Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 8, 9, 10, 11, 12
Autor Wiadomość
Ogrodnik88
 Tytuł: Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje
PostNapisane: 16 lut 2020, o 18:00 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Ile krzaków aronii posadzić żebym bez problemu mógł zebrać 10kg owoców?
2 wystarczą czy będzie na styk?

sawka
PostNapisane: 16 lut 2020, o 18:26 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
len-a napisał(a):
Witam,
W ogrodzie od 4 lat mam kilka "krzaczków" aronii, odmiany nie znam (dostałam od kogoś), które praktycznie wcale nie rosną. Po tylu latach jest to jeden, dwa pędy do pasa. Co roku mają kwiaty, zawiązują owoc ale nie utrzymują się one do jesieni, zazwyczaj opadają albo zasychają. Czy warto podjąć jakieś próby ratowania ich czy lepiej wymienić na nowe?

Też mieliśmy takie aronie które się nie mogły zdecydować co dalej. Mąż przesadził i ruszyły.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

91Kylo
PostNapisane: 28 kwi 2020, o 20:24 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

1 szt.
W tym roku zasadziłem dwa krzewy aronii i na obu zaobserwowałem powiększające sie dziury w liściach co mogłoby być przyczyną tego ? Być może to jakiś szkodnik tylko że przeglądałem i żadnego na liściach nie znalazłem. Pozdrawiam

http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/16195c9e2c99e417

Pelasia
PostNapisane: 10 maja 2020, o 20:34 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
:wit jestem zmuszona pozbyć się 9 letniego krzewu aronii , zastanawiam się czy taki „dorosły” krzew można przesadzić?
Asia

Anvendir
PostNapisane: 11 maja 2020, o 21:17 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
Pelasia napisał(a):
:wit jestem zmuszona pozbyć się 9 letniego krzewu aronii , zastanawiam się czy taki „dorosły” krzew można przesadzić?
Asia

Hej,

A jak duży ten krzew? ;-) Generalnie można, najprostszą i najbezpieczniejsza dla krzewu opcją jest zaczekać do później jesieni, aż zakończy wegetację. Wtedy przyciąć górę - około połowę i wykopać z jak największą ilością korzeni (jak najszerszy okrąg od pnia) - ziemię można otrzepać.Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na ta opcję to możesz przyciąć już teraz korzenie (szpadlem naciąć okrąg wokół krzewu - promień tego okręgu mniejszy od tego, który będziesz robić na jesień aby roślinę wykopać). Zabieg ten spowoduje zagęszczenie korzeni w wewnętrznej części.

Jeśli nie chcesz czekać do jesieni, powinnaś przed wykopaniem przyciąć górę jeszcze mocniej, co najmniej 2/3. Najlepiej w tym przypadku wyciągnąć jak największą bryłę korzeniową, bez otrzepywania ziemi. Po posadzeniu w miejscu docelowym trzeba będzie zadbać o regularne podlewanie przez bieżący sezon, później roślina odnowi utracony system korzeniowy i w kolejnym sezonie będzie ok.

Pozdrawiam
Rafał

Pelasia
PostNapisane: 14 maja 2020, o 22:04 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
:wit Krzew jest spory ma ponad 2,5m , ma kilka odnóg, około 6-8 szt. Rosnie w zasadzie bez ograniczeń ,nie miałam potrzeby go ograniczać.
W tym miejscu będzie stała komórka na narzędzia, dlatego muszę go przestawić.
Tak zrobie ,jak napisałeś.
Dziękuję :)
Asia

gryka
 Tytuł: 2 aronie
PostNapisane: 18 maja 2020, o 17:12 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Jak w tytule - mam 2 aronie 1 drzewiasta (na pniu) 2 krzew. Z pierwszą żadnego problemu nie mam, kwitni, owocuje, wszystko ok. Natomiast krzew, niestety nie kwitnie, nie owocuje. Krzew był przesadzony w 2gim roku w nowe miejsce w pobliże orzecha włoskiego (?) . Czyżby to był problem. Rośnie na stanowisku słonecznym w dobrej glebie (IV-V). Krzew nie zakwitł ani razu w swoim żywocie. Zakupiony/posadzony 4 lata temu.
Zastanawia mnie co mu brakuje? Czytając różne posty w tym wątku widzę, że nigdzie nie ma większych problemów. Niektórzy twierdzą nawet, że pięknie rośnie i owocuje na każdej glebie i w każdym miejscu (aż jetem zazdrosny).
Czy jest ktoś na forum kto zetknął się z takim przypadkiem? co może być przyczyną. Już w ubiegłym roku rozmyślałem czy nie wyrzucić tego krzewu ale może jednak coś da się zrobić?
Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

momoko
PostNapisane: 26 maja 2020, o 13:21 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Jesienią przejęłam działkę ROD. Są na niej aronie. Każdy krzew ma po kilka bardzo starych pędów, mocno wybujałych (po 3 metry), słabo rozgałęzionych i liśćmi w górnych partiach (ścigały się z mocno zapuszczonymi jabłonkami które je zacieniały). Krzewy są raczej rzadkie, nawet bardzo. Czy teraz mogę jeszcze przyciąć (wyciąć) z każdego krzewu pędy zostawiając po 2. Żeby się zagęściły? Czy raczej termin nie ten i terapia za bardzo szokowa?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 195 ]  Idź do strony nr...        1 ... 8, 9, 10, 11, 12

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: amatorroli i 97 gości