Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Pielęgnacja aronii

Post »

To chyba niezbyt dobry pomysł...

Aronia w dużej masie będzie trudna do kontrolowania, odrosty będą wszędzie.
Z kolei rzadko posadzona nie będzie spełniała funkcji żywopłotu.
Trzeba też brać pod uwagę, że dobrze owocująca aronia zwiesza gałęzie coraz niżej, w miarę jak owoce dojrzewają i robią się coraz cięższe, w rezultacie przez jakieś 6-8 tygodni żywopłot znacznie zwiększa objętość, wraca do poprzedniej szerokości dopiero jesienią po oberwaniu owoców.
No i poza tym: albo owoce, albo cięcie na żywopłot.

Na żywopłot nieformowany (nawet z ograniczaniem liczby przyrostów) potrzba naprawdę dużo miejsca, u podstawy lepiej nie planować jakich ciekawych nasadzeń, raczej trawnik.

Chyba, że to ma być nie żywopłot, a po prostu szpaler aronii, nie zasłaniający niczego, wtedy poszczególne egzemplarze prowadzisz jak małe drzewka.
Zielonym do góry!!!
grzesio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 31 lip 2013, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja aronii

Post »

Więc załóżmy, że ma być to w miarę zwarty szpaler aronii. Jaka powinna być odleglość od ogrodzenia i jaki rozstaw krzewów?
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Pielęgnacja aronii

Post »

Wydaje mi się, że 1 m od ogrodzenia będzie minimalną odległością: będzie wtedy można przejść między ogrodzeniem a krzewami żeby zebrać owoce lub przeprowadzić jakąś podstawową pielęgnację (cięcie, wycinanie odrostów). Odstęp między krzewami zależy od tego, dużo chcesz mieć aronii: wydaje mi się, że wystarczy min. 50 - 60 cm między roślinami, z czasem wypuszczą nowe odrosty.
Zielonym do góry!!!
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pielęgnacja aronii

Post »

Kłopot z aronią jest taki,że im więcej cięta tym więcej odrostów, tej wady nie mają aronie szczepione na jarzębinie ale mają inną- nie można ich kupić.Kilka lat temu zaszczepiłem aronię na wys.1,5 m. i jestem zadowolony bo jest o wiele plenniejsza niż krzew mateczny i rośnie dużo wolniej-przez ten czas nie wymagała cięcia.
grzesio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 31 lip 2013, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja aronii

Post »

Widziałem szczepioną aronię na pewnym portalu aukcyjnym. Niestety, cena powala, a samemu nie podejmuję się. Nie moja liga.
Chciałem zapytać przy okazji jaką odmianę wybrać - Galicjankę czy Nero?
Widziałem również w ofercie którejś ze szkółek odmianę "mitchurini". Z tego przeczytałem jest to rosyjska krzyżówka z jarząbem. I tu pytanie. Czy warto? Czy ktoś z Was coś takiego ma u siebie? Jaki jest smak owoców w porównaniu do "klasycznej" aronii?
Bonifacy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 22 sie 2013, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja aronii

Post »

Mam pytanie związane z owocowaniem. Moja aronia rośnie przy płocie, tak, że od strony południowej zwiesza się na plac sąsiada. Owocuje właściwie na tych gałęziach południowych, co zmusza mnie do niezłej gimnastyki by zebrać owoce znad placu sąsiada. Z gałęzi 4 krzaków - już powiedzmy 15 letnich - dostępnych z mojej działki zebrałem woreczek foliowy (taki supermarketowy przezroczysty) owoców (kiście były rozproszone), natomiast z gałęzi przewieszonych przez płot jakieś 3 takie siatki, a i tak jeszcze zostało, a kiść rosła przy kiści. Podobnie było rok temu.

Krzewy nie były chyba nigdy specjalnie cięte. W minionym roku trochę obciąłem tylko kilka gałęzi od strony sąsiada. Nie ukrywam, że chciałbym żeby krzaki owocowały bardziej na moim placu niż na przewieszonych gałęziach. Pytanie jakie znaczenie ma tu południowa ekspozycja, a jakie cięcie/odmłodzenie krzewów?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pielęgnacja aronii

Post »

Niestety aronia rosnąca w cieniu w cieniu nawet nie kwitnie i żadne cięcie nie pomoże
Bonifacy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 22 sie 2013, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja aronii

Post »

Hm... no tak, miejsce jest zacienione, bo w dodatku rośnie tam duża jabłoń, a tylko od południa Aronia ma dobre światło.
Dzięki za komentarz.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Aronia

Post »

Witam
Co myślicie o odmianach aroni Nero i Viking?
Awatar użytkownika
apw81
200p
200p
Posty: 360
Od: 11 lis 2011, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Aronia

Post »

Też jestem ciekawa o co chodzi z tymi odmianami w aronii. Sama dokupiłam do moich 5 krzaków "zwykłych", jeszcze dwa w odmianie "Nero" w biedr... ale nie mam pojęcia w czym mają te Nero być lepsze..Te zwykłe są bodajże dwa lata po posadzeniu i są obsypane dosłownie kwiatami, wiec plon zapowiada sie duzy... urosły przez te dwa lata niezmiernie.

Ojejjj skoro na jednym krzaku potrafi być 65 kg aronii to na moich 7 krzakach potencjalnie będzie....455 kg! :shock: co ja z tym zrobię:):) ;:131 Choć wierzę w uzdrawiającą moc aronii... ;:65
pozdrawiam Asia

"Willst du ein Tag glücklich sein, betrinke dich. Willst du ein Jahr glücklich sein, heirate. Willst du ein Leben lang glücklich sein, werde Gärtner." Życie- to życie- nie miód, a jednak cud a jednak cud
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aronia

Post »

Też nie wiem ;) tylko to 65 kg to jest na ponad 20letnim krzewie. Już ma ponad 3 metry, tylko marnie z kwitnieniem w tym roku :( może 1/4 kwiatostanow w porównaniu do poprzednich lat :(
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Aronia

Post »

apw81 pisze:Też jestem ciekawa o co chodzi z tymi odmianami w aronii. Sama dokupiłam do moich 5 krzaków "zwykłych", jeszcze dwa w odmianie "Nero" w biedr... ale nie mam pojęcia w czym mają te Nero być lepsze..Te zwykłe są bodajże dwa lata po posadzeniu i są obsypane dosłownie kwiatami, wiec plon zapowiada sie duzy... urosły przez te dwa lata niezmiernie.

Ojejjj skoro na jednym krzaku potrafi być 65 kg aronii to na moich 7 krzakach potencjalnie będzie....455 kg! :shock: co ja z tym zrobię:):) ;:131 Choć wierzę w uzdrawiającą moc aronii... ;:65
Zwykłe czyli siewki mają za zwyczaj silniejszy wzrost,później wchodzą w owocowanie,mają mniejszy i słabszej jakości plon dlatego warto sadzić odmiany selekcjonowane.

Nenesa,na jednym filmie plantator aroni mówił że aronia najlepiej owocuje na młodych pędach dlatego co 5-6 lat ścinają całą plantacje przy ziemi żeby się odmłodziła,przez rok nie ma wtedy owoców ale potem jest ich więcej.
To ten film:

http://www.youtube.com/watch?v=I0fkpYVY9QU
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aronia

Post »

Bardzo dziękuję za informację. Przetnę ją zatem ostro :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”