Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Beaty
50p
50p
Posty: 69
Od: 7 lis 2008, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z bliska

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Witam
Proszę o radę- czy posiadając czereśnię rivan i buttnerę czerwoną dokupić vegę, czy może te dwie dadzą sobie radę same?
Nie mam już za wiele miejsca...W mojej wsi rzadko kto posiada czereśnie.
pzd
Beaty
50p
50p
Posty: 69
Od: 7 lis 2008, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z bliska

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Jack- dziękuję za Twój głos w mojej sprawie. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że vega by się przydała.
pzd
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Mam jeszcza jedno pytanie w kwesti czereśni. Okazuje się, że sąsiadka (działka 35-40 m dalej ) ma czereśnię Rivan. Jej kwitła w tym samym czasie co moja(ja nie znam odmiany bo kartkę wyrzuciłam), okazuje się, że kupowałyśmy je w tym samym ogrodniczym i z jej 20-30 kwiatków nie było nic tak samo jak z moich 2-óch.
Czyli pewnie mamy tą samą odmianę czy może to za daleko?

;:7 Aciu dopiero dzisiaj zauważyłem Twój post.Myślę że odległość między waszymi drzewami jest umiarkowanie dobra i nie w tej kwestii jest kłopot. W Twoim przypadku przyczyn braku owoców może być kilka np.niekorzystna pogoda w czasie kwitnienia pogoda(przymrozki,deszcz), brak zapylacza(być może masz Rivana tak jak Twoja sąsiadka) Dla mnie najprawdopodobniejszą przyczyną tego stanu rzeczy jest zbyt młody wiek drzewek.Ja mając 2 czy 20 kwiatków nie liczyłbym na owoce. Na Twoim miejscu poczekałbym jeszcze ze dwa,trzy sezony na owoce. Jeśliby czereśnia nie zaowocowała a nie miałałbym możliwości posadzenia dla niej zapylacza to wykarczowałbym ją i w to miejsce posadził jakąś odmianę samopylną.

Czytając posty w tym temacie mam wrażenie że do sprawy zapylania czereśni być może podchodzimy trochę za sztywno i podręcznikowo.U mnie w sadzie rosną dwie czereśnie które nie są dla siebie dobrymi zapylaczami a mimo to zapylają się dobrze choć w ich pobliżu nie ma innych czereśni.U znajomych jest taka sama sytuacja,czereśnie kupowali przypadkowo nie zastanawiając się nad zapylaczami bo się na tym nie znają. Mimo tego nie narzekają na brak owoców więc może z tym zapylaniem czereśni nie jest tak źle.
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

blackjack pisze:

Natomiast pomysł Aci, żeby posadzić zapylacz na drodze pomiędzy nią a sąsiadką niezbyt trafiony :wink:
No chyba bo za kilka lat mógłby powstać konflikt z sąsiadką o to do kogo należy ta czereśnia i kto ma z niej zrywać owoce. :wink: :lol:
Acia30
50p
50p
Posty: 72
Od: 22 kwie 2010, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Andrew54 i Blackjack bardzo dziękuję Wam za odpowiedzi! Ostatnio tu nie zaglądałam a tu proszę ktoś zajął się moją czeresienką- :heja ;:180 .
Dałam jej jeszcze rok zobaczymy, na wiosnę zamierzam przynieść w wazonie kwitnące gałązki z innych odmian aby chociaż zobaczyć czy uda się ją zapylić i jaki owoce mają kolor, smak itd. Rośnie ładnie ma już ze 3 m więc może w końcu zaowocuje ;-)
A co do posadzenia pomiędzy mną a sąsiadką (bardzo się lubimy) to mam nadzieję, że doszłybyśmy do porozumienia i oddały ją szpakom byleby tylko nasze zapyliła ;:108 ale nie wiem czy przy drodze się uchowa takie drzewko bo u nas i sarny i zające grasują i z czasem drogę pewnie lepszą zrobią ;-)
No i jeszcze ktoś mi tu na forum radził zaszczepienie na mojej czereśni innej odmiany - jak znaję fachowca to na pewno spróbuję nic wsumie nie stracę.
Pozdrawiam ciepło i wracam do lektury ogrodowej .
PanOgrodnik
100p
100p
Posty: 142
Od: 24 kwie 2010, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Witam. Przeczytałem cały temat i nie rozumiem jednej rzeczy . Zawsze myslałem , że to pszczoły zapylają czereśnie a nie one same siebie. Mój tato ma czereśnie, nie wiem jaka to odmiana ale drzewo ma już na pewno ponad 20 lat, w pobliżu nie ma innej czereśni i co roku pięknie owocuje. Niestety szpaki zjadają ok. 30% owoców bo ich nie da się opędzić. Nie wiem po co te całe zamieszanie z odmianami , że musi być taka czy taka. Ja mam zamiar kupić w tym tygodniu czereśnie Regine - jedną sztukę. Według tego co przeczytałem w tym temacie, nie powinna mieć owoców bo nie ma zapylacza(innej czereśni)
Awatar użytkownika
Mireczek1965
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 sie 2011, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stanisławów

Czereśnia zapylanie,zapylacze, problemy z zawiązkami,owcowaniem itp.

