Sad na piaszczystej ziemi, zakładanie sadu na różnych klasach ziemi

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Sad na piaszczystej ( kiepskiej) ziemi

Post »

Niestety nie umiem szczepić :D Ale dzięki za informację będę o niej pamiętać jak mi się miejsce skończy do sadzenia nowych drzew.
Pozdrawiam
Beata
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sad na piaszczystej ( kiepskiej) ziemi

Post »

Moim zdaniem łatwiejsze od szczepienia jest oczkowanie, nie spróbujesz to się nie dowiesz.
Jeśli przewidujesz szczepienie lub oczkowanie to wybór Antonówki jest właściwy ta odmiana dobrze zrasta się z odmianami szczepionymi.
Przeszczepiając konary można mieć kilka odmian letnich lub jesiennych na jednym pniu. Drzewek zimowych nie ma po co dzielić, bo dają się przechować.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Sad na piaszczystej ( kiepskiej) ziemi

Post »

Już prawie zakończyłem przesadzanie drzewek na mojej 6 klasie. Mam torfu dwie przyczepki po wykopie stawu. Przewaga czarnej jak smola gruzelkowatej ziemi, z dodatkami resztek trzcin, jakiś brązowych materii organicznych (mchy?) oraz zbitych mazistych kulek w kolorze grafitowym. Można w nich dostrzec muszelki ślimaków :P
Wykopalem doły na ok 70-100 cm. Na dół w kolejności glina-zielenina-dwa szpadle samego torfu, na to idzie korzeń i obsypane mieszaniną torfu z moją ziemią z przewagą torfu. Ale niektóre drzewka zrobiłem bez mieszaniny, na samym torfie i teraz się zastanawiam czy dobrze zrobiłem bo przecie torf jest niezbyt przepuszczalny, może w trakcie wielotygodniowych opadów będzie trzymał za dużo wody i korzenie obgniją (chociaż wierzę że okolicznych piasek odbierze tą wodę). Zastanawiam się też czy taki torf to jest idealna ziemia jakiej potrzebują rośliny? Ma chyba wszystkie składniki, ponadto jest gruzełkowaty. Czy odpowiada wysokiej klasy ziemi?
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sad na piaszczystej ( kiepskiej) ziemi

Post »

Jak ten torf jest kwaśny to na drzewka owocowe się nie nadaje jak dobrze pamiętam to jabłonie i grusze pH w przedziale 6,2-6,7, czereśnie, wiśnie, śliwy pH zbliżone do 7.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Sad na piaszczystej ( kiepskiej) ziemi

Post »

Ten ma pH 8. To wygląda na niski torf, czarny. Wysoki brązowy jest kwaśny.
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sad na piaszczystej ( kiepskiej) ziemi

Post »

Sam torf do drzewek nie bardzo się nadaje bo w upale wysycha na pieprz a potem ma problem z nasiąknięciem. Z kolei po zimie strasznie trzyma dużo wody jak gąbka.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Sad na piaszczystej ( kiepskiej) ziemi

Post »

Mogę zmieszać z moją ziemią tylko że ona w upale też wysycha i strasznie pyli. Mam zamiar posypać trocinami na wierzch, to trochę powinno zatrzymać wysychanie
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sad na piaszczystej ( kiepskiej) ziemi

Post »

Pomieszanie torfu z ziemią jest najlepszym rozwiązaniem, sam torf słabo przesiąka.
Po wierzchu rozkłada się pasek grubej agrotkaniny przy pniach a w międzyrzędziach koszona trawa. Trawy po skoszeniu nie wynosić, ma zostać i podnosić próchnicę w glebie. Większość trocin podnosi kwasowość i zabiera azot co nie jest wskazane.
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sad na piaszczystej ( kiepskiej) ziemi

Post »

A trociny i kora z dęba/buka również zakwasza ziemię ?
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sad na piaszczystej ( kiepskiej) ziemi

Post »

Trociny z drzew liściastych nie zakwaszają.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Sad na piaszczystej ( kiepskiej) ziemi

Post »

A czy zmieszanie trocin z samym torfem to dobry pomysł?
będę usuwal starą jabłoń papierówke z działki niebawem. Czy trociny z niej bądź pocięte gałęzie przydadzą się do podsypania bądź na kompost?
witeg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 sty 2019, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sad na piaszczystej ( kiepskiej) ziemi

Post »

Jak najbardziej na kompost, żeby szybciej się przerobiły dorzuć do nich coś ze sporą zawartością azotu. Do podsypywania pod rośliny tak niekoniecznie.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sad na piaszczystej ( kiepskiej) ziemi

Post »

Podsypałem kiedyś trocin przy świeżo nasadzonych winoroślach i wpływ był raczej negatywny, prawdopodobnie za sprawą konsumpcji azotu.
Pnie lub prostsze gałęzie można zakopać płytko w ziemi by można było kosić, i same się rozłożą po około 10ciu latach.
Na terenie podmakającym można z chrustu i obornika zrobić grządkę wzniesioną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”