Ochrona starych drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

A co byś "poszczepiła"?
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Ale to wcale nie jest takie trudne :). Posiedź jeden wieczorek na google, poprzeglądaj fachowe strony i poradniki i będziesz i szczepić i okulizować, na wszystkie możliwe sposoby :heja
Pozdrawia cynia
Awatar użytkownika
wielkakulka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8593
Od: 5 wrz 2012, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 30 km poniżej Wrocławia

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

astone pisze:A co byś "poszczepiła"?

Jabłonke ze zdjecia na inne podkłady.

cynia - ogladałm w google dość dużo na ten temat.
Łatwiej chyba okulizować - tylko skąd podkładki i kiedy dokładnie to robić. Jakie konkretnie oczka, jak duże w jakiej fazie rozwoju. W necie są miesiące, ale mam 3 jabłonki - 2 kwitną a ta puszcza dopiero pierwsze listki. Owoce ma cudne, ciemnoczerwone i baaardzo aromatyczne.
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

specem nie jestem ale oczkowanie to jakoś w lipcu się robi a resztę wiosną, zanim zacznie puszczać liście ale po zimie.
Na zrazy tniesz jednoroczne gałęzie zanim zaczną puchnąć pąki, czyli gdy jeszcze są w stanie spoczynku
tutaj http://www.gospsad.pl/szczepienie.htm jest to bardzo ładnie i prościutko opisane razem ze zdjęciami. Zaopatrz się w paski do szczepienia oraz w maść ogrodniczą i ostry nóż ;) I do dzieła. Jeśli nie spróbujesz to nigdy w zyciu się nie dowiesz czy umiesz.
No i oczywiście wybierz sobie do tego odpowiednią podkładkę, dopasowaną zarówno do gleby jaką masz oraz do tego jakiej wielkości i pokroju drzewa chcesz uzyskać.
Awatar użytkownika
wielkakulka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8593
Od: 5 wrz 2012, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 30 km poniżej Wrocławia

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Biorąc pod uwagę, ze mamy maj - mogę okulizować - tak? Widzę jak to się robi, a jak pobieram oczka? Obojetnie jakie? w maju drzewka juz kwitną...
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Witam miłośników jabłoni i gruszy,cieszy ze są jeszcze stare sady,niestety powoli się kończą starsze drzewa.Rosną u mnie jabłonie które były sadzone jeszcze przed wojną jest ich już nie wiele,jabłko przerobowe Krosztyle. Jest Szara reneta ,Złota reneta,oraz jakieś żółte które jest dopiero teraz zjadliwe z woskowym nalotem. Jest też jabłoń o słodkim smaku,jest również jedna grusz dość stara,ale o smaku miodu i niech się wstydzą nowe odmiany bo takiego smaku nie ma żadna
Awatar użytkownika
zuzanna2418
1000p
1000p
Posty: 1525
Od: 15 maja 2013, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa ale i trochę lubelskie

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Dzień dobry,

Świetny wątek! Starałam się ocalić stare drzewa owocowe w moim ogrodzie, teraz staram się zaopiekować sadem w kupionym 2 lata temu opuszczonym gospodarstwie na Podlasiu. Te drzewa to nie tylko owoce ale i schronienie dla ptaków, kwiaty majowe i dusza całego otoczenia domu. W zaroślach przypominających dżunglę odkryłam kilka starych krzewów porzeczek, więc i je zachowam!
Oto, co zastaliśmy na samym początku

Obrazek

Pierwsze ciecie
Obrazek

tegoroczna Wielkanoc

Obrazek

Ubiegłoroczna wiosna
Obrazek

Pełnia lata 2012
Obrazek
Zuzanna Ten, kto się śmieje, ten ma nadzieję :) Nie porzucaj, nie rozmnażaj - sterylizuj
moje wątki miastowe i wiejskie
Awatar użytkownika
kefas g
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

swistak pisze:Witam miłośników jabłoni i gruszy,cieszy ze są jeszcze stare sady,niestety powoli się kończą starsze drzewa.Rosną u mnie jabłonie które były sadzone jeszcze przed wojną jest ich już nie wiele,jabłko przerobowe Krosztyle. Jest Szara reneta ,Złota reneta,oraz jakieś żółte które jest dopiero teraz zjadliwe z woskowym nalotem. Jest też jabłoń o słodkim smaku,jest również jedna grusz dość stara,ale o smaku miodu i niech się wstydzą nowe odmiany bo takiego smaku nie ma żadna
To Żółte kiedy dojrzewa bo jeśli "teraz zjadliwe" to co znaczy że dojrzewa całą zimę. Może zdjęcie?
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Ciekawa jestem i ja , co to za odmiana?
Pozdrawiam Teresa
Miłe chwile dnia każdego czynią człeka szczęśliwym.
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Przykro mi,ale obecnie mam popsuty aparat,ale jest to starsze drzewo popytam sąsiadów może któryś będzie znał nazwę .
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Moja matka mówi, że to mogą być tzw "kamienne". Te jabłka były twarde jak kamienie i dopiero właśnie wiosną jako tako nadawały się do jedzenia ;) Dwa lata temu miała owo w garści. Leżało to na półce w kuchni od października do stycznia i nie zmieniło się ani na jotę.
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

kefas g oraz juda mam zdjęcie w telefonie tylko nie mam jak przesłać,jabłka te kiszono na jesień z kapustą bo były kwaśne, a teraz są słodkawe i dla tego pisałem że są zjadliwe.Jak będę miał możliwość to umieszczę na forum.
Awatar użytkownika
kefas g
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Podpowiem- mi z opisu wygląda na "sztetynę", no ale mogę się mylić. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”