Jabłoń i zapylacze

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Makuszek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 3 maja 2016, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

Dareku pisze:Zapylacz może być u sąsiadów. Tu masz spis jakie odmiany są samopylne albo jakich zapylaczy potrzebują.

https://www.sadowniczy.pl/Drzewka-owoco ... ol-58.html

Samopylne są wszystkie brzoskwinie, prawie wszystkie morele (aczkolwiek lepiej plonują przy zapyleniu krzyżowym), niektóre śliwy i wiśnie, pojedyncze jabłonie i czereśnie.
Dziękuje za pomoc. I tak prosty plan wsadzenia kilku drzewek zmienił się w skomplikowaną operację :lol:
piotr75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 lip 2018, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zapylacze Jonagored i Oliwka żółta

Post »

Jak w temacie czy Jonagored moze być zapylaczem dla Oliwki żółtej i na odwrót. W sklepie ogrodniczym przy kupnie powiedziano mi że tak ale pewny nie jestem.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2819
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Zapylacze Jonagored i Oliwka żółta

Post »

Jonagold i wszystkie jego mutanty barwne nie nadają się jako zapylacze ponieważ są triploidalne. Podobnie jest z Mutsu, pepiną Ribstona i Booskop we wszystkich wersjach. W sklepie, czy szkółce nie warto im wierzyć bo chcą po prostu sprzedać. Dla papierowki jako zapylacz pasuje Antonówka, koksa pomarańczowa, Golden delicious. Tylko mam starsze źródło i warto poszukać innych teraz popularnych, może Sampion by był?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
piotr75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 lip 2018, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zapylacze Jonagored i Oliwka żółta

Post »

Czyli ani te ani te nie będą miały owoców.
piotr75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 lip 2018, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zapylacze Jonagored i Oliwka żółta

Post »

W pobliżu u sąsiadów jest pełno jabłoni różnego rodzaju może spróbuje zostawić i coś z nich będzie.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2819
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Zapylacze Jonagored i Oliwka żółta

Post »

W najgorszym scenariuszu papierówka nie będzie miała owoców, albo w minimalne ilości, a Jonagold powinien owocować normalnie. Ale skoro są w sąsiedztwie inne odmiany, to powinno być wszystko w porządku.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

Obrazek
Jabłoń płonka (pochodzenie z Lasów Państwowych) po raz pierwszy w tym roku zakwitnie. Co ciekawe wyprzedziła niektóre odmiany, które były sadzone razem z nią i jeszcze nie dojrzały do kwitnięcia.
Posadziłem ją, gdyż mam nowe nasadzenia starej odmiany i bałem sie braku zapylacza (której nazwy do tej pory nie udało mi się zidentyfikować -jabłka od sierpnia, duże, nieregularne, zielone do żółtawych, z wyraźnym klukiem, aromatyczne lecz kwaśne, bardzo dobre na przetwory). Zresztą te szczepione okazy też kwitną w tym roku, więc zgranie idealne.
Płonka niestety rośnie bardzo silnie i trzeba jej grozić sekatorem, kwitnie tylko górną częścią korony.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2819
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

Q-Storm Z jakiej części kraju jesteś?
z wyraźnym klukiem
Co to znaczy? Nawiasem nie jest to przypadkiem Antonówka?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

Kluk to taka wypustka jabłka tuz przy ogonku. Tak przynajmniej u nas sie mówi ;)
Ogród jest w okolicach Wadowic.
Czy to Antonówka? Może być jakiś jej sport, aczkolwiek owoce nie przypominają antonówek z targu. Myślałem kiedyś ze to ta połtorafuntowa, ale opis owoców też nie do końca się zgadza. Będą owoce to podeślę zdjęcie.
uluk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 26 paź 2020, o 22:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Zastanawiam się jeszcze co może zapylić jabłko:

Gold Milenium

Z następujących kupionych:

James Grieve
Papierówka (Oliwka Inflancka).
Delikates
Koksa Pomarańczowa
Szara Reneta
Red love
Malinówka Oberlandzka
Witos
Freedom
Rubinola
Starking
Julię
Topaz
Novamac
Sawa

Bo nie wiem co posadzić blisko?
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

Kwitnie średnio-wcześnie, a z tej pory masz Inflancką, Koksę, J.Grieve. W kolejności.
olak
50p
50p
Posty: 91
Od: 9 lip 2009, o 23:01
Lokalizacja: Warszawa i 35km od Warszawy

Jabłoń rajska jako zapylacz

Post »

Czy jabłoń ozdobna jako zapylacz zwykłej jabłoni jest dobrym rozwiązaniem? Czy smak owoców nie jest przypadkiem gorszy - kwaśny, a owoce mniejsze?

Mam na działce 3 jabłonki ozdobne (Everest, Ola, Royalty) posadzone w rzędzie, chciałabym rząd przedłużyć i tak sobie myślę, żeby może posadzić 2 - 3 zwykłe jabłonie (odmiana jeszcze nie wybrałam), ale czy zapylone pyłkiem jabłoni ozdobnej nie będą przypadkiem mniej smaczne?
Pewnie powinnam szukać takich odmian, żeby kwitły w innym czasie? Albo sobie odpuścić i posadzić jabłonki ozdobne...? To działka rekreacyjna, nasza akurat słoneczna, ale wokół tereny leśne, ziemia kiepska, i w sumie z owocowych posadzonych przeze mnie za dużo pociechy nie mam... Dobrze w tym roku owocowała jedynie Ola (dwie pozostałe świeżo posadzone).. :( Może jakiś ptak będzie zadowolony..
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Jabłoń rajska jako zapylacz

Post »

Owoc jest tworzony przez drzewo, a zapylacz ma wpływ tylko na jakość nasion - tak w uproszczeniu, dla uspokojenia.
Pewien wpływ na jakość owocu istnieje, pośrednio, zależy od skuteczności zapylania. Np. na odmianach obficie wiążących owoce mogą one wyjść mniejsze gdy będzie ich dużo dzięki dobremu zapyleniu :)
Nie ma powodu do obaw, przeciwnie, zapylacz tego typu dobra rzecz.
Evereste jest dobrym zapylaczem dla większości owocowych odmian, polecanym do sadów, pora kwitnienia wczesna. Reszta już gorsza, nie ten typ/kolor kwiatu, ale też zapylą inne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”