Post »

Co może być przyczyną opadania zawiązek owoców czereśni. Drzewko ładnie kwitnie, na początku ma dużo zawiązek owoców jednak jak owoce czereśni zaczynają już rosnąć jeszcze jak nie zawiąże się pestka robią się żółto-pomarańczowe i opadają Opada tak 2/3 owoców, reszta dojrzewa normalnie.Drzewko ma już trzy lata. Gleba na której rośnie jest typowo piaszczysta, wcześniej rosły tam sosny. jak sadziłem drzewko w wykopany dół wsypałem ziemi ogrodowej ok. 100 l. Drzewko rośnie ładnie, przybiera w pniu, co roku kwitnie, liście żywo zielone, żadnych oznak chorobowych.
wiaro
100p
100p
Posty: 154
Od: 19 cze 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Owoce czereśni opadają przed zawiązaniem.

Post »

przydało by się zdjęcie, ale jak dla mnie jest to normalne
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Owoce czereśni opadają przed zawiązaniem.

Post »

Część zawiązków zawsze zrzuci, a jak dużą część - zależy też od warunków. Może gleba zbyt piaszczysta, zatem jałowa i sucha, może za kwaśna - warto sprawdzić. Niektóre odmiany, te nowsze zwłaszcza, są co do gleby wymagające. Te wszyskie "ziemie ogrodowe" czyli torfy przekompostowane (albo inne odpadki), to oczywiście cenna próchnica, ale ileż jej jest? Mucha dla psa.
W ciemno możesz domieszać do gleby materii organicznej (jakiejkolwiek) i gliny, wapno też się przyda, najlepiej naturalny wapień czy dolomit.
Tylko na kilogramy (a lepiej tony), nie na litry ... :;230
:wit
Awatar użytkownika
Mireczek1965
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 sie 2011, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stanisławów

Re: Owoce czereśni opadają przed zawiązaniem.

Post »

Dziękuję! Bardzo cenna rada. faktycznie gleba może być zbyt piaszczysta. w tym miejscu rosły za poprzedniego właściciela sosny. Po wycięciu nawiózł na wysokość około 1 metra ziemi z gliną, jednak może to być niewystarczające. Z mieszaniem gleby wokół czereśni może być problemem. Nie wystarczy np. na wierzch wokół drzewka dać obornik?Mam też nawóz z odchodów kurzych. Podobnie zachowuje się śliwa, też gubi owoce. Bardziej liczyłem, że są to objawy żerowania jakiegoś szkodnika. Dosłownie płatki kwiatów opadają i mała zawiązka owocu z zielonej robi się żółto pomarańczowa i po trzech dniach odpada.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Owoce czereśni opadają przed zawiązaniem.

Post »

Jak nawiózł - to masz nawiezione :D
Oczywiście że można dać na wierzch, ale lepiej jakąś ściółkę. Obornik, a już kurzy zwłaszcza należy z ziemią przekopać; raz że stężony, dwa - azot się w powietrze ulotni. Nawozi się nie przy pniu (tam ściółkę), ale blisko obwodu korony; drzewo korzenie ma głębiej, górną warstwę gleby przekopać można. Kurzyniec lepiej przefermentować z wodą i używać do podlewania (rozcieńczyć 10-20x).
Można też obornikiem wzbogacić kompost.

A część zawiązków zawsze spadnie - nie każdy owoc dobrze zapylony czy należycie wykształcony. 2/3 nie dziwne.
:wit
wiaro
100p
100p
Posty: 154
Od: 19 cze 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Owoce czereśni opadają przed zawiązaniem.

Post »

Porostu drzewo nie jest wstanie wykarmić tyle owoców i zrzuca część , możliwe że ma slaby układ korzeniowy, nie odpowiednie nawożenie w nieodpowiednim miejscu jest posadzone nie wszędzie można sadzić drzewa owocowe czereśnia potrzebuje dużo miejsca i słońca.
Awatar użytkownika
Mireczek1965
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 sie 2011, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stanisławów

Re: Owoce czereśni opadają przed zawiązaniem.

Post »

Nasłonecznienie jest idealne, praktycznie cały dzień w słońcu, teren odkryty, drzewo ma wokół siebie bardzo dużo przestrzeni. Bardziej pasuje gleba uboga w składniki odżywcze, nie wiem jaki jest układ korzeniowy drzewa. Zobaczymy, postaram się w przyszłym sezonie nawozić glebę. Wykonam również zdjęcia owoców. Możliwe jest, tak jak wcześniej pisałeś, że jest normalne w początkowym wzroście czereśni zrzucanie niepotrzebnych zalążków owoców. :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”