Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Burlat
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 maja 2021, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Tak widziałem to ale co znaleziona przeze mnie tabelka to różne zapylacze są podawane (mniej lub więcej), tutaj tez nie ma wyszczególnionego tego Lapins, a jednak jest zapylaczem uniwersalnym. Szukam właśnie informacji czy ktoś ma doświadczenie z zapylaniem wzajemnym z burlatem przez drzewka kolumnowej.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Nie sugeruj się pokrojem - kolumnowa to tylko forma.
Może pomyśl nad szczepieniem - uzupełnij w profilu lokalizacje, jeśli sam nie czujesz się na siłach a nuż okaże się, że masz sąsiada na tym forum, który mógłby Ci pomóc ze szczepieniem.
Poogladaj filmy na YT - to nie jest takie trudne.
Pozdrawiam,
Tomek
Burlat
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 maja 2021, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Hmm to widzę dalej nie rozumiem. Co to znaczy , że to tylko forma? Bo chyba drzewko musi być specjalne aby rosło kolumnowo?

Pooglądałem trochę video i możliwe, że będę się decydowal na szczepienie przez okulizację. Tylko mam jeszcze pytanie: wszędzie widziałem, że galaz na jakiej jest szczepienie skraca się finalnie do oczka szczepionego - czy trzeba koniecznie tak robić?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Pięknie kwitnie Vega , nawet nie widać tych niewielkich uszkodzeń mrozowych. Pszczół niewiele, zaledwie kilka brzęczało . Kupiłam siatkę przeciwko szpakom, w ub. roku 90% owoców zeżarły. Tylko jak ja zarzucić? Znacie jakiś sprytny sposób? Czereśnia nie jest wysoka, cięta i ma może góra 4 metry.. Siatke mam 4 x 10 m.

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Najłatwiej w 2 osoby. Długie kije/tyczki na których podniesiecie jeden koniec siatki i przerzućcie z jednej strony czereśni na drugą.

Ps: szpaki są mądre i wejdą dołem siatki :wink:
Pozdrawiam Paweł
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

O nie! Wszyscy jesteśmy zdesperowani , to my chcemy szpakom uprzykrzyć życie a nie oni nam ! Czeresnia niewielka , otulimy. Na pewno dziabna sobie te kilkanaście owocków przez siatkę. Widziałam jak sprytne są, gdy siatka odstaje od gałęzi, potrafi rozhuśtać się na siatce tak by sięgnąć dziobem po owoc.
Pozdrawiam! Gienia.
Slomo
50p
50p
Posty: 71
Od: 10 sie 2020, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

gienia1230 pisze:Pięknie kwitnie Vega , nawet nie widać tych niewielkich uszkodzeń mrozowych. Pszczół niewiele, zaledwie kilka brzęczało . Kupiłam siatkę przeciwko szpakom, w ub. roku 90% owoców zeżarły. Tylko jak ja zarzucić? Znacie jakiś sprytny sposób? Czereśnia nie jest wysoka, cięta i ma może góra 4 metry.. Siatke mam 4 x 10 m.

Obrazek
Piękne drzewko :) Jaki wiek?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Wsadzona w 2005r , okulant, systematycznie cięta.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Burlat pisze:Hmm to widzę dalej nie rozumiem. Co to znaczy , że to tylko forma? Bo chyba drzewko musi być specjalne aby rosło kolumnowo?

Pooglądałem trochę video i możliwe, że będę się decydowal na szczepienie przez okulizację. Tylko mam jeszcze pytanie: wszędzie widziałem, że galaz na jakiej jest szczepienie skraca się finalnie do oczka szczepionego - czy trzeba koniecznie tak robić?
O sile wzrostu decyduje głównie podkładka, jak jest karłowa to nawet odmiana silnie rosnąca bez szczepienia po szczepieniu osiągnie znacznie mniejsze rozmiary. Ma też znaczenie wysokość szczepienia oraz sama odmiana. A o samym drzewie decyduje też ogrodnik cięciem, naturalnie jeśli chce malutkie drzewo to najłatwiej będzie wybrać szczepione na podkładce karłowej.
Jeśli chodzi o szczepienie i cięcie to tak - ucinasz za szczepionym oczkiem - wtedy wyrośnie z niego pęd a nie liść. Tak też kształtuje się kolejne piętra korony, jak skrócisz przewodnik to poniżej cięcia wytworzą się gałęzie boczne.
Spróbuj końcem sierpnia z oczkami, jak nie uschną to końcem zimy utniesz nad nimi pędy. W razie czego masz wówczas kolejną szansę na szczepienie zrazem. Warto się pobawić.
Pozdrawiam,
Tomek
Morisss
100p
100p
Posty: 104
Od: 1 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. otwocki

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

U mnie też pięknie kwitną czereśnie. Niestety na odmianie Techlovan i Kordia większość pąków zmarzła podczas ostatnich mrozów i kwiaty są puste. Najlepiej jak zwykle wygląda Sylvia, która jeszcze nie jest w pełni kwitnienia. Również Korvik jeszcze ma sporo pąków nie rozwiniętych. Na zdjęciu kolejno Korvik, Summit, Sylvia, Techlovan, Vanda, Vera.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 911
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Na jakich podkładkach są te czereśnie?
Morisss
100p
100p
Posty: 104
Od: 1 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. otwocki

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Podkładka Colt. A odnośnie kwitnienia dodam, że tylko przedwczoraj było na drzewach widać trochę pszczół. Ciągle jak nie wieje, to pada. Zawiązanie mimo dobrego kwitnienia może być słabe szczególnie na odmianie Techlovan, która mocno przemarzła. Pogoda ma się poprawić w niedzielę, i na zapylenie może być za późno, bo będzie to już koniec kwitnienia na tej odmianie. Liczę na to, że Sylvia wyda dobry plon.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Moriss, a co ze szpakami? masz jakichś straszaków?
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”