Borówka wysoka - rozmnażanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
italodisco
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 26 lis 2006, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jarosław
Kontakt:

Borówka wysoka - rozmnażanie

Post »

mam pytanie jak rozmnożyc borówke wysoką mam 2 letnie krzewy kilku odmian, czy jest to możliwe domowym sposobem jak tak to jakim miesiącu i jak pobierać sadzonki na rozmnożenie?
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

Kilka sztuk możesz zrobić przez odkłady. Przysyp ziemią (wiosną) zeszłoroczny pęd, do jesieni powinien wytworzyć korzenie. Odcinamy i masz gotową sadzonkę.
Przeczytaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ryka%F1ska
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ryka%F1ska
jak też http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2461
pawelek27
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 11 maja 2007, o 19:13
Lokalizacja: okolice Olsztyna

Borówka-rozmnażanie

Post »

Mam w ogrodzie kilka okazów borówki i chciałbym ją rozmnożyć, czy ktoś mógłby mi podpowiedziec jak to zrobić ??
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Wpisz w wyszukiwarce "Borówka amerykańska".
Pozdrawiam Andrzej.
pawelek27
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 11 maja 2007, o 19:13
Lokalizacja: okolice Olsztyna

re

Post »

znalazłem dużo informacji na temat hodowli, lecz na temat rozmnażania niczego nie udało mi się znaleźć.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pozdrawiam Andrzej.
pawelek27
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 11 maja 2007, o 19:13
Lokalizacja: okolice Olsztyna

re

Post »

z tego co wyczytałem, to warto spróbować ukorzeniać poprzez sadzonki zielne czyli np. tegoroczne przyrosty. czy może jestem w błędzie ?
Awatar użytkownika
wmka
50p
50p
Posty: 64
Od: 13 maja 2007, o 11:19
Lokalizacja: woj.łódzkie

Post »

Miałam trzy krzaki borówki amerykańskiej, które rosły w kącie działki. Od trzeciego do szóstego roku po posadzeniu bardzo ładnie owocowały, bo miały dużo światła. W ubiegłym roku orzech włoski tak sie rozrósł, że zasłonił światło borówkom i "zdziczały" . Zrobiły się bardzo wysokie, mało kwitły , a owoce wcale nie dojrzewały. Postanowiłam więc je zlikwidować. W czasie wykopywania okazało się, że z korzeni wyrasta kilka młodych sadzonek. Wykopałam delikatnie te korzenie z sadzonkami i posadziłam w innej, bardziej widnej części działki. W tym roku stwierdziłam, że sadzonki się przyjęły. Przycięłam je na trzy oczka od ziemi żeby bardziej się rozgałęziły i mam nadzieję , że w przyszłym roku zaczną owocować... :)
Taki był mój sposób na rozmnożenie borówki amerykańskiej. Rozejrzyj się Pawełek27 wśród swoich borówek, może też mają przy korzeniach młode sadzonki ? :wink: :D

Pozdrawiam
Wiesia
Działka -- moje refugium...
pawelek27
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 11 maja 2007, o 19:13
Lokalizacja: okolice Olsztyna

Re

Post »

interesują mnie te sadzonki , bo marzy mi się aby naprodukować ich tyle żeby obsadzić długość płotu(mniam mniam). Z tymi młodymi odrostami to się zgadza, jednak jest ich zwykle tylko kilka sztuk :(
Awatar użytkownika
wmka
50p
50p
Posty: 64
Od: 13 maja 2007, o 11:19
Lokalizacja: woj.łódzkie

Post »

Możesz spróbować więc sposobu, który jest opisany w pierwszym z zaproponowanych Ci linków.
Te sadzonki zielne , to zapewne gałązki jednoroczne, bo ubiegłoroczne są już zdrewniałe, grube i do ukorzeniania się raczej nie nadają.
Myślę, że w warunkach domowych wystarczy sadzonki w doniczkach postawić w widnym miejscu i włożyć je do torebek foliowych. Żeby torebki nie opadały na sadzonki, to włożyć do doniczek po obu stronach patyczki. Stworzy się wtedy taki "namiot", który zapewni sadzonkom odpowiednią wilgotność powietrza.
Tak mi podpowiada intuicja działkowiczki, ale może ktoś ma jakieś doświadczenia w tym kierunku i zechce się z Tobą nimi podzielić ...
Czego Ci oczywiście życzę ! :)
Działka -- moje refugium...
pawelek27
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 11 maja 2007, o 19:13
Lokalizacja: okolice Olsztyna

Re

Post »

tak właśnie zrobiłem. Teraz pozostaje mi tylko czekać. O Efektach będę informował :) Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

A ja próbowałam z zielnych, ale zwiędły. W książce czytałam, że to zależy od odmiany, ale z borówką chyba nie jest tak łatwo. Ale może pora była nieodpowiednia? Chyba czerwiec/lipiec.
Rozmnażałam tez jagodę kamczacką, i ukorzeniły się wszystkie.
pawelek27
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 11 maja 2007, o 19:13
Lokalizacja: okolice Olsztyna

Re

Post »

Moje sadzonki też się nie ukorzeniły. Z borówkami to już chyba wyższa szkoła jazdy :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”