepką masę, np. wazelinę.
?No pasarán! :wink:

Obrazek
Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek


Obrazek
http://wiadomosci.NAZWA-przez-oprogramowanie-wykluczona/kraj/1,34309,4028006.html

Obrazek

A takie które na żer nocami wychodzą - można zrobić owijkę z grubego płótna, juty etc (gdzie chętnie się schowają) - i po południu wykonać trzepanie... U nas tego nie spotkałem, ale może?
http://cms.burlington.ca/Page3964.aspx
Obrazek
http://fyi.uwex.edu/gypsymothinwisconsi ... band-trap/

:wit
qwerty63
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 mar 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: opaski z papieru falistego

Post »

MMmmm. Dobra robota :) jeszcze raz dzięki za wsparcie (pewnie całej rzeszy nieuświadomionych jak ja) ;)
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: opaski z papieru falistego

Post »

Z przyjemnością przeczytałem i obejrzałem.

Dziękuję :wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: opaski z papieru falistego

Post »

Przywołuję stronę o opaskach z tektury falistej :D
Już wrzesień, ostatni pewno moment by przed zimą wyłapać te szkodniki, które schodzą na zimę do ziemi.
Podziękowania za zdjęcia ;:196
grzesiek1209
50p
50p
Posty: 88
Od: 4 cze 2013, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piwonin

Re: opaski z papieru falistego

Post »

Kochani,
przecież owocówka śliwkóweczka schodzi z drzewa już jak się przepoczwarzy w postać larwy/gasienicy więc jeśli ją wyłapiecie w tę tekturę to i tak nic nie da bo owoc jest już opanowany przez złożone w nim jajeczka owocówki. W kolejnym roku i tak nie ma pewnożci, że owocówka nie przyleci do waszej śliweczki. Proponuję załozyć pułapki lepowe, które wyłapią dużą część owocówek. http://medchem.pl/szkodniki/sliwkoweczka.html
Pozdrawiam,
GP
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”