Jabłoń i zapylacze

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AnniaJ
500p
500p
Posty: 891
Od: 7 mar 2009, o 19:25
Lokalizacja: Rokietnica koło Poznania
Kontakt:

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

Na jednej jabłonce ilość kwiatów znikoma, na drugiej trochę więcej ;) Rany, ale jestem podekscytowana, człowiek stary a głupi :tan Oczywiście nie pamiętam, która gdzie i mam nadzieję, ze są tymi, którymi miały być :wink: Jeśli nic z kwiatuszków nie będzie, przeżyję, ale moje największe ogródkowe emocje to te jabłoneczki, do czasu zobaczenia zawiązków kwiatów myślałam z utęsknieniem o nowych różach, teraz - o jabłoneczkach 8-)
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

Witam :wit .Nie wiem czy w dobrym dziale się znalazłem, ale mam problem z owocowaniem moich 12-letnich jabłonek.Mam>Primulę< w tym roku do eksmisji z działki, owocuje średnio obficie ale 90% to opad, ale gnębi ją rak kory,miotlastość pędów, zasychanie konarów. Następnie>Witos<kwitnie w miarę obficie, ale przez te 12 lat jak zebrałem w sumie ok.4 kg owoców to wsio. >Katia<- kwitnie trochę lepiej od Witosa zbiór też podobny jak przy Witosie. >Szampion<-kwitnie baaardzo obficie ale jabłek to co roku tyle co kot napłakał ,w ilościach 4-11 sztuk zależnie od roku ;:223 w tym roku może nazbieram ze 2- 3 kg.to już będzie absolutny rekord pod warunkiem , że dotrwają do zbiorów :(. Nie wiem co tu jest grane i w czym problem:!: Prosił bym o jakieś Wasze sugestie na czym polega mój problem ;:180.
Pozdrawiam Józef
Spartakus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 25 sty 2013, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: NMnP

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

Joze1802 a jakie masz pH i jaka to gleba, może masz tam zastoisko mrozowe, nawozisz czymś, tniesz je?
Jest wiele czynników.
Może za głęboko posadziłeś?

Wstaw jakieś zdjęcia.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

:wit Spartakus.Otóż właśnie mam u siebie tzw. zastoisko mrozowe kompleks działek jest położony w takim sporym dole :( Obrazek jak widać (za bramą ze znakiem zakazu wjazdu) czubki najwyższych drzew są na wysokości oczu.pH gleby pomiędzy 5,6 a 6,7 , co do ziemi to mam dobrą , nawożenie jesienią nawozem wieloskładnikowym jesiennym lub potasowym. Zaś na wiosnę saletra amonowa, cięcie no cóż Witosa dość mocno a Katii muszę uformować nową fryzurę :lol: szampiona mocno nie ciąłem bo koronę ma dość luźną, martwi mnie wysokość wód gruntowych bo mam obok studnię z lustrem wody na poziomie ok.1,5 metra . Obrazek Szampion ObrazekKatia ObrazekWitos , Primuli nie pokazuję bo będę szukał innej odmian na jej miejsce ;:180
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
Wasio
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 maja 2014, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

Witam szanownych forumowiczów. Potrzebuję od Was drobnej, a dla mnie ogromnej podpowiedzi. W sobotę chcę posadzić na działce jabłoń. I mam bardzo duży problem z wyborem odmiany. N działce rośnie już Lired, który jak czytam jest dobrym zapylaczem i najchętniej chciałbym jakąś drugą odmianę, która zapylałaby mojego Lireda. Co proponujecie?? Dodam, że smakowo bardzo lubię Bohemię. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

To kup sobie 'Bohemię'. Jeśli będzie problem z dostępnością to 'Rubin' jest jej protoplastą i znacznie bardziej powszechnym.
Jak Twe jabłonki same się nie zapylą to zrobią to koleżanki z sąsiednich działek. Niczym się nie przejmuj.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
mobilmobil
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 13 kwie 2015, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam,

To mój 1-wszy post na forum - witam wszystkich :)

Mam zamiar na dniach posadzić w swoim ogródku działkowym Antonówkę Śmietankową Półtorafuntową (tę która ma te wielkie pyszne jabłka).
Dużo czytałem o zapylaczach dla tej odmiany i przyznam, że praktycznie nie ma danych o tym w internecie...

W internecie ogólnie jest b. mało odnośnie zapylaczy tej odmiany - wszędzie podawane są zapylacze zwykłej antonówki, a ta śmietankowa 1,5 funtowa to jednak inna odmiana przecież chyba... albo rubryka z zapylaczami jest pusta przy tej odmianie.

Wg danych które znalazłem w jednym miejscu w internecie zapylaczem antonówki 1,5 funtowej jest zwykła antonówka ! Nigdzie indziej nie znalazłem innych zapylaczy tej odmiany. Owszem, dla zwykłej antonówki jako zapylacze jest podane kilka odmian jak np. Oliwka żółta (papierówka) czy James Grieve.

Facet ze szkółki od którego nabyłem moją antonówkę 1,5 funtową śmietankową powiedział, żebym się nie martwił, że antonówka "pyli się praktycznie z każdym" i żebym nie zawracał sobie głowy sadzeniem obok zapylacza do niej.

Chce jednak znać Wasze zdanie jakie są zapylacze konkretnie do odmiany antonówki 1,5 funtowej śmietankowej ????

