Hodowla jabłoni z nasiona

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Chodząc po swojej okolicy, Beskid Niski jak by coś. Znalazłem kilka siewek jabłoni. Przedstawiam pierwszą K1. Jabłko z wyglądu atrakcyjne podobne nawet do sklepowych. Kulisto stożkowe, paskowany rumieniec pokrywa większą część jabłka. Zagłębienie kielichowe dość płytkie i małe z niewielkimi żebrami przy samych działkach kielicha. Działki kielicha małe zazwyczaj otwarte. Ogonek bardzo krótki znajdujący się niezbyt szerokim zagłębieniu, które jest rzadko ordzawione. Drzewo prawie nie posiadało krótkopędów, owoce w większości znajdowały się na jednorocznych przyrostach sprawiając wrażenie jak gdyby były przyklejone. . Skórka dość gruba, miąższ twardy,suchy, zwięzły drobno ziarnisty, smak raczej kiepski mało soczysty słodki z nutą kwasku i jak gdyby zapachem lisim labruchy. Dodatkowo owoce mają szklistość miąższu, więc stwierdzam że lepiej by uległa zapomnieniu i nie ma sensu jej szczepić.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

W jakim wieku drzewo? Młodsze chętniej owocują na silnych pędach. Jeśli nie rosło na prywatnej posesji to najpewniej jakaś siewka.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Siewka, siewka obwód pnia przy ziemi będzie wynosił na oko 20 cm, więc nie wiem czy będzie miała 10 lat. Przy niej nie będę nawet próbować zgadywać jaka odmiana była matką.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

20cm to kilka latek. I tak szybko weszła w owocowanie.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Kolejna siewka K2 nie mylić ze szczytem. Jabłka atrakcyjne wizualnie z żółtą tłustawą skórką na której znajduje się niewielki paskowany rumieniec. Kształt owoców jest kulisty, zagłębienie kielichowe dość płytkie podobnie jak u poprzedniej siewki, żebra są jednak lepiej zaznaczone, same działki kielicha też małe, ale zamknięte. Zagłębienie ogonkowe głębsze niż długość ogonka kształty wąskiego lejka, ordzawione jak u większości odmian. Skórka bez większych ordzawień krucha wydaje mi się, że dość cienka. Miąższ kwaskowo słodki pachnący, gość gruboziarnisty kruchy smaczny i soczysty. Smak najbardziej podobny do papierówki, ale lepsze proporcje kwasu i cukrów. Jabłka typowo jesienne podejrzewam, że nie dadzą się przechowywać. Parcha trochę widziałem, oznak mączniaka nie widziałem, natomiast jabłka gniły prawdopodobnie z powodu brunatnej zgnilizny. Jabłoń rośnie średnio, typ owocowania III. Jak dla mnie można by było pobrać zrazy i zaszczepić. Na początku myślałem, że to siewka golden delicious, ale ona jest zimowa. Może to siewka papierówki?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Ewa5
50p
50p
Posty: 64
Od: 15 paź 2016, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Takie siewki często rosną na miedzy. Rolnik jedzie traktorem , zjada jabłko , sru za okno i rośnie :) Podobnie jest przy ambonach myśliwych też wokoł nich często spotyka się jabłonki.
Kamil u mnie w okolicy rośnie taka jabłoń jak Twoja.
Awatar użytkownika
Seferian
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 30 sie 2016, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń z pestki-Porady,zdjęcia,informacje...

Post »

Witam, niecałe trzy tygodnie temu (dokładnie 15 lutego 2017)posiałem nasiona jabłoni "Gala" (około 30 nasion) wyjęte z jabłka zakupionego w Biedronce. Nasiona moczyłem w wodzie przez 24 godziny, następnie wrzuciłem bez stratyfikacji do doniczki z ziemią uniwersalną. Zdumiały się moje oczy kiedy zobaczyłem taki oto widok.
Obrazek
Obrazek

;:162
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Jabłoń z pestki-Porady,zdjęcia,informacje...

Post »

Normalne gdyż jabłka były trzymane w chłodniach dlatego przeszły proces stratyfikacji. Sam tak zrobiłem i mi wykiełkowały.
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Pozbierałem trochę nasion ze zgniłych jabłek po zimie z jabłoni z której w tamtym roku robiłem cydr z jabłoni która rośnie przy dorodze. Owoce duże, mocno aromatyczne, słodko-kwaśne. I jeszcze przejadę się do innej jabłonki, która miała w tamtym roku małe słodkie cenzura/ER owoce, bardzo soczyste, które się dało jeść nawet w całości i były lepsze w smaku od każdego jabłka które jadłem wcześniej, serio. Bo znając życie to zaraz ktoś tam wjedzie i zetnie to drzewo. Ostatnio mamy w Polsce sezon na wycinanie 'niepotrzebnych' drzew ;:222
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Owocowe drzewa było można teraz i wcześniej wycinać bez zezwolenia , powiem więcej" dzięki temu że teraz można wycinać " będzie więcej drzew . (politycznie) Z pestki prawie na pewno urośnie coś zupełnie innego .
Kamil , kilka jest zielonych kilka czerwonych ale w tym roku żadne nie zakwitnie . ;:185
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Jak coś innego wyrośnie, to wtedy wezmę gałązki z tych drzew z których wziąłem nasiona i zaszczepię :D
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Jak wasze siewki Modi? selekcja naturalna czy się udało? U mnie nikt nie zadeptał, zwierzyna nie zauważyła, wszystkie ok..póki co.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Ruszają z kopyta . :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”