Malinojeżyna

Drzewa owocowe
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malinojeżyna

Post »

A co by się stało z pędami które owocowały, jeśli w ogóle bym nie ciął malinojeżyny tayberry?
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Malinojeżyna

Post »

pelikano11 pisze:A co by się stało z pędami które owocowały, jeśli w ogóle bym nie ciął malinojeżyny tayberry?
Malino-jeżyna tayberry owocuje na pędach dwuletnich , a po owocowaniu pęd umiera.
laudanka pisze:Ostatnio czytałam, co prawda o jeżynach, że nawet u bezkolcowej może wyrosnąć pęd z kolcami i trzeba go wtedy koniecznie wyciąć, ale dlaczego, to nie wiem, może, żeby ich wiecej nie wyrosło??
Dzieje się to tylko u odmiany "thornless evergreen", a w wielu przypadkach dochodzi do tego kiedy uszkodzi się karpę podziemną; często wtedy wyrastają pędy z kolcami i należy je wycinać żeby cały krzak się nie wyrodził bo ta odmiana wtedy jest intensywnie kolczasta.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malinojeżyna

Post »

Czy młode pędy są wstanie się przebić przez suche? Generalnie pytam czy tayberry może być bezobsługowa chociaż ze 4-5 lat?
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Malinojeżyna

Post »

pelikano11 pisze:Czy młode pędy są wstanie się przebić przez suche?
Co to znaczy? Wszystkie odmiany malino-jeżyn rosną tak że z karpy podziemnej co roku wyrastają pędy które dopiero następnego roku owocują, a pędy które owocowały się wycina ponieważ od razu umierają i należy takie palić by ograniczać wszelkie grzyby i robactwo.

Jeżeli zapewnisz takiej malino-jeżynie dobre warunki to może być raczej bezobsługowa, trzeba tylko pamiętać żeby podczas zawiązywania owoców systematycznie podlewać, zwiększy to masę i jakość owoców.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malinojeżyna

Post »

Chodzi mi o to żeby nie wycinać tych które już owocowały - rozumiem, że usychają. Tak jak to jest w naturze u jeżyn. U siebie widzę jeżyny które rosną między polami w jednej wielkiej kępie na słoncu. Super owocują, a potem rolnik po kilku latach wycina wszystko po całości i one zaczynaja od początku. Nie widać żeby cokolwiek chorowało. To ja bym też tak chiał z malinojeżyną. Da się?

Zastanawiam się nad zakupem, ale jeśli koniecznie trzeba ciąć te strasznie kolczaste łodygi to chyba odpuszczę.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Malinojeżyna

Post »

Moje malinojeżyny Tayberry są raczej wybredne, w zachwaszczonym i niepodlewanym miejscu owocowanie jest bardzo słabe. W tym roku kupiłem malinojeżynę Logana bezkolcową zobaczymy jak sobie poradzi.

Co do kłujących pędów są one kolczaste ale kolce są bardzo małe w porównaniu do dzikiej jeżyny. Tak więc tu raczej bym się nie przejmował.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malinojeżyna

Post »

drozd pisze:Miałem malinojeżynę "Tayberry" przez kilka lat a w zasadzie mam ją jeszcze, bo tak porozłaziła się po ogrodzie, że trudno ją wytępić. Owocuje na dwuletnich pędach jak jeżyna. Owoce długie do 5 cm czasami dłuższe dość smaczne na surowo. Soki natomiast są wyśmienite. Cały szkopuł w tym,że jak wspomniałem jest bardzo ekspansywna i ch....nie kolczasta, bo gorszego określenia nie ma. Pędy na dobrym stanowisku potrafią urosnąć do 6 m i do tego się rozgałęziają. Przykrycie na zimę konieczne. Bardziej delikatna jest od jeżyn. Obsługa jej wyłącznie w rękawicach spawalniczych z grubej skóry i dla ludzi wyjątkowo spokojnych. Wyobraźcie sobie 5,6 pędów 6m z odrostami też nieraz 2m.splątane i trzeba je przygotować do okrycia. To było ponad moje siły a jestem z reguły dość spokojnym człowiekiem :wink:
Powodzenia w uprawie :)
Tego się przeraziłem :lol: dlatego tak dopytuję
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 911
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Malinojeżyna

Post »

Dużo nieścisłości, oraz sprzeczności z tą malinojeżyną o nazwie Tayberry.
Drozd napisał, że swoją malinojeżynę okrywał na zimę bo przemarza, a z drugiej
strony gdzieś w ogrodzie ma niechciane tej samej odmiany , i te nie przemarzają?
choć ich nie okrywa.Łodygi na 6 metrów , kolczasta i to bardzo.
Moja Tayberry ma łodygi do 2 m. i bez kolców.W opisie u szkółkarzy taki właśnie ma pokrój. ,
a nie jakieś kolczaste monstrum. Jeden z krzaczków mam daleko w ogrodzie
Idę tam do niego tylko gdy mam ochotę na owoce. Że jest też jakiś uschnięty badyl
po zeszłorocznym owocowaniu , to co z tego?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malinojeżyna

Post »

No to faktycznie różne doświadczenia macie. Nie dowiem się jak nie sprawdzę. posadzę i zostawię w spokoju tak jak napisałeś Darko52
luk3Z
50p
50p
Posty: 67
Od: 26 kwie 2012, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobków/Ponidzie

Re: Malinojeżyna

Post »

Darko52 pisze:Dużo nieścisłości, oraz sprzeczności z tą malinojeżyną o nazwie Tayberry.
Drozd napisał, że swoją malinojeżynę okrywał na zimę bo przemarza, a z drugiej
strony gdzieś w ogrodzie ma niechciane tej samej odmiany , i te nie przemarzają?
choć ich nie okrywa.Łodygi na 6 metrów , kolczasta i to bardzo.
Moja Tayberry ma łodygi do 2 m. i bez kolców.(...)
U mnie Loganberry nie ma kolców zaś Tayberry jest cała w kolcach.
O różnicach między obydwoma gatunkami można poczytać tu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Loganberry
http://en.wikipedia.org/wiki/Tayberry
Poznam regulamin forum (jak będę miał czas) lub dostane bana
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 911
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Malinojeżyna

Post »

Trochę popytałem fachowca w tej dziedzinie i można śmiało powiedzieć, że mówiąc
o malinojeżynie Tayberry , wszyscy mają racje . Odmiana Buckingham, nie posiada
kolcy, natomiast Medana ma kolce.
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Malinojeżyna

Post »

Jak smakują malinojeżyny ?? są miękkie ? słodkie ? warto je zasadzić , czy lepiej przeznaczyć miejsce pod zwykłe maliny ?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8642
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Malinojeżyna

Post »

W tym roku pierwszy raz posmakowałam . :wink: Jak zobaczyłam to pomyślałam , że muszę
dosadzić , ale jak spróbowałam to z pomysłu dosadzenia się wycofałam .
Jak dla mnie to smaczniejsza owocująca w tym samym terminie malina czarna .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”