Zapylacze derenia

Drzewa owocowe
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Zapylacze derenia

Post »

Czy jakaś dobra dusza oświeci mnie w tym temacie. Mój jadalny dereń[ czytaj - na nalewkę] kwitnie a nie zawiązuje owoców. U znajomych jest to samo?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zapylanie derenia

Post »

Na ile wiem, dereń jadalny może być częściowo samopylny, ale z naciskiem na "częściowo" - a poważniejsze odmiany przeważnie są obcopylne i samotnie nie zaowocują.
Mam siewkę derenia w ogródku w mieście, absolutnie nie ma zapylacza, owocuje słabo.
:wit
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Zapylanie derenia

Post »

izaziem pisze:Czy jakaś dobra dusza oświeci mnie w tym temacie. Mój jadalny dereń[ czytaj - na nalewkę] kwitnie a nie zawiązuje owoców. U znajomych jest to samo?
Przyczyną może być brak w pobliżu drugiego drzewka innej odmiany. Derenie najlepiej owocują, gdy rosną obok siebie dwie różne odmiany. Warto na to zwracać uwagę, kupując sadzonki w sklepach ogrodniczych. Niestety zauważyłam, że przy sprzedawanych drzewkach często brakuje opisu, z jaką odmianą mamy do czynienia. W szkółkach jest trochę lepiej. Przegląd najważniejszych odmian znajdziesz tutaj.
http://www.derenjadalny.com/oferta_deren_jadalny.html
Póki co zaś proponuję rozwiązanie tymczasowe - w okresie kwitnienia zerwij kilka gałązek z derenia znajomych i postaw w naczyniu z wodą pod twoim drzewkiem. Pszczoły zrobią swoje. Oczywiście jest duże ryzyko, że to ta sama odmiana, ale możliwe, że sam fakt, że jest to inne drzewko, wystarczy do zawiązania owoców.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Griseum
200p
200p
Posty: 237
Od: 22 sie 2008, o 14:34
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Zapylanie derenia

Post »

@corazonbianco - dlaczego różne odmiany? Czy opierasz się na obserwacji: tutaj trzy krzaczki zwykłego i słabszy plon, niż tutaj na odmianowych? Plenność może być związana właśnie z odmianą!

Mogą być po prostu dwa, trzy krzaczki - w sklepach tak łatwo nie upatrzysz odmian, sprzedawany jest prawie wyłącznie gatunek. Warto zwrócić uwagę na szczepione (i ,,bezodmianowe''), szybciej kwitną....
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Zapylanie derenia

Post »

izaziem pisze: Mój jadalny dereń kwitnie a nie zawiązuje owoców.
U mnie jest dokładnie taka sama historia.
corazonbianco pisze: Póki co zaś proponuję rozwiązanie tymczasowe - w okresie kwitnienia zerwij kilka gałązek z derenia znajomych i postaw w naczyniu z wodą pod twoim drzewkiem. Pszczoły zrobią swoje. Oczywiście jest duże ryzyko, że to ta sama odmiana, ale możliwe, że sam fakt, że jest to inne drzewko, wystarczy do zawiązania owoców.
W moim przypadku jest to niemożliwe.Nikt ze znajomych nie uprawia derenia,co więcej nie widziałem aby w ogóle go ktoś w mojej okolicy uprawiał.No i pogoda do kitu,pszczoły siedzą w ulach a mój dereń kwitnie już od dobrych kilku dni :( .
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Zapylanie derenia

Post »

No to jest nadzieja ;:3 Kwitnie jpięknie u mojej mamy, 0,5 km dalej. wymienimy się gałązkami :wit
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Zapylanie derenia

Post »

Mam nadzieję że napiszesz o efektach swojego zapylania :wink: .
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Zapylanie derenia

Post »

Mam dwa derenie ( jadalne) obok siebie, są identyczne, co roku owocują obficie.Teraz żółciutkie od kwiatów.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Zapylanie derenia

Post »

Pierwsze kolory w sadzie :)
Obrazek
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Zapylanie derenia

Post »

Griseum pisze:@corazonbianco - dlaczego różne odmiany? Czy opierasz się na obserwacji: tutaj trzy krzaczki zwykłego i słabszy plon, niż tutaj na odmianowych?
Nie, nie opieram sie na obserwacji, bo na razie nie uprawiam derenia, dopiero przymierzam się do kupna sadzonek i dlatego sięgnęłam po literaturę dotyczącą uprawy. Jest to informacja przeczytana w jakimś artykule naukowym, zresztą pojawiała się kilkakrotnie w różnych źródłach, np. tutaj http://www.piagro.pl/artykuly-rolnicze/ ... rwsza.html
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Zapylanie derenia

Post »

A co z moją obserwacją praktyczną? :wink: Dwa identyczne "na oko" i owoce rok w rok, a nikt w promieniu kilkuset metrów nie ma dereni.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
kalenia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 11 maja 2012, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zapylanie derenia

Post »

W literaturze podają, że derenie są generalnie samopylne/ zapylenie krzyżowe jednak zawsze zwiększa plony/. Ze znanych odmian uprawnych obcopylna jest odmiana Jolico. Jak nie owocowała 2 sezony, posadziłem obok odmianę Koralowyj Marka - i zdumienie - też nie zawiązała owoców ! W trochę większej odległości mam jeszcze z 5 odmian .Wiadomo- pszczoły intensywnie pożytkują i nie powinno być problemów z zapyleniem, a jednak Jolico nie ma ani jednego owocu. Jeśli chodzi o siewki dereni / owocują po 5- 20 latach/ może być różnie i nie sposób przewidzieć , na co się trafi. Jolico kupiłem z dość renomowanej szkółki. Niestety, też nigdy nie ma pewności , czy coś nie pokręcili.
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Zapylanie derenia

Post »

Mój dereń mimo obfitego kwitnienia znowu nie zawiązał owoców a tak bardzo chciałem popróbować legendarnej nalewki z jego owoców.Jest stosunkowo młody i prawdopodobnie to siewka więc może potrzeba mu czasu aby zaowocował...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”