Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5 ... 33  
Autor Wiadomość
Cyber
 Tytuł: Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze
PostNapisane: 11 lis 2011, o 13:23 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Gatunki z naszego dzieciństwa nadal można kupować niestety jest problem z dostępnością. Szukałem ponad 2 lata żeby znaleźć kilka starych jabłoni aż w końcu się udało teraz tylko czekać aż urosną i będą owocować :)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

kaea
PostNapisane: 17 lis 2011, o 15:23 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Wszystkie stare gatunki jabłoni są obecnie trudno dostępne, niektóre z tych gatunków mają dobry smak, bo jak od dawna wiadomo, każdy trudno dostępny owoc jest smaczny. ;:138 :heja

Ogrodnik88
PostNapisane: 17 lis 2011, o 18:44 
1000p
1000p

0 szt.
Na allegrooo można znaleźć prawie wszystkie stare odmiany.

MirekL
PostNapisane: 17 lis 2011, o 18:46 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Więcej... powiedział bym, że na all wszystko można znaleźć... np. nasiona bonsai... :lol:

aguskac
PostNapisane: 17 lis 2011, o 19:05 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Dla stęsknionych widoku kwitnących starych jabłoni - mój sad :)

Jabłonie nie są wielkie, bo obniżaliśmy je 5 lat temu o dobre 2-3 m . Już zdążyły trochę nadrobić.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

andrew54
PostNapisane: 21 lis 2011, o 12:11 
500p
500p

1 szt.
Nie chciałbym aby zabrzmiało to jak reklama,chcę jedynie pomóc osobom szukającym starych odmian jabłoni.Takie odmiany można nabyć tutaj:http://www.bolestraszyce.com/index.php?option=com_content&view=article&id=61&Itemid=70.Nie wiem czy jeszcze sprzedają bo zniknęła z ich stronki oferta.Miałem nawet ochotę na kilka rarytasów ale z tego co mi mówił znajomy to szczepią tylko na Antonówce.Ja niestety nie mam miejsca na duże drzewa więc zrezygnowałem ale może kogoś akurat interesują jabłonki większych rozmiarów.
Pozdrawiam Andrzej.

ppawel5
PostNapisane: 1 gru 2011, o 18:42 
50p
50p
Pozdrawiam. Nie jest to kryptoreklama lecz podczas pobytu w miejscowości Zielonka k. Murowanej Gośliny w Puszczy Zielonk,;widziałem szkółkę właśnie ze starymi odmianami jabłoni, grusz, śliw...Wspominałem o tym w temacie o morelach. Jakie tam mają odmiany, przedstawione są na stronie www.stareodmiany.pl. Warto przypomnieć sobie lub zapoznać się. A oprócz tego jest tam arboretum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Polecam :)

anica
PostNapisane: 4 gru 2011, o 18:41 
50p
50p

1 szt.
Wspaniały temat! Ponad 30 lat temu kupiliśmy stare gospodarstwo. Drzewa owocowe zastane przez nas nadal owocują a są już baaardzo stare. Nie przeżyła jedna z potężnych grusz, uległa wiatrowi i okazała się już wewnątrz pusta, ale przy pozostawionym pniu pokazują się młode odrosty - może coś uda się wyprowadzić. Pozostała ogromna bergamotka. Rodzi co prawda niezbyt regularnie, ale owoce ma nadzwyczajne- jedyne do borówki ze względu na konsystencję(niezbyt dojrzałe), pełne niepowtarzalnego aromatu, wyjątkowo smaczne jako dojrzałe. Takie niezbyt duże owoce w kształcie spłaszczonego jabłka.
Owocuje nadal pomimo upadku na ziemię i w połowie wystającego karczu (obsypany) podpierając się konarami stara jabłoń - sądzę ,że antonówka. W takiej formie wygląda niezwykle malowniczo.
Ptaki rozsiewają nasiona m.in. jabłoni - na miedzy wyrosła jabłonka rodząca b. duże iloci owoców.
Zlekceważona we wrześniu z racji cierpkości owoców - odkryte przypadkowo w łubiance w końcu listopada owoce okazały się zaskakująco dobre o złożonym smaku. Niestety pod jabłonką nic się już nie ostało - sarny wybrały wszystko!
Na leżącej odłogiem działce sąsiada rosła młoda jabłonka samosiew, papierówka, ale takich dużych i pysznych owoców nie widziałam nigdy. Niestety sąsiad porządkując działkę ściął jabłonkę :-((
Od tego czasu dbam aby na polu nie ścinano samosiewów jabłoni w nadziei, że w przyszłości uda się trafić na wartościowy okaz.

anica
PostNapisane: 4 gru 2011, o 20:42 
50p
50p

1 szt.
Czy ktoś może zna brzoskwinię zieloną? Dostałam 3 lata temu sadzonki spod b. starego drzewa, które już zostało ścięte, z okolicy Poznania. Podobno nadzwyczaj soczysta i słodka jakaś stara poniemiecka odmiana. Niestety w tym roku rozwijające się kwiaty poodpadały, młode listki pozasychały.
Po 2 m-cach gałązki po przełamaniu były martwe wewnątrz. (podobny los spotkał pięknie owocującego do ub.roku derenia).

halina522
PostNapisane: 30 gru 2011, o 15:10 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Mam kilka starych jabłoni w tym 2 dziczki,które od lat owocują obficie.Ale z tych szlachetnych najbardziej jestem dumna z szarych renet,które mają piękną, brązową skórkę.Jedna z tych jabłoni złamała się podczas burzy,ale na pozostałym konarze są teraz piękne i dużo większe jabłka.Widocznie przedtem nie mogła wszystkich wykarmić jak trzeba.

Rossynant
PostNapisane: 30 gru 2011, o 18:09 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Znaczy trzeba o drzewo zadbać, odmłodzić. Z szarymi renetami mam ten sam problem, zbliżaja się do 50-tki i od środka drewno już słabe. Przyciete dały nowe pędy niżej na pniu, wyprowadzam z tego nowe konary - dobre owocowanie na nich zaczyna się po czterech latach. Warto zadbać.

Owocnego Nowego Roku! :wit

ewa2019
PostNapisane: 30 sty 2012, o 21:58 
1000p
1000p

1 szt.
Witam-nie jestem pewna,czy mogę w tym wątku.3 lata temu kupiłam jabłoń-odmiana przedwojenna,Malus domestica"Landsberska"
Jeszcze nie kwitła-martwie się. :(

Rossynant
PostNapisane: 31 sty 2012, o 00:42 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Nie martw się. Może na silnej podkładce. Landsberska owocuje w czwartym roku, typowo. A takie zimy - i wiosny, co gorsza, jak ostatnio - to już nic nie kwitnie typowo...
Landsberska Reneta jest odmianą wrażliwą. Nie jakoś szczególnie, ale z grubsza na wszystko. Zatem różnie może być. Martwić się nie ma o co, jak będą dobre warunki to i będzie dobrze rodzić.
Dobre owoce daje póki młoda, drzewko trzeba odmładzać - to porada na przyszłość. :wink:
viewtopic.php?f=34&t=1858

dangar1
PostNapisane: 31 sty 2012, o 12:12 
500p
500p

1 szt.
Stare odmiany jabłoni zbiera Instytut Sadownictwa w Skierniewicach. Sama wysłałam kilka owoców i gałązek jabłonek moich i sąsiada. Okazało się, że jednej z nich jeszcze nie mieli. Ekspertem od jabłonek jest Pan Hodun. Nie wiem czy dobrze napisałam nazwisko.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 461 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5 ... 33  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Google [Bot] i 28 gości