Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Siszej
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 kwie 2019, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sadzonka aronii

Post »

Witam,
niedawno kupiłem sadzonkę aronii i jej liście zaczęły zmieniać barwę na ciemniejszą a niektóre są uszkodzone. Moje pytanie brzmi jak zapobiec dalszemu postępowi tych objawów. Poniżej dołączam link do zdjęcia.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/7fa2a4b5cf80a00c
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Sadzonka aronii

Post »

Wydaje mi się, że sadzonka jest w dobrym stanie i nic nie musisz robić. Teraz tylko podlewaj, aby się przyjęła. Uszkodzenia liści mogą być spowodowane tym, że sadzonka nie miała wcześniej kontaktu ze światłem słonecznym (była w sklepie, w domu) i teraz liście zostały lekko poparzone, ale rosną nowe, więc powinno być dobrze. Aronia ma ciemne liście i to jest naturalny kolor.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Sadzonka aronii

Post »

Pewnie są jeszcze młode i dlatego takie dziwne kolory,za miesiąc czy dwa pewnie już się unormuje.
Na wszelki wypadek możesz dać dolistnie florovit.Tylko przydałoby się usunąć całą darń tak 40-50 cm od tej aronii bo trawa sporo wyciąga z ziemi i przy takim małym krzaku ma to znaczenie.
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sadzonka aronii

Post »

Trawę można usunąć faktycznie, ale nic więcej nie trzeba robić.
danter
100p
100p
Posty: 169
Od: 11 kwie 2018, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wyszków

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

W jakich odstępach należy sadzić aronie ? mam 5 krzaczków :)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Zależy od zasobności gleby, odmiany,sposobu prowadzenia, dostępności wody itp. 5 krzewów to już plantacja :wink: . Mam dwie aronie , jedna to krzew , druga szczepiona na jarzębinie. Owocu aż nadto. Krzew obciążony owocami rozkłada się na boki i zajmuje duuużo miejsca. viewtopic.php?f=34&t=43310&p=6063382#p6063382
W moim przypadku to było by co najmniej 2,5-3 m.
Czy te Twoje aronie to melanocarpa czy prunifolia ? bo te drugie rozłażą się przy pomocy podziemnych kłączy.
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Znajdę gdzieś porównanie aronii czy najlepiej jak wrzucę zdjęcia swoich ? Jak tak patrze na sąsiadów to mają bardziej plenne swoje krzaki czy na pniu. I nie wiem czy to jakaś słabsza odmiana czy może za bardzo przerzedzony mam krzak (może nie przeszkadza jej rośnięcie w tłoku).

Działka przejęta od starszej osoby więc nawet nie znam odmian drzew czy krzewów.
sebago30
100p
100p
Posty: 181
Od: 7 mar 2016, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Potrzebuję pomocy. Przesadziłem aronie w tamtym tygodniu w trakcje dużych deszczy, nie podlewałem ją, ziemia jest wilgotna a ona wygląda tak jak na zdjęciach. Co może być przyczyną tego oraz czy jest szansa jej odratowania aby w następnym roku owocowała?
Obrazek


Obrazek
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi". Albert Einstein.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Przyczyna jest taka, że większość korzeni została na starym miejscu. Górę zawsze należy przyciąć.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Moja aronia po 4-6 latach od posadzenia zakwitła po raz pierwszy ale tylko 3 kwiatostanami więc pewnie jest rozmnażana z siewu i chce posadzić ze dwa krzaki rozmnażane wegetatywnie.
Aronia mitschurinii jest dużo inna od reszty odmian?
tasiu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 kwie 2019, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Rośnie u mnie na działce spory krzak aronii. Ma sporo pędów, ale dziwnie owocuje bo w sumie tylko z jednej strony. Od drugiej owoców prawie nie ma. Poczekam ze zbiorami do września (albo do czasu aż po prostu będą owoce dobre w smaku), kiedy ją przyciąć? Od razu po zebraniu czy czekać do zimy? Najchętniej przyciąłbym wszystkie badyle o 1.3 długości, i wyciął nad ziemią te najstarsze i najgrubsze. Poradzicie?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Trzeba ciąć tak jak porzeczki w zimie jak już nie ma liści.
Ja wyciąłbym połowę pędów tak żeby zostały kilkucentymetrowe kikuty,w pierwszej kolejności ciąć te najgrubsze i te które się pokładają.

W tym filmie mówią o cięciu aronii w 02:25 minucie.

https://youtu.be/I0fkpYVY9QU?t=145
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

tasiu mój mąż ostro przyciął aronię zeszłej jesieni. Wyciął stare długie gałęzie, mocno przerzedził/ prześwietlił tym zabiegiem krzak. Przyciął też gałęzie. Owoców było mniej, ale za łatwiej teraz przejść obok krzaka i jest bardziej "zwarty". Chyba każdy krzak w ogrodzie potrzebuje z czasem takiego odświeżającego zabiegu, inaczej "krzaczy" i dziczeje.
Nie pomyślałam wcześniej, bo pewnie też poprowadziłabym ją jak drzewko.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”