Ochrona starych drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Awatar użytkownika
lucas070707
100p
100p
Posty: 187
Od: 10 wrz 2012, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

szarymotyl pisze:może ktoś napisze konkretnie fachowo i prosto od a do z
Ktoś już to napisał i nazywa się Alojzy Czynczyk, polecam jego książkę "Szkółkarstwo sadownicze" - w roku 2012 książka doczekała się przedruku z poprawkami. Znajdziesz w niej ogrom wiedzy nt. produkcji własnych podkładek, szczepienia i prowadzenia szkółki przez kolejne lata. Książka nie jest tania, ale naprawdę warto ją kupić :)
Gimbo
50p
50p
Posty: 60
Od: 16 kwie 2013, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Na mojej dzialce posadzilem papierowke, kosztele i idared (tak, aby wzajemnie sie zapylaly). Jest jeszcze sporo miejsca, wiec jeśli sie przyjma te drzewka, to na jesien lub w przyszlym beda kolejne.

Odkad zaczalem odwiedzac to forum, bardzo powaznie zaczal mnie interesowac temat ogrodnictwa i sadownictwa.

Na razie mam te trzy jablonie, dwie czeresnie, dwa orzechy i dwie roze oraz ok 100 sosen. Sosenek prawdopodobnie bedzie jeszcze wiecej. Chcialbym zrobic cos w rodzaju malego prywatnego lasu ;)

Chcialbym miec na dzialce stare odmiany jablek, bo przypominaja mi smak dziecinstwa... pamietam jak starszy kuzyn zakradal sie do sadu i rzucal nam z daleka jablka. Sami nie wchodzilismy tam, bo w razie problemow mielibysmy tridnosci z ucieczka. Pozniej okazalo sie, ze byl to sad wujka tego kuzyna i wystarczylo poprosic, a dalby nam wszystkich owocow tyle, ile tylko bysmy chcieli.... no ale takie "zdobyte" zawsze lepiej smakuja ;)
westsilwer1981
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 2 maja 2013, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szelejewo

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Mam u siebie w ogrodzie bardzo stara jabłoń odmiany "Złota Reneta"
Raz na kilka lat jest odmładzane nie wiem ile ma lat ale każdego starszego co się pytałem mówili ze ponad 50 lat ! Obwód pnia wynosi 160 cm!. Owocuje bardzo regularnie co 2 lata w ilości tak wielkiej ze nie jesteśmy sami tego przejeść. Waga owoców dochodzi do 300 gram jeden. Super jabłoń .
Westsilwer
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Mniam, boskopy - złote renety są najlepsze na przetwory i ciasta :D Nie mam aż tak starych ale jest ich u nas ze 40 :)
Pozdrawia cynia
westsilwer1981
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 2 maja 2013, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szelejewo

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Ja rowniez bardzo je lubie:D najlepsze na mus jablkowy i jablecznik. Pycha. Wlasnie spotkalem sasiada ma ponad 90 lat i mowil mi ze pamieta moje drzewo od zawsze. Moje szacowania byly mylne.Jak to mozliwe ze drzewo jabloni tyle ma lat i owocuje lepiej niz wspolczesne?:D
Westsilwer
Awatar użytkownika
wielkakulka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8593
Od: 5 wrz 2012, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 30 km poniżej Wrocławia

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

A ja od ubiegłego roku mam takie cudo

Obrazek

Jesienią wzięłam działeczke od ROD z taką jabłoneczką. Chetnie poszczepiłabym, ale nie potrafię.
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

A co byś "poszczepiła"?
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Ale to wcale nie jest takie trudne :). Posiedź jeden wieczorek na google, poprzeglądaj fachowe strony i poradniki i będziesz i szczepić i okulizować, na wszystkie możliwe sposoby :heja
Pozdrawia cynia
Awatar użytkownika
wielkakulka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8593
Od: 5 wrz 2012, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 30 km poniżej Wrocławia

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

astone pisze:A co byś "poszczepiła"?

Jabłonke ze zdjecia na inne podkłady.

cynia - ogladałm w google dość dużo na ten temat.
Łatwiej chyba okulizować - tylko skąd podkładki i kiedy dokładnie to robić. Jakie konkretnie oczka, jak duże w jakiej fazie rozwoju. W necie są miesiące, ale mam 3 jabłonki - 2 kwitną a ta puszcza dopiero pierwsze listki. Owoce ma cudne, ciemnoczerwone i baaardzo aromatyczne.
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

specem nie jestem ale oczkowanie to jakoś w lipcu się robi a resztę wiosną, zanim zacznie puszczać liście ale po zimie.
Na zrazy tniesz jednoroczne gałęzie zanim zaczną puchnąć pąki, czyli gdy jeszcze są w stanie spoczynku
tutaj http://www.gospsad.pl/szczepienie.htm jest to bardzo ładnie i prościutko opisane razem ze zdjęciami. Zaopatrz się w paski do szczepienia oraz w maść ogrodniczą i ostry nóż ;) I do dzieła. Jeśli nie spróbujesz to nigdy w zyciu się nie dowiesz czy umiesz.
No i oczywiście wybierz sobie do tego odpowiednią podkładkę, dopasowaną zarówno do gleby jaką masz oraz do tego jakiej wielkości i pokroju drzewa chcesz uzyskać.
Awatar użytkownika
wielkakulka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8593
Od: 5 wrz 2012, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 30 km poniżej Wrocławia

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Biorąc pod uwagę, ze mamy maj - mogę okulizować - tak? Widzę jak to się robi, a jak pobieram oczka? Obojetnie jakie? w maju drzewka juz kwitną...
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Chrońmy stare jabłonie i grusze

Post »

Witam miłośników jabłoni i gruszy,cieszy ze są jeszcze stare sady,niestety powoli się kończą starsze drzewa.Rosną u mnie jabłonie które były sadzone jeszcze przed wojną jest ich już nie wiele,jabłko przerobowe Krosztyle. Jest Szara reneta ,Złota reneta,oraz jakieś żółte które jest dopiero teraz zjadliwe z woskowym nalotem. Jest też jabłoń o słodkim smaku,jest również jedna grusz dość stara,ale o smaku miodu i niech się wstydzą nowe odmiany bo takiego smaku nie ma żadna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”