Będę wdzięczny za podpowiedzi i jakieś wskazówki.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Antonówka Śmietankowa Półtorafuntowa jakie do niej zapylacze ?!

Post »

Zapylacze tej odmiany to:Oliwka Żółta, James Grieve, Lobo, Wealthy.Pozdrawiam klakier.
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Antonówka Śmietankowa Półtorafuntowa jakie do niej zapylacze ?!

Post »

Zgadza się zapylaczy dla wymienionej odmiany jest mnóstwo, wiec jeśli nie będzie rosła na pustkowiu jabłonkowym, gdzie w pobliżu nie ma innych odmian, poradzi sobie.
mobilmobil
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 13 kwie 2015, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Antonówka Śmietankowa Półtorafuntowa jakie do niej zapylacze ?!

Post »

Dziękuje za słowa otuchy :) ;)

Jednak wybaczcie będę bardziej dociekliwy jeszcze.... kolega klakier7 podał zapylacze, które w internecie wymieniane są do zwykłej antonówki. "Antonówka zwykła" jest wymieniana również jako dobry zapylacz przy wielu odmianach jabłoni. Nigdzie nie ma mowy o antonówce 1,5 funtowej jako zapylacz do jakiejkolwiek odmiany... więc chyba jest różnica skoro w zapylaczach różnych odmian jest akcent na "zwykłą antonówkę", a nie po prostu "antonówkę" bądź "antonówka 1,5 funtowa śmietankowa"...?

Czy zatem antonówka 1,5 funtowa śmietankowa to jest dokładnie to samo jeśli chodzi o zapylacze/zapylanie co zwykła antonówka czy jednak co innego ?

I czy to w ogóle są to różne odmiany fachowo podchodząc do tematu naukowo czy to samo? :) Tylko proszę nie piszcie mi historii, że 1,5 funtówka to sport starej Radzieckiej odmiany bo to już wyczytałem i wiem :)
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Antonówka Śmietankowa Półtorafuntowa jakie do niej zapylacze ?!

Post »

Antonówka Półtorafuntowa. W gwarze handlowej często nazywana jest Śmietanówką. Podałem Ci listę zapylaczy dla tej odmiany,dla Antonówki zwykłej polecane są tylko dwie pierwsze.Pozdrawiam klakier.
mobilmobil
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 13 kwie 2015, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Antonówka Śmietankowa Półtorafuntowa jakie do niej zapylacze ?!

Post »

klakier7 pisze:Antonówka Półtorafuntowa. W gwarze handlowej często nazywana jest Śmietanówką. Podałem Ci listę zapylaczy dla tej odmiany,dla Antonówki zwykłej polecane są tylko dwie pierwsze.Pozdrawiam klakier.
Przykro mi ale nie zgodzę się z Tobą. W internecie są następujące informacje:
Antonówka Półtorafuntowa (inna nazwa: Antonówka Śmietankowa)
Zapylacz: Antonówka Zwykła

Antonówka Zwykła
Zapylacze: Glogierówka, Gloster, Grafsztynek, James Grieve, Lobo, Wealthy, Cortland, Inflancka (inne jej nazwy: Oliwka Żółta, Papierówka Najwcześniejsza, Biały Nalew)

podaje linka do przykładowych stron na których znalazłem te informacje:
http://niepodlewam.blogspot.com/2013/11 ... aboni.html
http://www.sklep.skarbyogrodu.pl/pl/p/J ... r-295-/115

Jak wynikałoby z tych stron i danych na nich zapylaczem antonówki 1,5 funtowej jest antonówka zwykła.... a te odmiany Olivka, James Greave są zapylaczami antonówki zwykłej. Jednak jeśli okazałoby się, że Antonówka 1,5 funtowa i Antonówka zwykła to ta sama odmiana to logicznie byłoby zapewne, że obie odmiany zapylałyby te same odmiany innych jabłoni - a jeśli to są dwie różne odmiany to zapylacze również mogą być inne.

Mnie interesują temat antonówki 1,5 funtowej, temat zwykłej podałem dla przykładu aby pokazać różnicę. Widzę, że raczej nikt mi nie odpowie w praktyce czy Antonówka 1,5 funtowa a antonówka zwykła to ta sama odmiana czy jednak dwie różne odmiany w związku z tym różnią się bądź nie zapylaczami i same różne odmiany zapylają.

Jak jakiś fachowiec będzie coś wiedział choćby z własnej praktyki na moje wątpliwości aby je rozwiać to proszę o info a jak nie to po prostu niech zostaną w zawieszeniu :) może ktoś kiedyś je rozwieje w formie ciekawostki. Ja obok swojej 1.5 funtówki zaryzykuje i posadzę oliwkę zółtą czyli papierówkę - liczę że zapyli moją antonówkę konkretnie :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Antonówka Śmietankowa Półtorafuntowa jakie do niej zapylacze ?!

Post »

Na drzewach jabłoni dochodzi bardzo często do mutacji,objawia się to w ten sposób że na jednej z gałęzi tego samego drzewa pojawiają się owoce różniące się od odmiany macierzystej np.barwą skórki,wielkością,rumieńcem itp.Cechę tą wykorzystują sadownicy,pobierają zrazy z takiej gałęzi i je szczepią. Tworzą w ten sposób nowe odmiany,choć oni sami nazywają je sportami lub mutantami.Własnie takim, sportem-mutantem jest Antonówka Półtorafuntowa.Pozdrawiam klakier.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”